Mariusz Patyra: Paganini to mój świat

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2021 10:09
- Grając spełniałem swoje marzenia i byłem przeszczęśliwy, że mogę zagrać koncert Paganiniego, bo wiedziałem, że będę robił w życiu wszystko, żeby cały świat usłyszał jak interpretuję Koncert Paganiniego - mówił w audycji Cafe "Muza" Mariusz Patyra, pierwszy polski zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego Premio Niccolo Paganini w Genui (2001) i laureat nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie kaprysów Paganiniego. 
Mariusz Patyra
Mariusz PatyraFoto: PR2

Posłuchaj
60:13 2021_01_10_10_00_00_PR2_Cafe_Muza.mp3 Mariusz Patyra o muzyce, skrzypcach i konkursach (Cafe Muza/Dwójka)

 

Mariusz Patyra urodził się w 1977 r w Orzyszu. Gry na skrzypcach uczył się m.in. u prof. Antoniego Hoffmanna w Olsztynie, prof. Janusza Kucharskiego w Warszawie , prof. Krzysztofa Węgrzyna w Hanowerze oraz prof. Salvatore Accardo w Cremonie.

Poza zwycięstwem w Genui ma na swoim koncie laury kilku innych międzynarodowych konkursów skrzypcowych, w tym I nagrodę Konkursu im. Józefa Joachima w Hanowerze, ale to swój trzeci zwycięski występ na konkursie we Włoszech uważa za wyjątkowy. - Genua to było moje marzenie mniej więcej od 13-14 roku życia, jak zaczynałem styczność z utworami Paganiniego, z pierwszymi kaprysami - wspominał skrzypek. - To był chyba splot wszystkich elementów, które są niezbędne: połączenie koncentracji, siły, desperacji. Uwieńczenie, spełnienie wieloletniego marzenia i moment tu i teraz. 

Czytaj także:

- Byłem szczęśliwy, że będę mógł w finale konkursu Paganiniego pokazać jak ja interpretuję. Było jasne: Patyra - Paganini, to jest moja mocna strona - podkreślił gość Dwójki. - Wiele lat się na to przygotowywałem i w momencie, kiedy doszedłem do finału - napięcie sięgało maksymalnych rozmiarów - ale, kiedy wychodziłem na scenę, wiedziałem, że to jest mój ostatni występ na tym konkursie z koncertem Paganiniego i byłem szczęśliwy - przyznał. - A miałem bardzo silną konkurencję, ludzi, którzy świetnie grali. Każdy miał coś wyjątkowego w swojej grze i każdy był doskonale przygotowany. 

W ramach nagrody artysta miał szansę koncertować na legendarnym instrumencie "Il Cannone", należącym do włoskiego wirtuoza. 

Mariusz Patyra na co dzień gra na kopii skrzypiec Guarneri del Gesu z 1733 roku oraz na polskim instrumencie z warsztatu Wojciecha Topy (2020). - Traktuję każdy instrument, na którym gram z taką samą troską i miłością. Skrzypek i instrument to jest partnerstwo. Druga skóra - zaznaczył muzyk.

Mariusz Patyra/MARIUSZ PATYRA / NICCOLO PAGANINI / CANTABILE

Artysta koncertował w wielu krajach Europy, w Japonii, Stanach Zjednoczonych i Meksyku. Grał z wieloma czołowymi orkiestrami w Polsce i na świecie, dokonał nagrań dla Polskiego Radia i innych europejskich rozgłośni oraz kilku wytwórni płytowych.

Obecnie poza karierą koncertową prowadzi działalność pedagogiczną w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Jego najnowszym nagraniem jest album pt. "No 24" zawierający popularne miniatury z repertuaru skrzypcowego w aranżacjach Krzysztofa Herdzina.

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza" 

Prowadził: Róża Światczyńska

Gość: Mariusz Patyra (skrzypek)

Data emisji: 10.01.2021

Godzina emisji: 10.00


Czytaj także

Antoni Wit: wykorzystuję ten czas na studiowanie partytur

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2020 10:00
- Podoba mi się ta praca w samotności. Tak było w pierwszym okresie po studiach, gdy nie miałem jeszcze tylu propozycji koncertowych - mówił w Dwójce znakomity dyrygent, opowiadając o tym, jak spędza czas izolacji z powodu pandemii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Paleczny: w 1970 roku cała Polska żyła Konkursem Chopinowskim

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2020 12:21
- Obecnie jest to jeden z absolutnie największych i najbardziej prestiżowych konkursów na świecie. Pamiętam natomiast jak dawniej mówiło się, że każdy taksówkarz warszawski wiedział kto i jak zagrał. W 1970 roku żyliśmy w zupełnie innej Polsce, więc dla nas uczestników było to czymś wielkim - mówił w Dwójce wybitny pianista, laureat III nagrody VIII Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń