Joanna Wnuk-Nazarowa: w planach mam utwory na wielkie składy

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2023 12:00
- Zaczęłam nowe życie. Od 2018 roku napisałam już ze cztery utwory symfoniczne i operę. Mam również niezrealizowane dotąd plany utworów na wielką orkiestrę symfoniczną - mówiła w Dwójce Joanna Wnuk-Nazarowa, kompozytorka, była minister kultury i sztuki oraz dyrektor Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Dama Orderu Orła Białego.

ZOBACZ WIDEO:

[YouTube/Dwójka]

Poświęcić się komponowaniu

W dniu tegorocznego Święta Narodowego Trzeciego Maja Joanna Wnuk-Nazarowa odebrała z rąk prezydenta Andrzeja Dudy Order Orła Białego. "W uznaniu znamienitych zasług dla polskiej kultury, za wybitne osiągnięcia w pracy artystycznej i pedagogicznej, za działalność na rzecz upowszechniania dorobku rodzimej kultury muzycznej oraz konsekwentne wspieranie aktywnego w niej uczestnictwa" - wskazano w uzasadnieniu.

- Przeważnie, jeśli ktoś planuje coś jeszcze w życiu, to mówi, że tak niezwykłe wyróżnienie zmobilizuje go do "dalszej pracy na rzecz..." i tak dalej. Z przykrością muszę stwierdzić, że ja nie mogę tych słów wypowiedzieć, bo w tej chwili wróciłam do zawodu wyuczonego, do komponowania. Chciałabym już tylko temu się poświęcać, oczywiście nie wymigując się od wspierania jakiś akcji kolegów muzyków - wyznała twórczyni.

Nawiązać do znakomitych poprzedników

Jak dodała, postara się wnieść swój wkład do dorobku polskich kompozytorów. - Pozwolę sobie też szukać jeszcze polskich tekstów. Uważam, że mamy świetną dwudziestowieczną muzykę, i że ta dwudziestopierwszowieczna też powinna coś znaczyć w świecie - podkreślała Joanna Wnuk-Nazarowa.

10 września 2021 roku odbyła się premiera opery jej autorstwa do słów misterium Cypriana Kamila Norwida. "Wanda" Joanny Wnuk-Nazarowej jest drugą na świecie, po "Vandzie" Antonína Dvořáka, ukończoną i wystawioną operą poświęconą legendarnej polskiej władczyni. To też pierwsza opera w katalogu kompozytorki – unikatowe na skalę światową dzieło muzyczne adaptujące tekst Norwida do warunków scenicznych opery. 

Prawie dwie dekady z NOSPR

Ukoronowaniem kadencji Joanny Wnuk-Nazarowej na stanowisku dyrektora naczelnego i artystycznego Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (2000-2018) była przeprowadzka katowickiego zespołu do własnej wreszcie siedziby, notabene pierwszej w ponad 80-letniej historii orkiestry. Ale wcale nie znaczy to, że w życiu Joanny Wnuk-Nazarowej zapanowały spokój i cisza. Znając aktywność i niespożytą energię kompozytorki, trudno sobie zresztą wyobrazić "ciszę i spokój" w jej otoczeniu.

Jednak wyciszenia, pewnej separacji od zgiełku świata wymaga zajęcie, któremu postanowiła teraz poświęcić najwięcej swojego czasu - komponowanie. To jej pierwsze powołanie i pierwszy poważny zawód. Dopiero potem przyszły dyrygentura, praca pedagogiczna w Akademii Muzycznej w Krakowie, dyrektorowanie Filharmonii Krakowskiej (1991-97), stanowisko ministra kultury i sztuki (1997-99) i wreszcie NOSPR. 

Posłuchaj
60:32 2023_05_14 10_00_03_PR2_Cafe_muza.mp3 Spotkanie z Joanną Wnuk-Nazarową (Dwójka/Cafe "Muza") 

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza"

Prowadził: Andrzej Sułek

Gość: Joanna Wnuk-Nazarowa (kompozytorka, dyrygentka, pedagog)

Data emisji: 14.05.2023

Godz. emisji: 10.00

pg

Czytaj także

Joanna Wnuk-Nazarowa: Ukraina jest jak siostra [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2022 13:00
- Mamy niewesołe dni. Wspieramy Ukraińców, mają prawo do samostanowienia, do własnej tożsamości, my także o to tyle lat walczyliśmy. Ukraina jest jak siostra, z którą można się nawet pobić o spadek albo pokłócić o to, kto był ważniejszy - mówiła na antenie Dwójki Joanna Wnuk-Nazarowa, kompozytorka opery "Wanda", była minister kultury i sztuki, była dyrektor naczelna i artystyczna Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Joanna Wnuk-Nazarowa: Order Orła Białego poświęcam mojemu ojcu

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2023 09:00
- Jestem głęboko wdzięczna kapitule i Panu Prezydentowi za przyznanie najwyższego odznaczenia, jakie Rzeczpospolita ustanowiła. Na wieść o tym zadrżało moje serce, byłam wszak świadkiem, kiedy Order Orła Białego odbierali moi mistrzowie, a później wielcy przyjaciele: Krzysztof Penderecki, Henryk Mikołaj Górecki, Wojciech Kilar, Mieczysław Tomaszewski - mówiła Joanna Wnuk-Nazarowa, odznaczona przez prezydenta RP Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego w Święto Trzeciego Maja. 
rozwiń zwiń