Agnieszka Grochowska czyta reportaż o Ince

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2015 13:16
Znakomita aktorka przedstawiła pięć fragmentów książki Luizy Łuniewskiej "Szukając Inki. Życie i śmierć Danki Siedzikówny".
Audio
  • Luiza Łuniewska "Szukając Inki. Życie i śmierć Danki Siedzikówny", czyta Agnieszka Grochowska - odc. 1. (To się czyta/Dwójka)
  • Luiza Łuniewska "Szukając Inki. Życie i śmierć Danki Siedzikówny", czyta Agnieszka Grochowska - odc. 2. (To się czyta/Dwójka)
  • Luiza Łuniewska "Szukając Inki. Życie i śmierć Danki Siedzikówny", czyta Agnieszka Grochowska - odc. 3. (To się czyta/Dwójka)
  • Luiza Łuniewska "Szukając Inki. Życie i śmierć Danki Siedzikówny", czyta Agnieszka Grochowska - odc. 4. (To się czyta/Dwójka)
  • Luiza Łuniewska "Szukając Inki. Życie i śmierć Danki Siedzikówny", czyta Agnieszka Grochowska - odc. 5. (To się czyta/Dwójka)
Agnieszka Grochowska podczas nagrywania jej lektury w studiu Teatru Polskiego Radia
Agnieszka Grochowska podczas nagrywania jej lektury w studiu Teatru Polskiego RadiaFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Przez blisko pół wieku o Ince pamiętali tylko jej najbliżsi: siostry, koledzy z oddziałów, którzy nawet nie znali jej prawdziwego nazwiska, i pewien stary ksiądz, który nigdy nikomu o niej nie opowiadał.

Na początku lat 90. pani Stasia z Narewki pociągnęła za łokieć miejscowego nauczyciela: w tym domu, powiedziała, mieszkała dziewczyna zamordowana przez UB, musi pan o tym dzieciom opowiadać. Jednocześnie w Gdańsku historycy z IPN zaczęli szukać śladów tajemniczej sanitariuszki od Łupaszki.

Zobacz serwis specjalny
żołnierze wyklęci663wiki.jpg
Żołnierze Wyklęci

Ksiądz Marian Prusak z gdańskiej parafii odetchnął - w końcu mógł komuś opowiedzieć, co zdarzyło się w sierpniową noc 1946 roku.

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 9-13.11.2015

Godzina emisji: 9.45 

Wydawnictwo The Facto/mc/kd

Czytaj także

Inka - bohaterka z oddziału Łupaszki

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2013 11:55
- Bardzo pragnęła, by po wyroku śmierci ktoś bliski dowiedział się, że zachowała się, jak trzeba - mówił historyk Piotr Szubarczyk, który wziął udział w Dwójkowej dyskusji o Danucie Siedzikównie, sanitariuszce 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przywrócić tożsamość szczątkom żołnierzy niezłomnych

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2014 22:00
- Zanim rozpoczniemy prace ekshumacyjne, wiemy, kogo poszukujemy, znamy dokładną historię lokalnego aparatu represji i sposób, w jaki dana osoba została uśmiercona - o poszukiwaniu szczątków ofiar komunistycznego reżimu opowiadał w Dwójce prof. Krzysztof Szwagrzyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Oficer i szpieg" - thriller, który wydarzył się naprawdę

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2014 20:01
Robert Harris opisuje głośną aferę polityczną i jedną z największych pomyłek sądowych w historii świata. Posłuchaj powieści w interpretacji Marcina Hycnara.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Niezłomna" - wyjątkowa i jedna z wielu

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2015 17:50
Fragmenty książki opartej na dramatycznych wspomnieniach walczącej w AK Anny Górskiej-Kłos czytała w Dwójce Maria Pakulnis.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rok 1945. Spisane opowieści świadków

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2015 17:50
Historia sprzed 70 lat znów jest na wyciągnięcie ręki. Książkę "1945. Wojna i pokój" Magdaleny Grzebałkowskiej czytała Joanna Jeżewska.
rozwiń zwiń