Monika Szpyrka rzeźbi w dźwiękach

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2022 06:49
Granie rezonansem i ciemne kotłujące się brzmienia; estetyka błędu i złożona prostota dźwiękowej materii - Monika Szpyrka lubi rzeźbić w dźwiękach, nie ogranicza się jednak do czysto muzycznej estetyki, jej celem jest rezonowanie ze światem i jego wyzwaniami.
Monika Szpyrka
Monika SzpyrkaFoto: Sannhet studio

Jej kompozycje były wykonywane podczas festiwalu Musica Electronica Nova, Young Composers Meeting w Apeldoorn i Ostrava New Music Days, a także na Międzynarodowym Festiwalu Kompozytorów Krakowskich, Festival Aktuelle Musik w Norymberdze oraz podczas Międzynarodowych Letnich Kursów Nowej Muzyki w Darmstadt.

Współpracowała z zespołami: E-MEX, Kompopolex, orkest de ereprijs, Ostravská Banda, W/L Duo i Vocal Federation 6. Uczestniczyła również w warsztatach: Donaueschinger Musiktage Next Generation i Synthetis. Podczas kursów poszerzała swoje umiejętności na lekcjach indywidualnych z Markiem Andrém, Richardem Ayresem, Markiem Blaauwem, Johannesem Kreidlerem, Zygmuntem Krauzem, Bernhardem Langiem, Stefanem Prinsem, Rebeccą Saunders, Markiem Stroppą, Kaiją Saariaho, Jennifer Walshe i Agatą Zubel. Ukończyła studia licencjackie z teorii muzyki oraz magisterskie z kompozycji na Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie Anny Zawadzkiej-Gołosz. Obecnie jest doktorantką na macierzystej uczelni oraz studiuje kompozycję w Royal Academy of Music w Aarhus pod kierunkiem Juliany Hodkinson, Nielsa Rønsholdta oraz Simona Steena-Andersena.

(Źródło: www.nfm.wroclaw.pl)

Posłuchaj
59:23 2022_05_18 21_59_42_PR2_Nowa_Polska.mp3 Monika Szpyrka rzeźbi w dźwiękach (Nowa Polska/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Nowa Polska

Prowadziła: Ewa Szczecińska

Data emisji: 18.05.2022

Godzina emisji: 22.00

Czytaj także

Rafał Augustyn - "Symfonia hymnów". W stronę światła

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2022 09:00
170 muzyków, w centrum uwagi potężny chór, orkiestra oraz występujący w duetach soliści: dwa soprany i trąbka z elektroniką, dla której centrum dowodzenia jest keyboard - dzieło Rafała Augustyna, "Symfonia hymnów", była tematem kolejnej odsłony cyklu "Nowa Polska".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maciej Małecki: teatr ma na mnie olbrzymi wpływ [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2022 12:40
- Napisałem sporo w życiu, ale sporo rzeczy niepotrzebnych, nie wszystko lubię, ale "Pchłę Szachrajkę" - bardzo - mówił w audycji Cafe "Muza" kompozytor i pianista Maciej Małecki. Zapraszamy do słuchania i oglądania!
rozwiń zwiń