Maria Piotrowska-Bogalecka: chór to wspólnota indywidualności [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2022 11:00
- Współpraca z wybitymi muzykami to najpiękniejsza część mojej pracy, każda z osób ma swoją wizję, ale to kompromis okazuje się czymś najlepszym. To bardzo kształcące, czerpię bardzo dużo z takich spotkań, tak jak wcześniej z Martyną Pastuszką i wybitnymi dyrygentami jak Michał Klauza czy Łukasz Borowicz - mówiła na antenie Dwójki Maria Piotrowska-Bogalecka, dyrygentka i dyrektor artystyczny Chóru Polskiego Radia.
  • W audycji spotkaliśmy się z Marią Piotrowską-Bogalecką, dyrygentką i dyrektorem artystycznym Chóru Polskiego Radia. 
  • To była okazja, by porozmawiać z dyrygentką również o płycie "Gore gwiazda Jezusowi" - nagranej pod jej batutą i wydanej przez Polskie Radio w grudniu minionego roku.
  • Maria Piotrowska-Bogalecka mówiła też o najbliższych planach Chóru Polskiego Radia.

Maria Piotrowska-Bogalecka od września 2017 roku pracuje jako chórmistrz Chóru Polskiego Radia, a od września 2018 roku jest dyrektorem artystycznym zespołu.

Kolędy na jazzowo

Płyta "Gore gwiazda Jezusowi" była nagrywana rok temu, w styczniu 2021 roku. - Pracowała z nami znakomita wokalistka Dorota Miśkiewicz oraz wyśmienici muzycy Paweł Tomaszewski, Paweł Dobrowolski, Sławomir Berny, Robert Kubiszyn, była to wielka przyjemność. Wielką zasługą Pawła Tomaszewskiego jest brzmienie tego albumu. Dwa lata temu zainspirowała mnie do tej współpracy dyrektor Programu 2 Polskiego Radia Małgorzata Małaszko. Z Pawłem Tomaszewskim i Dorotą spotkaliśmy się już przy urodzinach Chopina w 2019 roku. Jeżeli tej płyty dobrze się słucha, to największa radość, o to nam chodziło - mówiła Maria Piotrowska-Bogalecka. 

- Jazz zawsze był dla mnie istotną przestrzenią. Ufam, że te jazzowe kolędy to muzyka miła sercu. Paweł Tomaszewski zaaranżował je tak subtelnie, nie szukał w tym siebie, to żadna awangarda, choć oczywiście mamy tu rytmy i harmonie jazzowe. Jestem zafascynowana Dorotą Miśkiewicz i już czekam na kolejne spotkanie muzyczne z nią - dodała.


Posłuchaj
62:37 2022_01_16 10_00_01_PR2_Cafe_Muza.mp3 Maria Piotrowska-Bogalecka: chór to wspólnota indywidualności (Cafe "Muza"/Dwójka)

 

Za mało czasu na odpoczynek

Rozmówczyni Magdaleny Łoś mówiła też o swych noworocznych postanowieniach. - Powiedziałam sobie, że będę wypoczywać więcej. Książka jest dla mnie relaksem, potrzebuję też zieleni, ptaków, przyrody, moją duszę koi spacer po lesie. Uwielbiam też teatr, sporo mam pomysłów na odpoczynek, brakuje tylko na niego czasu - stwierdziła.

Chór to wspólnota indywidualności

- Dla mnie chór to niesamowity organizm, dyrygent jest jego częścią, nie istnieje bez artystów, każdy czuje się współtwórcą tego dzieła. Praca w chórze to olbrzymia praca intelektualna, ważne jest zrozumienie treści tekstu, mieć poczucie, że intelekt każdego z członków chóru wzbogaca wspólne dzieło - podkreśliła.

Wspominała też pierwsze kroki w chóralistyce, choć swą przyszłość wiązała z medycyną. - Mocny impuls spowodował jednak, że związałam się z muzyką. Głos ludzki jest najpiękniejszym instrumentem, można nim przekazać emocje, których nie da się pokazać na jakimkolwiek instrumencie. Staram się patrzeć na muzykę poprzez afekty w niej zawarte - mówiła.

