Judasz - portret apostoła pióra Tomasza Terlikowskiego

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2024 11:15
Sprzedawca pachnideł? Złodziej? Bojownik o wolność Izraela? Intelektualista z Judei pośród galilejskich rybaków? Judasz to najbardziej mroczna i niejednoznaczna postać Nowego Testamentu. Portret apostoła kreśli w swojej najnowszej książce Tomasz P. Terlikowski. Wybranych fragmentów słuchaliśmy w cyklu "To się czyta" w interpretacji Andrzeja Ferenca.
Andrzej Ferenc prezentuje książkę To ja, Judasz. Biografia apostoła Tomasza Terlikowskiego
Andrzej Ferenc prezentuje książkę "To ja, Judasz. Biografia apostoła" Tomasza TerlikowskiegoFoto: Krzysztof Świeżak/PR

Tomasz P. Terlikowski proponuje świeże – biblijne, historyczne, literackie i psychoanalityczne – spojrzenie na postać Judasza. Czy w ogóle istniał? Co o nim wiemy, a czego nie? Co jest pewne, a czego się domyślamy? Jak możemy rozumieć jego historię? Być może Judasz, zanim dołączył do grona apostołów, był zwykłym handlarzem. Jednak możliwe również, że był on, jak powiedzielibyśmy dzisiaj, terrorystą walczącym z bronią w ręku o wyzwolenie Izraela spod rzymskiego jarzma.

Dlaczego uwierzył Jezusowi? Czy zdradził go z żądzy zysku, czy powodem było rozczarowanie i utrata wiary? Czy był niezbędnym elementem historii stanowiącej fundament chrześcijaństwa? Dlaczego jest tak ważny dla gnostyków?

Ta książka ma również dla Terlikowskiego wymiar osobisty, rozliczeniowy: oto biografia Judasza napisana z pasją przez autora, którego przecież nieraz nazwano właśnie Judaszem, zdrajcą polskiego Kościoła.

Wybrane fragmenty książki "To ja, Judasz. Biografia apostoła" czytał na antenie Dwójki Andrzej Ferenc.

[korzystano z materiałów wydawcy]

Posłuchaj
09:14 Dwojka_To_sie_czyta_2024_03_25-11-03-02.mp3 Tomasz Terlikowski: "To ja, Judasz. Biografia apostoła", czyta Andrzej Ferenc - fragment 1 (To się czyta/Dwójka)

10:15 2024_03_26 11_01_20_Dwojka_To_sie_czyta.mp3 Tomasz Terlikowski: "To ja, Judasz. Biografia apostoła", czyta Andrzej Ferenc - fragment 2 (To się czyta/Dwójka)

10:14 Dwójka to się czyta 27.03.2024.mp3 Tomasz Terlikowski: "To ja, Judasz. Biografia apostoła", czyta Andrzej Ferenc - fragment 3 (To się czyta/Dwójka)

10:26 Dwójka to się czyta 28.03.2024.mp3 Tomasz Terlikowski: "To ja, Judasz. Biografia apostoła", czyta Andrzej Ferenc - fragment 4 (To się czyta/Dwójka)

10:01 Dwójka to się czyta 29.03.2024.mp3 Tomasz Terlikowski: "To ja, Judasz. Biografia apostoła", czyta Andrzej Ferenc - fragment 5 (To się czyta/Dwójka)

     

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 25-29.03.2024

Godz. emisji: 11.00

pg

Czytaj także

O roli Cerkwi prawosławnej wobec wojny na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2022 18:28
- Trzeba pamiętać, że mówimy o różnych Cerkwiach prawosławnych. W odróżnieniu od Kościoła katolickiego nie ma czegoś takiego jak jedna Cerkiew prawosławna, choć jest jedno prawosławie - mówił na antenie Dwójki Tomasz Terlikowski, filozof i publicysta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Pieśń nad pieśniami" - księga Pisma Świętego i jeden z najpiękniejszych erotyków

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2024 00:00
W tym wydaniu audycji "Mediewanna" mówiliśmy o najwcześniejszej wersji pieśni Salomona (X–XV w.), zatytułowanych "Vox dilecti mei" (Głos mojego ukochanego). Pretekstem do rozmowy była nagrana przez Ensemble Peregrina płyta "Vox dilecti mei".
rozwiń zwiń