Polskie Radio
Section05
Sławomir Mrożek

"Język Mrożka jest prezentowany na całym świecie". Susana Osorio-Mrożek o twórczości męża

- Sztuki Mrożka są dobrze skonstruowane i zamknięte. Jeśli chcesz w nich za dużo zmieniać, to zepsujesz je - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Susana Osorio-Mrożek, żona Sławomira Mrożka. Jak Meksykanka zapamiętała twórczość swojego męża? Dlaczego jest tak popularny? Czy młodzi autorzy boją się sięgać po jego sztuki?
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Sławomir Mrożek literatura Susana Osorio-Mrożek

Sławomir Mrożek - archiwalne gawędy w dziesiątą rocznicę śmierci pisarza [POSŁUCHAJ]

W cyklu "Głosy z przeszłości" przypominamy nagrane w 2005 roku gawędy Sławomira Mrożka. Dramaturg opowiadał w Dwójce o sobie i - nakładającej się na plan życia - najnowszej historii Polski. 15 sierpnia przypada dziesiąta rocznica jego śmierci. 
Zobacz więcej na temat:  Sławomir Mrożek rocznica literatura literatura emigracyjna po 1939 literatura polska historia Polski Dwójka Małgorzata Szymankiewicz

Z Mrożkiem w Szczebrzeszynie. Radiowa Jedynka na Festiwalu Stolica Języka Polskiego

Za nami IX edycja Festiwalu Stolica Języka Polskiego, któremu w tym roku patronował Sławomir Mrożek. Program 1 Polskiego Radia, będący patronem medialnym wydarzenia, był na miejscu. Do słuchania relacji i audycji prosto ze Szczebrzeszyna zaprosiła Martyna Podolska.
Zobacz więcej na temat:  Festiwal Stolica Języka Polskiego Szczebrzeszyn Zamość literatura język polski książki Sławomir Mrożek

Szczebrzeszyn i Horyniec-Zdrój zapraszają na festiwale literackie

Koniec lipca i początek sierpnia to czas literackich festiwali - w niedzielę 30 lipca w Zamościu rozpocznie się 9. Festiwal Stolica Języka Polskiego, który od poniedziałku przeniesie się do Szczebrzeszyna, a jego patronem będzie Sławomir Mrożek, a w kolejną niedzielę, 6 sierpnia, w Horyńcu-Zdroju rozpocznie się Horyniec-Zdrój Art Festiwal 2023.
Zobacz więcej na temat:  literatura Festiwal Stolica Języka Polskiego Szczebrzeszyn Sławomir Mrożek Wisława Szymborska

Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie. "Do twórczości Mrożka wciąż warto wracać"

- Co roku mamy patrona festiwalu, zapraszamy do namysłu nad jego twórczością. Chcemy, żeby to były postaci, które zaważyły mocno na polskiej literaturze i kulturze. Sławomir Mrożek jest bardzo obecny w teatrze, ale wiele aspektów jego twórczości można i trzeba przypominać. Chcemy, aby jego dzieła dotarły również do młodych osób, których jest u nas coraz więcej - mówił w Dwójce Piotr Duda o programie tegorocznego Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie.
Zobacz więcej na temat:  Sławomir Mrożek Dwójka Paweł Siwek Festiwal Stolica Języka Polskiego

Jarosław Gajewski: "Vatzlav" to jeden z najważniejszych tekstów Mrożka

- Od ponad 20 lat "Vatzlav" jest nieobecny na polskich scenach, postanowiliśmy go przypomnieć. Jest to tekst o zarazie, o zdradzie rozumu i o jakiejś nadrzędnej wartości, która kieruje człowiekiem i pozwala mu przetrwać. Nie jest nią ani rozum, ani polityka, ani wyobrażenia o sprawiedliwości - mówił w "Poranku Dwójki" Jarosław Gajewski, dyrektor Teatru Klasyki Polskiej.
Zobacz więcej na temat:  Sławomir Mrożek spektakl jarosław gajewski TEATR Dwójka Paweł Siwek

Sławomir Mrożek: nie chciałem być pisarzem [POSŁUCHAJ]

