Szymon Kobyliński o sobie

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2012 21:00
15 kwietnia minęła 10. rocznica śmierci znakomitego rysownika, karykaturzysty, satyryka i historyka. Przypominamy cykl jego gawęd wspomnieniowych.
Audio
  • Broń i barwa - audycja Szymona Kobylińskiego z 1966 roku
  • Amatorskie muzealnictwo - audycja Szymona Kobylińskiego z 1970 roku
  • Moje fascynacje literackie - audycja Szymona Kobylińskiego z 1974 roku
  • Audycja z cyklu Rozmyślania przed północą - gawęda Szymona Kobylińskiego z 1987 roku
  • Szymon Kobyliński opowiada o rodzinnych korzeniach i Warszawie zapamiętanej z dzieciństwa. Audycja Bogumiły Prządek z cyklu "Zapiski ze współczesności". (PR, 20.03.2001)
  • Szymon Kobyliński o ojcu, wojnie spędzonej na wsi i gimnazjum na tajnych kompletach. Audycja Bogumiły Prządek z cyklu "Zapiski ze współczesności". (PR, 20.03.2001)
  • Szymon Kobyliński o polskich emocjach, o Józefie Piłsudskim i o Bronisławie Wojciechu Linke - malarzu, który był dla niego autorytetem. Audycja Bogumiły Prządek z cyklu "Zapiski ze współczesności". (PR, 20.03.2001)
  • Szymon Kobyliński o studiach plastycznych i historycznych i o swojej drodze zawodowej. Audycja Bogumiły Prządek z cyklu "Zapiski ze współczesności". (PR, 20.03.2001)
  • Szymon Kobyliński o przyjemności obcowania z wiejską przyrodą, o niechęci do podróżowania i miłości do wnuków. Audycja Bogumiły Prządek z cyklu "Zapiski ze współczesności". (PR, 20.03.2001)
Szymon Kobyliński
Szymon KobylińskiFoto: PAP/Radek Pietruszka

Znakomity grafik, ilustrator, osobowość telewizyjna. Znawca polskiej wojskowości, zwłaszcza pancerza i broni białej z czasów I Rzeczypospolitej. Heraldyk (zaprojektował m.in. herby Jastrzębia-Zdroju i Świętochłowic), fajczarz, autor wielu książek, gawęd i felietonów.

Jego natychmiast rozpoznawalna kreska ilustrowała "Pana Tadeusza" oraz podręcznik do programowania w języku Pascal dla zaawansowanych, słownik idiomów angielskich i antologię półsłówek.

W 10. Rocznicę śmierci Szymona Kobylińskiego przypominamy jego gawędy nagrane w 2001 roku. W pierwszej z nich opowie o rodzinnych korzeniach i Warszawie zapamiętanej z dzieciństwa.

W drugiej - opowie o ojcu, wojnie spędzonej na wsi i gimnazjum na tajnych kompletach.

W trzeciej gawędzie Szymon Kobyliński opowie o polskich emocjach, o Józefie Piłsudskim i o Bronisławie Wojciechu Linke - malarzu, który był dla niego autorytetem.

Czwarta gawęda poświęcona będzie studiom plastycznym i historycznym oraz opowieści o swojej drodze zawodowej.

W piątej, ostatniej, gawędzie Szymon Kobyliński opowiadał o przyjemności obcowania z wiejską przyrodą, o niechęci do podróżowania i miłości do wnuków.

Audycję przygotowała Bogumiła Prządka.

16-20 kwietnia (poniedziałek-piątek), godz. 11:45

Zapraszamy także do wysłuchania kilku audycji z udziałem Szymona Kobylińskiego z Archiwum Polskiego Radia.

Czytaj także

Stanisława Celińska o sobie samej

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2012 15:30
W tym tygodniu Dwójka zaprasza na cykl gawęd znakomitej aktorki, która opowie między innymi o swoich marzeniach związanych z uprawianym zawodem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Pągowski: Panuje cenzura estetyczna

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2012 18:49
Znakomity artysta grafik, plakacista – czołowy przedstawiciel polskiej szkoły plakatu – opowiadał w Dwójce o współczesnej kulturze sterowanej przez specjalistów od sprzedaży...
rozwiń zwiń