Alexander Humala: po koncertach nie mogę spać

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2021 13:22
- To tak niestety nie działa: zagrałeś koncert, zostawiasz to w szufladzie i idziemy dalej. Rozmawiałem z różnymi ludźmi i wydaje mi się, że większość artystów ma podobnie. Występ jest tak dużym przeżyciem, że trochę trudno to odpuścić. Wydaje mi się też, że nie ma co odpuszczać, bo od tego rośnie także doświadczenie, tzw. dojrzałość muzyczna - mówił w Dwójce dyrygent białoruskiego pochodzenia.
Alexander Humala
Alexander Humala Foto: PAP/Andrzej Grygiel

Ignacy Zalewski forum1200.png
Ignacy Zalewski: język muzyczny musi być kompatybilny z ludzką emocjonalnością

Alexander Humala jest młody dyrygentem, chociaż jego ostatni angaż świadczy o tym, że czas terminowania i oczekiwania na prawdziwe, odpowiedzialne zawodowe wyzwania dobiegł końca. 1 lipca br. został on ogłoszony nowym dyrektorem artystycznym Filharmonii Krakowskiej. To zupełnie nowy etap w pracy artystycznej i nowe perspektywy zawodowe.

- W zeszłym roku do Filharmonii Krakowskiej przyszedł nowy dyrektor naczelny, Mateusz Prędota, który przez wiele lat pracował w zespole filharmonicznym. Podobnie jak zastępca dyrektora - Beata Płoska. Są to więc ludzie, którzy przyszli na swoje stanowiska z samego zespołu, znając wszystkie problemy. Teraz chyba już zaczęło to działać w taki sposób, że dyrekcja i zespół muzyczny dążą do tego samego celu. A jeśli chodzi o mnie, to najpierw chciałbym przede wszystkim zdobyć zaufanie muzyków - podkreślał gość Dwójki.

Posłuchaj
86:40 2021_09_12 10_00_13_PR2_Cafe_Muza.mp3 Spotkanie z dyrygentem Alexandrem Humalą (Cafe "Muza"/Dwójka) 

Już niebawem, 18 września, Alexander Humala poprowadzi gościnny koncert swojego zespołu w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Solistką będzie znakomita śpiewaczka – Ewa Tracz. W programie: Pieśni miłosne Hafiza op. 26 i II Symfonia op. 19 Karola Szymanowskiego. To dość wymagający repertuar.

Ale przecież rozmowy w Café "Muza" toczą się nie tylko wokół utworów muzycznych. Jak wygląda życie młodych dyrygentów? Pewnie dużo czasu zajmują im podróże… Na co mogą liczyć, kto ich wspiera, a co przeszkadza w rozwoju zawodowym? Czy dyrygenci słuchają tylko tej muzyki, którą sami wykonują? I co robią z wolnym czasem, jeśli go tylko mają? O tym, i nie tylko o tym, w nagraniu audycji.

***

Alexander Humala studiował dyrygenturę chóralną w Białoruskiej Państwowej Akademii Muzycznej w Mińsku i dyrygenturę symfoniczną w Konserwatorium w Rotterdamie. Wiedzę pogłębiał na kursach mistrzowskich pod kierunkiem takich nauczycieli jak Collin Metters, Jurij Simonow, Jorma Panula. W 2010 roku otrzymał prestiżowe stypendium Huygensa.

Czytaj także:

Konkursy są nieodzownym etapem drogi zawodowej współczesnych artystów – Aleksander Humala jest laureatem I nagrody Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego im. J. Vitola w Rydze (2009). Podczas Międzynarodowego Turnieju Dyrygentury Chóralnej „W stronę polifonii” we Wrocławiu (2011) oprócz I nagrody zdobył wszystkie nagrody dodatkowe (nagrodę publiczności, nagrody specjalne ambasad włoskiej i niemieckiej, nagrodę specjalną za najlepszą interpretację polskiej muzyki). W 2013 roku został finalistą Konkursu dla Młodych Dyrygentów w Sankt Petersburgu.

Debiutował w 2003 roku z orkiestrą kameralną Białoruskiej Akademii Muzycznej. W tym samym roku wystąpił z Orkiestrą Symfoniczną Młoda Białoruś, po czym po raz pierwszy poprowadził Litewską Państwową Orkiestrą Symfoniczną (to był debiut międzynarodowy) i został zaproszony do występów gościnnych z włoską Orchestra Giovanile della Saccisica.

W latach 2009 i 2012 w ramach programu stypendialnego "Gaude Polonia" odbył staże dyrygenckie w Operze Wrocławskiej i Filharmonii Narodowej w Warszawie, w latach 2014–2016 był asystentem dyrygenta w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, w latach 2013–2019 zaś – głównym dyrygentem białoruskiego zespołu Capella Sonorus. W tym roku trwa jeszcze czteroletni kontrakt Aleksandra Humali w Rosyjskiej Narodowej Orkiestrze Filharmonicznej. Od 2021 jest nowym dyrektorem artystycznym Filharmonii Krakowskiej.

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza" 

Prowadził: Marcin Majchrowski

Gość: Alexander Humala (dyrygent, dyrektor artystyczny Filharmonii Krakowskiej)

Data emisji: 12.09.2021

Godzina emisji: 10.00

pg

Czytaj także

Fabio Bonizzoni: świetnie współpracuje się nam z polskimi artystami

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 11:02
- Polacy i Włosi od wieków współpracowali na różnych polach i tak jest również dziś. W przeszłości występowaliśmy głównie z Capellą Cracoviensis, zdarzyły się też ze dwa występy z zespołami festiwalowymi. To bardzo pozytywne, wzbogacające doświadczenia - mówił w Dwójce włoski dyrygent i założyciel orkiestry La Risonanza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Philippe Herreweghe: Gesualda trudno wyjaśnić, lepiej go posłuchać

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2021 12:49
- Muzyka Gesualda jest bardzo emocjonalna, ale w zupełnie inny sposób niż np. u Wagnera czy Straussa. To emocjonalność, którą określiłbym mianem "arystokratycznej" -  mówił w Programie 2 Polskiego Radia Philippe Herreweghe, belgijski dyrygent, jeden z prekursorów wykonawstwa historycznego.
rozwiń zwiń