- Dzięki opowiadaniom i dramatom stałem się sławny i było mi w Polsce coraz lepiej - mówił Mrożek o latach przed wyjazdem z kraju. - A jednak cała nędza tej rzeczywistości ukazała mi się bardzo bezpośrednio. Gdy zupełnie zerwałem z Polską Ludową, przyniosło mi to kolosalną ulgę. 29 czerwca wspominamy 93. rocznicę urodzin tego wybitnego dramatopisarza, prozaika, satyryka, eseisty i rysownika.
Zobacz więcej na temat:  Sławomir Mrożek literatura emigracja HISTORIA komunizm PRL

Mrożek i o Mrożku, ale nie tylko: IX Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie zaprasza

Sławomir Mrożek został patronem IX Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie. Nie oznacza to bynajmniej, że całość tej imprezy zostanie poświęcona wyłącznie autorowi "Tanga". Nie zabraknie spotkań z autorami, choćby z Joanną Bator, Filipem Springerem, Szczepanem Twardochem czy Ryszardem Krynickim. Będzie też przedstawiana dramaturgiczna odsłona twórczości Wiesława Myśliwskiego, a Festiwal zwieńczy koncert Mietka Szcześniaka z piosenkami do tekstów księdza Jana Twardowskiego.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura Festiwal Stolica Języka Polskiego Szczebrzeszyn Sławomir Mrożek Witold Lazar

Prof. Anna Nasiłowska: poezja była pierwsza w moim życiu

Prof. Anna Nasiłowska jest historyczką literatury, literaturoznawczynią, krytyczką literacką, pisarką, poetką. Zajmuje się również nauczaniem kreatywnego pisania w Polskiej Akademii Nauk. W audycji "Spotkanie z..." opowiada m.in. o nauce pisania oraz czytania prozy i poezji, a także o początkach swojej twórczości i pasji do literatury. 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska proza poezja Sławomir Mrożek literatura pisarze i poeci

"Tango" Mrożka w Teatrze Polskim. Opowieść o współczesnych problemach

- Ala jest dla mnie człowiekiem bez tożsamości. Chciałabym nie obronić tej postaci, chciałabym, żeby widz lub widzka, którzy przychodzą do teatru, pomyśleli sobie: "matko, nie chciałbym/nie chciałabym być nigdy takim człowiekiem, powykrzywianym na wszystkie strony" - tak o swojej postaci w spektaklu "Tango" mówiła aktorka Anna Cieślak, gość "Wybieram Dwójkę".
Zobacz więcej na temat:  Sławomir Mrożek Teatr Polski w Warszawie Dwójka Jakub Kukla spektakl Anna Cieślak

Wawrzyniec Kostrzewski o premierze "Tanga" w Teatrze Polskim

W roku 2023 przypada 110. rocznica powstania Teatru Polskiego w Warszawie oraz 10. rocznica śmierci Sławomira Mrożka. Pierwszą tegoroczną premierą, inaugurującą cykl wydarzeń poświęconych rocznicom, będzie "Tango" według dramatu tego autora. Przedstawienie wyreżyseruje Wawrzyniec Kostrzewski. 
Zobacz więcej na temat:  Wawrzyniec Kostrzewski Martyna Podolska reżyser spektakl Sławomir Mrożek Teatr Polski w Warszawie premiera Emilian Kamiński

Marek Bukowski: "Krawiec" Mrożka daje ogromne możliwości interpretacyjne

- Wszyscy w zespole bardzo cieszyli się na tę współpracę, ponieważ ten dramat już w swojej pierwotnej formie daje ogromne możliwości interpretacyjne. Można tutaj bardzo odważnie, nawet powiedziałbym brawurowo, pójść z różnymi pomysłami - mówił w "Poranku Dwójki" Marek Bukowski, reżyser spektaklu "Krawiec", który na niedawnym Festiwalu "Dwa Teatry" otrzymał m.in. Nagrodę Przewodniczącego Rady Mediów Narodowych - Feniks.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Telewizji Dwa Teatry 2022 Dwójka Sławomir Mrożek Roch Siciński KULTURA Dwa Teatry