REKLAMA

"Samson et Dalila" Camille'a Saint-Saënsa - opera w trzech aktach

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2022 23:00
W audycji wysłuchaliśmy opery słynnego Francuza Camille'a Saint-Saënsa. Twórca ten już mając 3 lata, został okrzyknięty mianem "cudownego dziecka", a za swojego życia uważany był za niezwykle nowoczesnego kompozytora.
Camille Saint-Sans - francuski kompozytor, wirtuoz fortepianu i organów, a także dyrygent własnych utworów. Żył w latach 1835-1921.
Camille Saint-Saëns - francuski kompozytor, wirtuoz fortepianu i organów, a także dyrygent własnych utworów. Żył w latach 1835-1921.Foto: NIFC

Program:

Camille Saint-Saëns Samson et Dalila - opera w trzech aktach op. 47

Wyk.: Marie-Nicole Lemieux - mezzosopran (Dalila), Roberto Alagna - tenor (Samson), Nicolas Cavallier - baryton (Arcykapłan Dagona), Julien Véronèse - bas (Abimelech), Christophe Berry - tenor (Poseł Filistynów), Nicolas Courjal - bas (Starzec hebrajski), Marc Larcher - tenor, Frédéric Caton - bas (Dwaj Filistyni), Chœur de l’Opéra Grand Avignon, Chœur de l’Opéra de Monte-Carlo, Orchestre Philharmonique de Radio France, dyr. Yves Abel

(Orange, 10.07.2021)

Camille Saint-Saëns to francuski kompozytor, wirtuoz fortepianu i organów, a także dyrygent własnych utworów. Żył w latach 1835-1921, a jego najsłynniejszym dziełem jest "Karnawał zwierząt".

Francuski kompozytor już w wieku 3 lat określany był mianem "cudownego dziecka". To właśnie wtedy zaczął pobierać lekcje fortepianu, których udzielała mu jego ciotka Charlotte Masson. Zadebiutował, mając zaledwie 10 lat na publicznym koncercie w Sali Pleyela.

O kompozytorze tym opowiadał w audycji "Duża czarna" w grudniu ubiegłego roku Paweł Bagnowski. Jak podkreślał podczas tamtej rozmowy, Camille Saint-Saëns znał osobiście Franciszka Liszta i wielu innych kompozytorów. - Saint-Saëns był bardzo ciekawą postacią. Za życia był uważany za ultranowoczesnego kompozytora. Z punktu widzenia miłośników nagrań i kolekcjonerów to jeden z pierwszych artystów światowego formatu, którzy docenili wagę nagrań - mówił.

16 grudnia 2021 roku minęło sto lat od śmierci Camille'a Saint-Saënsa.

***

Tytuł audycji: Opera pod gwiazdami

Prowadził: Marcin Majchrowski

Data emisji: 9.04.2022

Godzina emisji: 20.00

Czytaj także

"Wyprawy pana Brouczka" - operowy hit XX wieku

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2022 08:00
Podczas audycji wysłuchaliśmy opery "Wyprawy pana Brouczka", której autorem jest czeski kompozytor Leosz Janaczek. To muzyczna podróż w przestrzeni i czasie - od praskiej karczmy Vikárka, przez Księżyc aż do Husytów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukasz Borowicz: moją misją jest przypominanie, że arcydzieła muzyczne nie powstawały w próżni

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2022 20:40
- To nie jest tak, że np. Beethoven stworzył swoją I Symfonię czy "Eroicę" w oderwaniu od tego, co się działo naokoło. I nie jest też tak, że Mozart napisał "Don Giovanniego", po prostu siadając do stolika i pisząc. Wszystko ma swoją przyczynę w dziełach inspirujących geniuszy - w dziełach kompozytorów dobrych - mówił w Dwójce Łukasz Borowicz. Dyrygent w piątek (8.04) przypomniał jednoaktową operę "Don Giovanni", napisaną przez Giuseppe Gazzanigi jeszcze przed Mozartem.
rozwiń zwiń