X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wszystkie twarze Tycjana

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2013 16:13
Niemowlę, które zaczyna mówić, by obronić matkę przed zarzutami ojca... Słynny włoski malarz pokazywał na swoich obrazach złożony, bosko-ludzki świat, w którym zdarzają się cuda.
Audio
  • Dr Bożena Fabiani opowiada o jednym z najwybitniejszych przedstawicieli włoskiego malarstwa renesansowego - Tycjanie (Dwójka/W stronę sztuki)
Tycjan, Alegoria roztropności (fragm.), około 1565 r.
Tycjan, "Alegoria roztropności" (fragm.), około 1565 r.Foto: Wikipedia/domena publiczna

Dr Bożena Fabiani opowiadała w swojej gawędzie z cyklu "W stronę sztuki", że Tycjan - podczas pobytu w Scuola di San Antonio w Padwie - wykonał trzy freski obrazujące sceny z życia świętego patrona miasta. - Jeden z tych fresków przedstawia cud św. Antoniego z... niemowlęciem. Jego ojciec, prześladowany wątpliwościami co do swego ojcostwa, uprzykrzał życie żonie, matce niemowlaka. Kobieta zwróciła się o pomoc do świętego zakonnika, a ten sprawił, że dzieciak, wyciągając rączki do męża matki, zawołał: "Tato!". Na twarzy tego człowieka odmalowało się zdziwienie, które artysta uchwycił znakomicie. Ten fresk dowodzi, jak świetnym psychologiem był Tycjan - podkreślała dr Fabiani.

***

Tycjan (właściwie Tiziano Vecelli lub Vecellio) urodził się w Pieve di Cadere koło Wenecji w roku 1488 albo 1490. Jako dziesięciolatek został wysłany do Wenecji, by mógł rozwijać zdolności malarskie. Uczył się najpierw u Sebastiana Zuccato, potem u Gentile Belliniego, wreszcie u Giovanniego Belliniego - twórcy tzw. weneckiej szkoły malarskiej.

W jego warsztacie poznał Giorgiona, uznanego już artystę weneckiego; wczesne dzieła Tycjana ukształtował wpływ właśnie jego stylu. W roku 1510 Tycjan wyjechał do Padwy, a w cztery lata po powrocie, w roku 1516, otrzymał godność państwowego malarza Republiki Weneckiej. Od 1533 roku piastował funkcję nadwornego malarza cesarzy Karola V i Filipa II, a w latach 1545 - 1546 pracował w Rzymie dla papieża Pawła III. Zmarł w Wenecji 27 sierpnia roku 1576.

Tworzył głównie dzieła o tematyce religijnej i mitologicznej. Znany jest, między innymi, z licznych obrazów przedstawiających boginię Wenus.

***

 Druga część gawędy dr Bożeny Fabiani nt. Tycjana - już 21 kwietnia. Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: malarstwo Wenecja Włochy
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Obraz Tycjana uszkodzony

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2010 13:30
Słynny "Dawid i Goliat" został częściowo zniszczony w weneckim pożarze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michała Anioła nagrobny hołd dla Medyceuszów

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2013 16:19
Zapraszamy na ostatnią część opowieści dr Bożeny Fabiani o włoskim artyście Michale Aniele Buonarottim. W tym odcinku poznamy historię o jego słynnej Kaplicy Medyceuszów we Florencji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tchnąca surowym smutkiem katedra św. Wawrzyńca

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2013 17:00
Tereny, na których ją wzniesiono, należały do rzymskiej matrony imieniem Cyriaka; grzebała ona zmarłych męczenników – w tym także św. Wawrzyńca – w katakumbach... Stojącą na podziemnym cmentarzu świątynię o posępnym wystroju rzadko odwiedzają turyści.
rozwiń zwiń