X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wilno. Laboratorium doświadczalne dla Stanisława Moniuszki

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 09:41
- Pokrewieństwa między kolejnymi dziełami Moniuszki są liczne. My ich jeszcze dokładnie nie znamy, bo do tej pory nie powstał katalog tematyczny twórczości operowej tego kompozytora. To już jednak kwestia niedługiego czasu, bo jest tak duży ruch wokół Moniuszki, że wszystkie niewiadome, które jeszcze istnieją, niedługo przestaną być tajemnicą - mówił w Dwójce dr Grzegorz Zieziula.
Audio
  • Moniuszko między Wilnem a Warszawą (Moniuszko - historia prawdziwa/Dwójka)
Panorama Wilna
Panorama WilnaFoto: pixabay.com

Moniuszko_Serwis_1200x660.jpg
Rok Moniuszki w Polskim Radiu

W audycji jeszcze raz wróciliśmy do okresu wileńskiego w biografii Stanisława Moniuszki. To niemal dwie dekady jego intensywnej działalności organizatorskiej, pedagogicznej, ale przede wszystkim kompozytorskiej.

To wówczas powstały utwory organowe, religijne, fortepianowe oraz wiele dzieł scenicznych. Z tych ostatnich wymienić można takie opery, komedio-opery, wodewile czy sielanki, jak "Halka", "Pan Twardowski", "Biuraliści", "Pobór rekrutów", "Woda cudowna", "Żółta szlafmyca", "Sielanka", "Walka muzyków", "Bettly", "Ideał", "Loteria" i "Jawnuta". Nie wszystkie z nich są dziś znane, w niektórych przypadkach muzykolodzy nie są nawet pewni, czy rzeczywiście istniały.

Kilka z tych, które przetrwały do naszych czasów, stanowią swego rodzaju pomost między okresem wileńskim a warszawskim. "Ideał", "Loteria", "Bettly", "Jawnuta" (i oczywiście "Halka", o której mówić będziemy w jednej z następnych audycji) łączą dwa etapy życia kompozytora. W jaki sposób? Co jest ciekawego w tych, zdawać by się mogło, błahych komediach muzycznych? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Moniuszko - historia prawdziwa 

Prowadził: Piotr Matwiejczuk

Gość: dr Grzegorz Zieziula (Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk)

Data emisji: 3.04.2019

Godzina emisji: 22.00

pg/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Viva Moniuszko!". Twórca "Halki" jako supergwiazda

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2019 14:21
Wystawa w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie umieszcza muzycznego wieszcza w kontekście nawiązującym jednoznacznie do twórczości Andy'ego Warhola i Roy'a Lichtensteina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Kosendiak: "Widma" Moniuszki to wielka muzyka

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2019 18:50
- Od początku prac nad tym dziełem czuliśmy, że uczestniczymy w czymś naprawdę ważnym - mówił w Dwójce dyrektor Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu o płycie nagrodzonej Fryderykiem w kategorii "Album Roku. Muzyka Chóralna, Oratoryjna i Operowa".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakie było Wilno z czasów Stanisława Moniuszki?

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2019 08:00
- Z opisu Stanisława Augusta Lachowicza, postaci mało znanej, a bardzo zasłużonej, Wilno jawi się niemal jak pianopolis. Było to określenie odnoszące się do Paryża, a więc stolicy fortepianu. Z tym, że Lachowicz zżymał się, iż wileńskie pianistki i pianiści głównie wykonywali repertuar popularny: walce, mazury, kadryle itd. - mówił w Dwójce dr Grzegorz Zieziula.
rozwiń zwiń