Jak zniknął grób Leonarda da Vinci

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2015 11:00
Nie wszyscy wielcy artyści spoczywają dziś tam, gdzie przed wiekami ich złożono. Co więcej: niektórzy w ogóle nie mają już swojego grobu.
Audio
  • Wieczny odpoczynek sławnych artystów (W stronę sztuki/Dwójka)
Pomnik Leonarda da Vinci w Amboise, francuskim mieście, w którym zmarł ten artysta wszech czasów
Pomnik Leonarda da Vinci w Amboise, francuskim mieście, w którym zmarł ten artysta wszech czasówFoto: Spencer Means/Flickr/CC BY-SA 2.0

Dr Bożena Fabiani opowiadała w Dwójce, jak niegdyś wyglądały (przede wszystkim w renesansowych Włoszech) ceremonie pogrzebowe zasłużonych ludzi sztuki, przywoływała inskrypcje umieszczone na płytach kryjących szczątki wielkich malarzy, tłumaczyła, dlaczego czasem decydowano sie na ponowny pochówek.

Co ciekawe, niektórzy mistrzowie swoich grobów już dzisiaj nie mają. Kościół, w którym był pochowany Leonardo da Vinci, został któregoś dnia rozebrany... 

***

Tytuł audycji: W stronę sztuki

Przygotowała: Bożena Fabiani

Data emisji: 25.20.2015

Godzina emisji: 10.15

jp/mc

Czytaj także

Złoty wiek: Holendrzy wynoszą obrazy z kościoła

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2015 14:00
- Protestantyzm odrzucał kult świętych oraz obrazów religijnych. Dzięki temu w XVII wieku w Holandii narodziło się malarstwo rodzajowe - wyjaśnia genezę wielkiego przełomu dr Bożena Fabiani.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Holandia. Chleb z masłem sprzed czterech wieków

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2015 13:00
Pieter de Hooch, znakomity XVII-wieczny malarz rodzajowy, dowiódł, że tematem wielkiej sztuki mogą być najprostsze domowe czynności.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gerard Dou. 6 guldenów za godzinę malowania

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2015 14:00
– Ceny swoich obrazów ustalał w zależności od czasu pracy – mówiła dr Bożena Fabiani o barokowym malarzu Gerardzie Dou, twórcy tzw. szkoły lejdejskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Gruby" Masaccio. Włoski pionier perspektywy

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2015 19:00
W audycji "W stronę sztuki" dr Bożena Fabiani po raz drugi opowie o włoskim malarzu quattrocenta zwanym Masaccio, czyli "Gruby".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Vermeer. Geniusz, który utonął w długach...

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2015 12:00
Nie zachowały się prawie żadne dokumenty dotyczące życia XVII-wiecznego holenderskiego mistrza poza... licznymi kwitami pożyczkowymi.
rozwiń zwiń