Diamentowe Batuty Polskiego Radia. Stefan Rachoń - dyrygencka osobowość

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2022 17:00
- Stefan Rachoń to był rzadki przypadek wśród dyrygentów, on czuł mój oddech, moją frazę i dynamikę. Piosenka jest głównie moim tworem, ale również kompozytora, autora tekstu, aranżera. On szanował to, że ten utwór jest wyrazem mojej osobowości, a każdy z wykonawców jest inny, ma swój temperament, a on to wszystko rozumiał - tak o Stefanie Rachoniu mówiła na antenie Dwójki Irena Santor.
Stefan Rachoń, dyrygent i skrzypek
Stefan Rachoń, dyrygent i skrzypekFoto: Zygmunt Januszewski/Archiwum PR
  • W audycji przypomnieliśmy postać Stefana Rachonia - wybitnego dyrygenta, założyciela Orkiestry Polskiego Radia i jednego z laureatów Diamentowej Batuty Polskiego Radia.
  • Gośćmi audycji byli wybitni przedstawiciele polskiej sceny muzycznej: Wiesław OchmanMaciej Małecki i Irena Santor.
  • Usłyszeliśmy też byłego dyrektora Orkiestry Polskiego Radia Jana Pruszaka oraz samego Stefana Rachonia, który opowiadał m.in. o początkach pracy w Polskim Radiu, formowaniu się orkiestry i pracy z innymi muzykami.

Stefan Rachoń zadebiutował na antenie Polskiego Radia w roku 1930 w wieku 24 lat w audycji "Kącik młodych talentów". Po wojnie, w roku 1945, założył w Warszawie Orkiestrę Polskiego Radia, później przemianowaną na Orkiestrę Polskiego Radia i Telewizji. Z zespołem tym, pełniąc funkcję dyrygenta, dokonał tysięcy nagrań muzyki klasycznej oraz rozrywkowej i wystąpił na najważniejszych festiwalach polskiej piosenki.

Maestro również w domu

- Stefan w domu nie zmieniał się. Był takim samym człowiekiem jak na estradzie. Swoją osobowością wypełniał całą przestrzeń wokół. Do ostatniej chwili żył muzyką. Gdy moje uczennice przychodziły na lekcje śpiewu do naszego domu, zawsze służył radą - wspominała w archiwalnym nagraniu Barbara Nieman, śpiewaczka operowa i druga żona Stefana Rachonia - założyciela Orkiestry Polskiego Radia.

Czytaj też:

Ręka mistrza

Jeden z muzyków orkiestry, Jerzy Górzyński, wspominał o trudnościach stojących przed muzykami, którzy tuż po wojnie tworzyli Orkiestrę Polskiego Radia. Wszystkim towarzyszyło zmęczenie wojennymi przeżyciami, brakowało wówczas także akcesoriów do instrumentów, na przykład strun do skrzypiec. - Mimo to wszyscy wiedzieli, że będzie orkiestra i będziemy grali. Nie przypominam sobie, żeby którykolwiek z muzyków w którymś momencie zwątpił - powiedział na antenie Dwójki.

Posłuchaj
120:09 2022_01_15 15_00_01_PR2_Dwie_do_setki.mp3 Diamentowe Batuty Polskiego Radia – Stefan Rachoń. Dyrygencka osobowość (Dwie do setki/Dwójka)

 

Jerzy Górzyński mówił również o sposobie pracy dyrygenta. - Był wymagający, ale to nie było wymaganie na zasadzie "co ty zrobiłeś?", "jak ty grasz?". Bardzo często, jak chodzi o smyczki, to było pokazywanie przez niego, jak on by chciał, żeby to było wykonane, bo sam był świetnym skrzypkiem. Doprowadził smyczki do takiego stanu, że to brzmiało jak jeden wspaniały organizm. Ilekroć w radio słyszało się jakąś orkiestrę, od razu było wiadomo, kiedy dyryguje Rachoń. Zupełnie inne brzmienie - podkreślał w archiwalnym nagraniu puzonista.

Goście i archiwalne nagrania

Gośćmi audycji byli wybitni przedstawiciele polskiej sceny muzycznej: Wiesław OchmanMaciej Małecki i Irena Santor. Usłyszeliśmy też byłego dyrektora Orkiestry Polskiego Radia Jana Pruszaka oraz samego Stefana Rachonia, który opowiadał m.in. o początkach pracy w Polskim Radiu, formowaniu się orkiestry i pracy z innymi muzykami.

***

Tytuł audycji: Dwie do setki

Prowadzili: Jakub Kukla i Andrzej Zieliński

Data emisji: 15.01.2022

Godzina emisji: 15.00

mo

Czytaj także

Stefan Rachoń. Artysta na estradzie i poza nią

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2020 18:58
- Stefan w domu nie zmieniał się. Był takim samym człowiekiem jak na estradzie. Swoją osobowością wypełniał całą przestrzeń wokół. Do ostatniej chwili żył muzyką. Gdy moje uczennice przychodziły na lekcje śpiewu do naszego domu, zawsze służył radą - wspominała w archiwalnym nagraniu Barbara Nieman, śpiewaczka operowa i druga żona Stefana Rachonia - założyciela Orkiestry Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Małgorzata Małaszko: laureaci Diamentowej Batuty mają wielkie zasługi dla muzyki

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2021 17:00
- To wielkie wydarzenie. Wszystkie tego rodzaju nagrody to ważny moment w historii Polskiego Radia. W 1995 roku jako pierwszy Diamentową Batutą został uhonorowany Jan Krenz, w tym samym roku tą nagrodą wyróżniono Stefana Rachonia, to zestawienie nie jest przypadkowe - mówiła Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, dyrektor Programu 2 PR.
rozwiń zwiń