Wilno. Laboratorium doświadczalne dla Stanisława Moniuszki

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 09:41
- Pokrewieństwa między kolejnymi dziełami Moniuszki są liczne. My ich jeszcze dokładnie nie znamy, bo do tej pory nie powstał katalog tematyczny twórczości operowej tego kompozytora. To już jednak kwestia niedługiego czasu, bo jest tak duży ruch wokół Moniuszki, że wszystkie niewiadome, które jeszcze istnieją, niedługo przestaną być tajemnicą - mówił w Dwójce dr Grzegorz Zieziula.
Audio
  • Moniuszko między Wilnem a Warszawą (Moniuszko - historia prawdziwa/Dwójka)
Panorama Wilna
Panorama WilnaFoto: pixabay.com

Moniuszko_Serwis_1200x660.jpg
Rok Moniuszki w Polskim Radiu

W audycji jeszcze raz wróciliśmy do okresu wileńskiego w biografii Stanisława Moniuszki. To niemal dwie dekady jego intensywnej działalności organizatorskiej, pedagogicznej, ale przede wszystkim kompozytorskiej.

To wówczas powstały utwory organowe, religijne, fortepianowe oraz wiele dzieł scenicznych. Z tych ostatnich wymienić można takie opery, komedio-opery, wodewile czy sielanki, jak "Halka", "Pan Twardowski", "Biuraliści", "Pobór rekrutów", "Woda cudowna", "Żółta szlafmyca", "Sielanka", "Walka muzyków", "Bettly", "Ideał", "Loteria" i "Jawnuta". Nie wszystkie z nich są dziś znane, w niektórych przypadkach muzykolodzy nie są nawet pewni, czy rzeczywiście istniały.

Kilka z tych, które przetrwały do naszych czasów, stanowią swego rodzaju pomost między okresem wileńskim a warszawskim. "Ideał", "Loteria", "Bettly", "Jawnuta" (i oczywiście "Halka", o której mówić będziemy w jednej z następnych audycji) łączą dwa etapy życia kompozytora. W jaki sposób? Co jest ciekawego w tych, zdawać by się mogło, błahych komediach muzycznych? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Moniuszko - historia prawdziwa 

Prowadził: Piotr Matwiejczuk

Gość: dr Grzegorz Zieziula (Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk)

Data emisji: 3.04.2019

Godzina emisji: 22.00

pg/jp

Czytaj także

"Viva Moniuszko!". Twórca "Halki" jako supergwiazda

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2019 14:21
Wystawa w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie umieszcza muzycznego wieszcza w kontekście nawiązującym jednoznacznie do twórczości Andy'ego Warhola i Roy'a Lichtensteina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Kosendiak: "Widma" Moniuszki to wielka muzyka

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2019 18:50
- Od początku prac nad tym dziełem czuliśmy, że uczestniczymy w czymś naprawdę ważnym - mówił w Dwójce dyrektor Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu o płycie nagrodzonej Fryderykiem w kategorii "Album Roku. Muzyka Chóralna, Oratoryjna i Operowa".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakie było Wilno z czasów Stanisława Moniuszki?

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2019 08:00
- Z opisu Stanisława Augusta Lachowicza, postaci mało znanej, a bardzo zasłużonej, Wilno jawi się niemal jak pianopolis. Było to określenie odnoszące się do Paryża, a więc stolicy fortepianu. Z tym, że Lachowicz zżymał się, iż wileńskie pianistki i pianiści głównie wykonywali repertuar popularny: walce, mazury, kadryle itd. - mówił w Dwójce dr Grzegorz Zieziula.
rozwiń zwiń