Janusz Olejniczak: mam w sobie ciekawość świata

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2021 12:00
- Bycie laureatem Konkursu Chopinowskiego ułatwiało spotkanie wielu wspaniałych ludzi. Miałem okazję po prostu siedzieć i słuchać literatów, reżyserów, aktorów, wybitnych kolegów muzyków- mówił w Dwójce Janusz Olejniczak, wybitny pianista.
Janusz Olejniczak to jeden z najznakomitszych polskich chopinistów
Janusz Olejniczak to jeden z najznakomitszych polskich chopinistówFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Janusz Olejniczak to jeden z najznakomitszych współczesnych chopinistów, w swoim repertuarze ma też jednak muzykę współczesną, wykonuje utwory m.in. Kilara, Góreckiego czy Lutosławskiego. Jest również autorem muzyki do filmów, m.in. "Pianisty" Romana Polańskiego czy "Błękitnej nuty" Andrzeja Żuławskiego.

Posłuchaj
58:52 2021_11_28 10_00_01_PR2_Cafe_Muza.mp3 Pianista Janusz Olejniczak gościem audycji (Cafe "Muza"/Dwójka)

 

- To wszystko wypływa z ciekawości świata. Jeśli już umiem tylko grać na fortepianie, to mam w sobie ciekawość różnych środowisk artystycznych. A bardzo żałuję, że nie jestem multiinstrumentalistą jak mój ojciec, który nie był zawodowym muzykiem, a grał na wszystkich możliwych instrumentach od fortepianu, po wiolonczelę, klarnet, saksofon, gitarę - mówił w audycji Janusz Olejniczak.

Konkurs Chopinowski otworzył wiele drzwi

Janusz Olejniczak w 1970 roku został laureatem VI nagrody na VIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina.

- Bycie laureatem Konkursu Chopinowskiego ułatwiało spotkanie wielu wspaniałych ludzi. Miałem okazję po prostu siedzieć i słuchać literatów, reżyserów, aktorów, wybitnych kolegów muzyków - wspominał w audycji.

Mówił też o tym, że docenianie innych artystów pozwala zachować dystans do własnej twórczości. - Staram się uświadomić moim studentom, że zawsze ktoś będzie od ciebie biegał szybciej, zawsze może być ktoś, kto zagra tego mazurka piękniej od ciebie - dodał.

Janusz Olejniczak - muzyczna droga

Janusz Olejniczak został zauważony nie tylko na Konkursie Chopinowskim, był także uhonorowany m.in. podczas Międzynarodowego Konkursu im. Alfreda Caselli w Neapolu. Dziś sam zasiada w jury wielu znakomitych konkursów pianistycznych, oceniał też młodych wykonawców podczas ostatniego XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego.

Czytaj także:

Pianista jest jednym z pierwszych wykonawców twórczości Fryderyka Chopina na instrumentach historycznych. Często pojawia się też na Festiwalu "Chopin i jego Europa" w towarzystwie znakomitych orkiestr, m.in. Orkiestry XVIII Wieku Fransa Brüggena oraz Orchestre des Champs-Élysées pod dyrekcją Philippe'a Herreweghe.

W swoim dorobku artystycznym ma ponad 40 albumów muzycznych, wśród których znalazła się rejestracja kompletu mazurków Chopina na instrumencie historycznym.

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza"

Prowadził: Andrzej Sułek

Gość: Janusz Olejniczak (pianista)

Data emisji: 28.11.2021

Godzina emisji: 10.00

mg

Czytaj także

Olejniczak: jestem ekspertem od Jerzego Maksymiuka

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2018 13:46
- Praca nad tą płytą kosztowała nas bardzo tak dużo wysiłku, że w pewnym momencie zacząłem się bać o Jerzego i jego zdrowie - mówił w Dwójce o nagrywaniu albumu "Retro" pianista Janusz Olejniczak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Janusz Olejniczak: ważne jest to, co jest pomiędzy nutami

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2018 23:07
Słynny pianista przypomina starą prawdę, że nie gra się tylko samych nut, ale ważne jest to, co jest pomiędzy nimi. - Liczy się napięcie, emocje, które są między nutami, bo niektóre utwory są bardzo wolne i żeby utrzymać publiczność w chęci słuchania, to trzeba wielkiej koncentracji - wyjaśnia muzyk.
rozwiń zwiń