"Don Kichote" z Teatru Polskiego. Zobacz wideo

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2019 18:00
W cyklu "Europa po polsku" zaprezentowaliśmy adaptację wielkiej powieści Miguela de Cervantesa "Don Kichote" w przekładzie Anny i Zygmunta Czernych. Na antenie radiowej Dwójki jako reżyser słuchowisk zadebiutował aktor Szymon Kuśmider.
Audio
  • Relacja z próby do spektaklu "Don Kichote" w Teatrze Polskim w Warszawie (Poranek Dwójki)
Spektakl Don Kichote w Teatrze Polskim
Spektakl "Don Kichote" w Teatrze PolskimFoto: PR2

Adaptacja napisana przez Szymona Kuśmidra koncentruje się na drugim tomie powieści wydanym przez Cervantesa w 1615 roku. Dlatego brak tutaj legendarnych już przygód szlachcica z Manchy, który pod silnym wpływem popularnych wtedy romansów postanawia ratować świat pełen zła i cierpienia. Don Kichote w spektaklu Kuśmidra nie walczy z wiatrakami, a jedynie próbuje przekonać ludzi, z którymi żyje, którzy się nim opiekują, że nie jest szalony. Próbuje ocalić swoją wrażliwość i swój bardzo osobisty sposób postrzegania świata, który przez jego towarzyszy jest odbierany jako nierealny. Reżyser odwraca nieco sytuację w kontekście dotychczasowej recepcji dzieła Cervantesa. "To Don Kichote jest normalny – mówi Mirosław Zbrojewicz, odtwórca roli Don Kichota. - To wszyscy dookoła niego są szaleni, są ludźmi, którzy nie chcą zgodzić się z racjonalnością tego, co opowiada Don Kichote. Zakładamy, że mój bohater jest artystą i jego świat jest prawdziwy".

Spektakl "Don Kichot" odbył się w niedzielę, 28 kwietnia na deskach Teatru Polskiego w Warszawie. Transmisję można było oglądać w ramach audycji "Europa po polsku" na antenie radiowej Dwójki, a także na stronie dwojka.polskieradio.pl.

Reżyser Szymon Kuśmider. Reżyseria dźwięku Andrzej Brzoska, muzyka Rafał Rozmus, gitara Jakub Niedoborek. Wystąpią:. Mirosław Zbrojewicz (Don Kichote), Zbigniew Zamachowski - gościnnie (Sanczo Pansa), Barbara Kurzaj (Gospodyni), Marta Kurzak (Antonia), Adam Biedrzycki (Pleban), Tomasz Błasiak (Balwierz Mikołaj), Piotr Bajtlik (Samson Carrasco), Tomasz Drabek (Król, Król we śnie), Marcin Jędrzejewski (Bogacz, Kardynał we śnie), Przemysław Wyszyński (Pasterz, Mistrz we śnie), Izabela Bukowska (Śmierć, Altisidora i Księżniczka we śnie), Ewa Domańska (Diabeł, Emerencja i Królowa we śnie)

Czytaj także

Józefa Wilkonia błędne przygody z Don Kichotem

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2016 18:30
Śmierć wydawcy, brak pieniędzy, a nawet złodzieje... – Don Kichot miał trochę kłopotów – mówił ilustrator o wieloletnich próbach zilustrowania dzieła Cervantesa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Twarda wędzonka czy bigos. Co jadał Don Kichot?

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2017 17:50
- To rzadki przypadek powieści, w której bohater już w pierwszym rozdziale na pierwszej stronie tekstu jest charakteryzowany przez to, co jada - o kuchni w powieści "Przemyślny szlachcic Don Kichot z Manczy" Miguela de Cervantesa opowiadała w Dwójce Wanda Klenczon.
rozwiń zwiń