"Gore gwiazda Jezusowi". Dorota Miśkiewicz: śpiewanie kolęd jest wyzwaniem

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2021 11:59
- Są to utwory, które większość z nas zna. Pojawia się więc pytanie, co z tymi kolędami zrobić. Przy prostych melodiach my jazzmani możemy wszystko; możemy powywracać harmonie do góry nogami, poszukać jakichś zupełnie nowatorskich rozwiązań. To bardzo kuszące, tylko na ile to będą wtedy kolędy, na które ludzie czekają? - mówiła w Dwójce Dorota Miśkiewicz o płycie "Gore gwiazda Jezusowi". W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia repertuar ten zabrzmiał na antenie PR2.
Dorota Miśkiewicz
Dorota MiśkiewiczFoto: Jacek Konecki/PR
  • Płyta "Gore gwiazda Jezusowi" ukazała się nakładem Polskiego Radia 6 grudnia br.
  • W nagraniu kolęd udział wzięli: Dorota Miśkiewicz, Chór Polskiego Radia pod dyr. Marii Piotrowskiej-Bogaleckiej i kwartet Pawła Tomaszewskiego.
  • 26 grudnia koncert "Gore gwiazda Jezusowi" usłyszeli i obejrzeli słuchacze Dwójki.

W koncercie kolęd "Gore gwiazda Jezusowi" obok Doroty Miśkiewicz wystąpił Chór Polskiego Radia i kwartet Pawła Tomaszewskiego. Artyści wykonali repertuar, który znalazł się na wydanej dopiero co przez Polskiego Radio płycie pod tym samym tytułem.

- Zależało mi, żeby te kolędy były dla słuchaczy takim wigilijnym towarzyszem. Takie też było założenie Marii Piotrowskiej-Bogaleckiej, dyrygentki Chóru PR, i o to właśnie prosiła Pawła Tomaszewskiego, żeby w taki sposób zaaranżował, by były to kolędy tradycyjne. Tylko że jeżeli byłoby to napisane w zbyt prosty sposób, to my, wykonawcy, też nie mielibyśmy z tego takiej przyjemności. Była więc tutaj kwestia wyważenia tego wszystkiego - opowiadała Dorota Miśkiewicz.

Kolędy na 110 procent normy

Jak podkreślała wokalistka, ta sztuka na płycie "Gore gwiazda Jezusowi" się udała. - Coś takiego Paweł tam powymyślał, co sprawia, że mi chce się śpiewać te kolędy. Pomimo że śpiewam je tak samo, jakbym śpiewała normalnie, to starałam się dać z siebie troszeczkę więcej - tłumaczyła.

Dorota Miśkiewicz wychowała się w jednym z najbardziej jazzowych domów w Polsce, jest klasycznie wykształconą skrzypaczką po warszawskiej Akademii Muzycznej. Porzuciła jednak klasykę na rzecz jazzu. Dziś to jedna z najbardziej rozchwytywanych wokalistek jazzowych w kraju.


Posłuchaj
11:22 Poranek Dwójki 24.12.2021 miśkiewicz.mp3 Dorota Miśkiewicz o płycie "Gore gwiazda Jezusowi" i swoich świątecznych wspomnieniach (Poranek Dwójka) 

Na koncert "Gore gwiazda Jezusowi" zaprosiliśmy w niedzielę (26.12) w godz. 20.00-22.00. Transmisja wideo była dostępna na stronie dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku i kanale YouTube DwójkiTutaj można go obejrzeć >>>

Patronem koncertu jest Program 2 Polskiego Radia.

***

Rozmawiał: Andrzej Zieliński

Gość: Dorota Miśkiewicz (wokalistka)

Data emisji: 24.12.2021

Godzina emisji: 8.40

Materiał z cyklu "Jazzowa Rozmowa" został wyemitowany w audycji Poranek Dwójki.

pg

Czytaj także

Jazz Band Młynarski-Masecki. Taneczny sylwester w cyklu Jazz.PL

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2021 07:00
Koncert sylwestrowy 15 grudnia? Jazz Band Młynarski-Masecki zagrał w środę w Studiu im. Lutosławskiego na żywo z udziałem publiczności. Kto nie dotarł, będzie mógł odsłuchać (i obejrzeć!) ten koncert w specjalnym wydaniu cyklu Jazz.PL w sylwestrowy wieczór.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nika Lubowicz zaprasza na wigilijny koncert kolęd

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2021 12:47
- Byłam jeszcze małą dziewczynką, kiedy tata zaczął dla mnie komponować kolędy. Tak powstała między innymi "Dziewczynka z zapałkami" – jedna z jego pierwszych świątecznych piosenek, która na naszym koncercie również zabrzmi - mówiła w Dwójce wokalistka i pianistka Nika Lubowicz. Artystka wystąpi w wigilijnym koncercie z cyklu "Jazz.PL", na którym zaprezentuje m.in. kolędy autorstwa jej taty.
rozwiń zwiń