Marek Toporowski: pomysłów na nowe nagrania mam sporo [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2024 13:01
- Nie miałem nawet czasu zorganizować przyjęcia urodzinowego, odbędzie się ono z pewnym opóźnieniem. Mam nadzieję, że ten jubileusz mnie zmobilizuje. Mam jeszcze kilka lat na to, aby dokonać wielu ciekawych nagrań. Pomysłów w każdym razie mam sporo - mówił w Dwójce Marek Toporowski, najwybitniejszy polski klawesynista, który tuż przed Wielkanocą obchodził okrągłe urodziny.

ZOBACZ WIDEO:

  • Klawesynista, organista, pianista, kameralista, dyrygent. Muzyk wszechstronny, jak sam o sobie mówi.
  • Gościem audycji z cyklu "Café Muza" był Marek Toporowski, który harmonijnie łączy w swojej działalności różne, często pozornie odległe obszary muzyki.
  • Z pasjonatem wszelkich dawnych instrumentów klawiszowych rozmawialiśmy m.in. o ich kolekcjonowaniu.

Marek Toporowski harmonijnie łączy w swojej działalności różne, często pozornie odległe obszary muzyki. Jest cenionym solistą – klawesynistą i organistą, kameralistą i dyrygentem. Koncertuje również na klawikordzie i historycznych fortepianach.

Marek Toporowski - muzyk wszechstronny

Studia ukończył na Akademii Muzycznej w Warszawie, następnie doskonalił swe umiejętności w Strasburgu, Saarbrücken i Amsterdamie, pracując pod kierunkiem Aline Zylberajch i Boba van Asperena (klawesyn) oraz Daniela Rotha (organy). Otrzymał pierwsze nagrody Konserwatorium w Strasburgu w dziedzinie organów i klawesynu oraz Dyplom Koncertowy Musikhochschule des Saarlandes (organy). Jest laureatem I nagrody I Ogólnopolskiego Konkursu Klawesynowego im. Wandy Landowskiej w Krakowie (1985).

Lider zespołu muzyki barokowej

W roku 1991 utworzył specjalizujący się w historycznym wykonawstwie zespół Concerto Polacco. - Po studiach zagranicznych wróciłem do Polski owładnięty pasją budowania zespołu barokowego, a także wykonywania nieznanej muzyki polskiej. Wielka też była w tym zasługa Marcina Bornusa-Szczycińskiego, który był wtedy dla mnie inspiracją i w jakiś sposób zachęcał mnie do tego, aby muzykę dawną uprawiać nie tylko jako solista, ale również w kontekście kameralnym czy nawet nieco większym niż kameralny - wspominał gość Dwójki.

Klaudia Baranowska i Marek Toporowski w studiu radiowej Dwójki Klaudia Baranowska i Marek Toporowski w studiu radiowej Dwójki

Marek Toporowski zainicjował w Warszawie regularny cykl koncertów muzyki oratoryjnej, wykonywanej zgodnie z historyczną praktyką wykonawczą. Wiele utworów muzyki staropolskiej zostało po raz pierwszy wykonanych bądź nagranych pod jego batutą (opera "Agatka" J.D. Hollanda, oratorium "Christiani poenitentes ad sepulchrum Domini" J.T. Żebrowskiego, utwory Wronowicza, Cichoszewskiego i innych). Pięciokrotnie uhonorowany Fryderykiem.

Posłuchaj
59:24 2024_04_07 10_00_01_PR2_Cafe_Muza.mp3 Rozmowa z Markiem Toporowskim, najwybitniejszym polskim klawesynistą, który tuż przed Wielkanocą obchodził okrągłe urodziny (Cafe "Muza"/Dwójka) 

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza"

Prowadziła: Klaudia Baranowska

Gość: Marek Toporowski (klawesynista, organista, pianista, dyrygent)

Data emisji: 7.04.2024

Godz. emisji: 10.00

pg/pj/wmkor

Czytaj także

Wanda Landowska. "Uczę się, analizuję, kocham i odtwarzam"

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2022 07:00
Audycja dotycząca życia Wandy Landowskiej, wielkiej mistrzyni klawesynu, zawierała nie tylko suche informacje, ale również dużą porcję muzyki - energetycznej, żywej, kolorowej, dynamicznej. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyka na klawesyn od XVI do XVIII wieku

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2023 23:00
W drugiej audycji z cyklu "Sprezzatura" poświęconej klawesynowi, Lillianna Stawarz przedstawiła i omówiła aż siedemnaście atrakcyjnych przykładów z bogatego repertuaru przeznaczonego na ten instrument. To muzyka powstała między XVI i XVIII wiekiem reprezentująca różne szkoły narodowe i ośrodki europejskie.
rozwiń zwiń