Ukraina - Dzień Niepodległości z dumą i niepokojem

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2022 11:00
- Obchodzimy ten dzień z niepokojem, ale też z dumą. Nikt by nie powiedział, że Ukraina przetrwa tak długo - mówię zarówno o tym 31-leciu, jak i tym półroczu od początku wojny, która trwa już na pełną skalę. Bo wojna trwa od ośmiu i pół roku - podkreślił w Dniu Niepodległości Ukrainy Anton Marczyński, szef sekcji ukraińskiej Polskiego Radia dla Zagranicy.
Uroczyste obchody Dnia Flagi Państwowej Ukrainy w Białogrodzie nad Dniestrem w obwodzie odeskim, 23 sierpnia 2022 roku
Uroczyste obchody Dnia Flagi Państwowej Ukrainy w Białogrodzie nad Dniestrem w obwodzie odeskim, 23 sierpnia 2022 rokuFoto: PAP/Alena Solomonova
  • 31 lat temu, 24 sierpnia 1991 roku, ukraińska Rada Najwyższa przyjęła Akt Niepodległości Ukrainy.
  • Z okazji Dnia Niepodległości prezydent Zełenski złożył Ukraińcom życzenia.
  • Stanowczy i wytrwały opór Ukraińców, jaki obserwujemy od lutego br., jest zaskoczeniem nie tylko dla świata, ale także dla nich samych. 

Akt Niepodległości Ukrainy

31 lat temu, 24 sierpnia 1991, ukraińska Rada Najwyższa przyjęła Akt Niepodległości Ukrainy. Ogłaszał on obywatelom i światu, że odtąd istnieje niepodległe demokratyczne państwo ukraińskie. Przyjęto nazwę składająca się z jednego słowa - Ukraina. Wcześniej była to Ukraińska Socjalistyczna Republika Radziecka. Pierwszym państwem, które wówczas uznało niepodległą Ukrainę, była Polska.

W tym roku Dzień Niepodległości Ukrainy - kraju atakowanego każdego dnia przez Rosję - ma szczególny wymiar. - Jest to dziś święto zupełnie inaczej postrzegane, rozumiane i obchodzone - zaznaczył Anton Marczyński - I jest związane z niepodległością, wolnością, która nie jest dana raz na zawsze i za darmo.

Ukraina ma perspektywę

Z okazji Dnia Niepodległości prezydent Zełenski złożył Ukraińcom życzenia. W nagraniu wideo ukraiński polityk, stojący w centrum Kijowa, podkreślił, że Ukraińcy mają jeden cel - zachować niepodległość i doprowadzić Ukrainę do zwycięstwa. - Widzimy, że nasze państwo ma perspektywę - mówił prezydent.

Trzeba walczyć

Zdaniem naszego gościa obecnie warunkiem niezbędnym do odzyskania pełni wolności jest jedność narodu ukraińskiego. - Chciałbym jeszcze podkreślić aspekt walki, bo ta "niby wolność" nie była dana Ukraińcom - oczywiście wiele pokoleń walczyło o niepodległość – ale tak się stało, że w 1991 roku niepodległość była skutkiem pewnego przypadku.

Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00>>>>

- Dopiero teraz, czy może kilka lat temu, Ukraińcy zaczęli o nią walczyć - ocenił dziennikarz. - Tu zacytowałbym poprzedniego prezydenta Ukrainy Petra Poroszenkę, który sześć lat temu powiedział w tym dniu, że Ukraina zdobyła niepodległość w '91, a dopiero teraz zaczyna o nią walczyć.

Ku zwycięstwu

Stanowczy i wytrwały opór Ukraińców, jaki obserwujemy od lutego br., jest zaskoczeniem nie tylko dla świata, ale także dla nich samych. - Sami Ukraińcy się tego nie spodziewali. Na nowo się dzięki temu odkrywają - stwierdził Anton Marczyński. - Świat odkrywa ten kraj, to społeczeństwo. Świat zachodni, który mówił, że Ukraina przetrwa dwa-trzy dni, ze zdumieniem obserwuje tę walkę. To, że inicjatywa w walce przechodzi z Rosjan na Ukraińców, że 98 proc. społeczeństwa ukraińskiego, wedle ostatnich sondaży, wierzy w zwycięstwo. Ukraińcy, płacąc okropną cenę, zmierzają ku zwycięstwu!


Posłuchaj
17:59 Poranek Dwójki UA 24 sierpień 2022 09_30_44.mp3 W Dniu Niepodległości Ukrainy rozmowa z Antonem Marczyńskim, szefem sekcji ukraińskiej Polskiego Radia dla Zagranicy (Poranek Dwójki)

 

W Dniu Niepodległości Ukrainy w "Letniej promenadzie" wysłuchamy koncertu Młodzieżowej Akademickiej Symfonicznej Orkiestry Ukrainy "Słobożański", która wystąpiła pod dyrekcją włoskiej dyrygentki Vanessy Benelli Mosell. 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Anton Marczyński (szef sekcji ukraińskiej Polskiego Radia dla Zagranicy)

Data emisji: 24.08.2022

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

Fenomen poezji ukraińskiej - jak poeci walczą ze złem

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2022 14:00
- W warunkach wojny figura poety, który przeciwstawia się złu, jest bardzo ważna, jest nam potrzebna - mówił Marcin Gaczkowski, literaturoznawca i tłumacz literatury ukraińskiej, z którym rozmawialiśmy podczas trwającego w Szczebrzeszynie festiwalu Stolica Języka Polskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nad zbrodniami rosyjskimi na Ukrainie nie może zapanować cisza"

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2022 10:40
- Nasze zadanie polega na tym, żeby tą pamięć zapisać w taki sposób, żeby była ona aktywna wtedy, gdy o tych zbrodniach nie będzie można mówić. Kiedy ruszą te wszystkie procedury prokuratorskie, śledcze, związane z oskarżeniem Rosji o dokonane zbrodnie, będą one objęte klauzulą tajności - mówiła w "Poranku Dwójki" o pracy Centrum Lemkina Instytutu Pileckiego Barbara Konarska, rzecznik tej instytucji.
rozwiń zwiń