Plany na 2022 rok 

Chór Polskiego Radia istnieje już prawie 75 lat. - To są bardzo bliskie mi osoby, czujemy podobnie muzykę, ciągle poszukujemy czegoś nowego. Każdy z nas ma swoją wrażliwość, która tworzy tę niesamowitą całość. Planujemy wydanie trzech płyt z muzyką polską z czasów Wazów, koncertmistrzów kapeli królewskiej. Chcemy pokazać, jak była cudowna i różnobarwna - zapowiedziała Maria Piotrowska-Bogalecka. 

Czytaj też:

***

Absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (ukończyła kierunki dyrygentura chóralna oraz edukacja muzyczna) oraz Akademii Muzycznej w Krakowie (podyplomowe studia z teorii muzyki). Studiowała również w Kodály Institute of the Liszt Ferenc Academy of Music, a swój dyrygencki warsztat doskonaliła w trakcie kursów w kraju i za granicą (m.in. Eric Ericson Masterclass w Haarlem, International Kodály Seminar w Kecskemet, czy Studium Chorale Masterclass for Choral Conductors w Maastricht).

Jest laureatką XI Ogólnopolskiego Konkursu Dyrygentów Chóralnych w Poznaniu, na którym otrzymała pierwszą nagrodę oraz nagrodę specjalną im. E. Maćkowiaka za najlepszą metodę pracy z chórem. Wielokrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Śląskiego oraz Prezydenta Miasta Chorzów. W roku 2009 otrzymała Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego. Jako założycielka i kierownik artystyczny istniejącego od 2007 roku Zespołu Wokalnego Contento Core przygotowała ponad 70 koncertów, uczestniczyła w kilkudziesięciu festiwalach i cyklach koncertowych, koordynowała kilkanaście projektów, przygotowała kilka prawykonań oraz nagrała dwie płyty.

W 2012 obroniła pracę doktorską w dziedzinie dyrygentura chóralna, a w 2014 roku opublikowała książkę "Decorum et varietas. Psalmy w muzyce wokalnej i wokalno-instrumentalnej polskiego baroku". Obecnie pracuje jako adiunkt w Katedrze Dyrygentury Chóralnej Akademii Muzycznej w Katowicach. Była koordynatorem Międzynarodowego Festiwalu Chórów Akademii Muzycznych KoChAM w 2015 roku, a w latach 2015–2017 sprawowała funkcję kuratora regionu śląskiego ministerialnego programu "Śpiewająca Polska" działającego przy Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu.

[opis ze strony Chóru Polskiego Radia]


***

Tytuł audycji: Cafe "Muza"

Prowadziła: Magdalena Łoś

Gość: Maria Piotrowska-Bogalecka (dyrygentka i dyrektor artystyczny Chóru Polskiego Radia)

Data emisji: 16.01.2022

Godzina emisji: 10.00

mo

Czytaj także

"Gore gwiazda Jezusowi". Dorota Miśkiewicz: śpiewanie kolęd jest wyzwaniem

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2021 11:59
- Są to utwory, które większość z nas zna. Pojawia się więc pytanie, co z tymi kolędami zrobić. Przy prostych melodiach my jazzmani możemy wszystko; możemy powywracać harmonie do góry nogami, poszukać jakichś zupełnie nowatorskich rozwiązań. To bardzo kuszące, tylko na ile to będą wtedy kolędy, na które ludzie czekają? - mówiła w Dwójce Dorota Miśkiewicz o płycie "Gore gwiazda Jezusowi". W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia repertuar ten zabrzmiał na antenie PR2.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chór Polskiego Radia. Motety na Boże Narodzenie - koncert

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2022 14:36
14 stycznia br. w krakowskim kościele pw. św. Marcina odbędzie się koncert z programem motetów skomponowanych przez niemieckich mistrzów muzyki barokowej. Tym razem w przeważającej części kompozytorów noszących jakże znamienne dla tej epoki nazwisko – Bach…
rozwiń zwiń