Ziemowit Szczerek: warto poświęcić Lwowowi trochę więcej niż parę miesięcy

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2022 12:31
- O Lwowie zawsze chciałem napisać - wyznał Ziemowit Szczerek na antenie Dwójki. - Było to jedno z tych miejsc, które wywarły na mnie największe wrażenie, od kiedy po raz pierwszy je zobaczyłem. Było to na przełomie XX i XXI wieku - mówił o genezie powstania książki "Wymyślone miasto Lwów".  
Lwów
LwówFoto: Shutterstock/Ruslan Lytvyn

Wydawać się może, że znamy to miasto doskonale, nawet jeśli w nim nie byliśmy - jest tak mocno obecne w naszej kulturze i tożsamości. W książce "Wymyślone miasto Lwów" Ziemowit Szczerek pisze o jego przeszłości, teraźniejszości i o wielojęzycznej kulturze.

- Warto poświęcić Lwowowi trochę więcej czasu niż parę miesięcy (…) - przekonywał pisarz w rozmowie z Dwójką. - Na początku fascynowała mnie jego poradziecka rzeczywistość. Wtedy Lwów zamykał się o godz. 22. Teraz to się zmieniło diametralnie. Jest to karnawałowe miasteczko pod nazwą Europa albo Europa w Ukrainie, (...) można tutaj zażyć Europy, którą traktują oni bardzo często jako coś zewnętrznego, mimo parcia do Europy i czucia się jej częścią - kontynuował.

Lwów wczoraj i dziś

Jak wyznał Ziemowit Szczerek, fascynował go nie tylko "polski" czy "posowiecki", ale też "ukraiński" Lwów. - Bardzo dużo wtedy czytałem ukraińskiej literatury - fenomenu stanisławowskiego, Andruchowycza, Prochaśki i wokół nich orbitujących pisarzy) i to wszystko gdzieś się we mnie odkładało - wyjaśniał.

Pisarza interesował się zarówno dawnym, jak i współczesnym Lwowem - tym, o którym niewiele wiemy, żyjąc legendą miasta sprzed II wojny światowej. - Warto zobaczyć, jak miasto to zostało "ogarnięte", co się z nim dzieje, jak wygląda jego życie, jego obecny duch, jak nawiązuje do dawnego Lwowa, a nawiązuje - mówił gość Aldony Łaniewskiej-Wołłk.

Czytaj także:

"Wyjątkowy kawałek ziemi"

Książka ukazuje Lwów jako przestrzeń wyjątkową nie tylko na Ukrainie, ale i w tej części Europy. - Pod wieloma względami Lwów przypomina poniemieckie ziemie polskie, gdzie dokonała się wymiana ludności (…). Gdy wyrzucono ze Lwowa Polaków i Hitler wymordował Żydów, najpierw zajęli to miasto Ukraińcy ze wschodu i Rosjanie. Ukrainizacja Lwowa odbyła się dopiero w latach 60. i 70. razem z industrializacją. To wyjątkowy kawałek ziemi - zapewniał Ziemowit Szczerek.  


"Wymyślone miasto Lwów" Ziemowita Szczerka - okładka
Ziemowit Szczerek, "Wymyślone miasto Lwów" - okładka
Książka Ziemowita Szczerka ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarne.
 
Posłuchaj
05:45 _PR2_AAC 2022_10_12-15-40-45 - 1-lwow.mp3 Ziemowit Szczerek o swojej książce "Wymyślone miasto Lwów" (Wybieram Dwójkę)

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Rozmawiała: Aldona Łaniewska-Wołłk

Gość: Ziemowit Szczerek (pisarz)

Data emisji: 12.10.2022

Godzina emisji: 15.40

djr/kor

Czytaj także

VIII Festiwal Góry Literatury zwraca się ku Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2022 17:00
- Jesteśmy w miejscu, w którym świat wykonuje skręt i jakieś napięcie, drżenie naszych umysłów i dusz jest odczuwalne. Pisarze i artyści, jako ci najwrażliwsi, jako pierwsi o tym mówią, pierwsi to sygnalizują - mówił współorganizator VIII Festiwal Góry Literatury Karol Maliszewski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ukraińska pisarka Tamara Duda: Rosja prowadzi wojnę duchową

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2022 11:00
- Od samego początku miałam wrażenie, że wojna jest prowadzona na kilku polach, że ten wymiar zewnętrzny, kule, pociski, jest tylko jednym z nich - mówiła w Dwójce Tamara Duda, odnosząc się do aktualnej sytuacji na Ukrainie.
rozwiń zwiń