Ukraińska pisarka Tamara Duda: Rosja prowadzi wojnę duchową

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2022 11:00
- Od samego początku miałam wrażenie, że wojna jest prowadzona na kilku polach, że ten wymiar zewnętrzny, kule, pociski, jest tylko jednym z nich - mówiła w Dwójce Tamara Duda, odnosząc się do aktualnej sytuacji na Ukrainie.
Tamara Duda podczas Festiwalu
Tamara Duda podczas FestiwaluFoto: materiały pras. organizatora

Pisarka, dziennikarka i tłumaczka Tamara Duda odwiedziła Polskę przy okazji niedawnego Festiwalu "Stolica Języka Polskiego" odbywającego się na Roztoczu. Rozmowę z nią wyemitowaliśmy w Dwójce w Dniu Niepodległości Ukrainy (24.08).

- Od samego początku miałam wrażenie, że wojna jest prowadzona na kilku polach, że ten wymiar zewnętrzny, kule, pociski, jest tylko jednym z nich - mówiła pisarka. - Wojna jest prowadzona także na drugim poziomie, jest nim bitwa ideologiczna, duchowa, to bitwa o duszę. Naprawdę wdrażają swoją ideologię, która jest dzika, nieludzka. Tę drugą wojnę prowadzą równie aktywnie.

"Córeczka" w języku polskim

Tamara Duda znana jest słuchaczom Programu 2 z powieści "Córeczka" w przekładzie Marcina Gaczkowskiego. To hołd złożony bezimiennym bohaterom wojny na wschodzie Ukrainy. Autorka pracowała jako wolontariuszka w strefie działań wojennych w latach 2014–2016.

- W swojej książce bardzo świadomie opisywałam ten fenomen, z którym się zetknęliśmy i do którego nie byliśmy przygotowani. Opisuję to, jak musieliśmy się przeciwstawić złu, jak to robimy, jak się dostosowujemy w trakcie bitwy do sposobu, w jaki ta bitwa jest prowadzona - wyjaśniała.

Jak podkreśliła, to dla niej bardzo ważne, że dziś może mówić do polskich czytelników o tym, co jej zdaniem jest teraz najważniejsze dla Ukrainy, dla Polski, a nawet dla całego świata.

- Od początku 2014 roku ja, jak i wielu Ukraińców, byłam pewna, że jeżeli się nie przeciwstawimy, jeżeli nie damy odpowiedzi, ta wojna się rozpowszechni i może z czasem pochłonąć cały świat - przekonywała Tamara Duda.

Siła kobiet

W swojej książce pisarka mówi o niezwykłej solidarności, szczególnie kobiet, które w obliczu wojny zjednoczyły swoje działania na rzecz pomocy tym najbardziej pokrzywdzonym - dzieciom oraz żonom żołnierzy walczących na froncie. Bohaterka jej powieści - filigranowa, drobna kobieta - jest uosobieniem tysięcy kobiet, które wojna zmieniła i pokazała ich wewnętrzną siłę i moc.

Za powieść "Córeczka" Tamara Duda została w tym roku uhonorowana na Ukrainie Narodową Nagrodą im. Tarasa Szewczenki w dziedzinie literatury pięknej.

Posłuchaj
27:53 Dwojka Rozmowy_na_lato 2022_08_24-21-31-19.mp3 Spotkanie z Tamarą Dudą (Rozmowy na lato/Dwójka)

***

Tytuł audycji: Rozmowy na lato

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Gość: Tamara Duda (pisarka, dziennikarka i tłumaczka)

Data emisji: 24.08.2022

Godzina emisji: 21.30

mg

Czytaj także

VIII Festiwal Góry Literatury zwraca się ku Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2022 17:00
- Jesteśmy w miejscu, w którym świat wykonuje skręt i jakieś napięcie, drżenie naszych umysłów i dusz jest odczuwalne. Pisarze i artyści, jako ci najwrażliwsi, jako pierwsi o tym mówią, pierwsi to sygnalizują - mówił współorganizator VIII Festiwal Góry Literatury Karol Maliszewski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fenomen poezji ukraińskiej - jak poeci walczą ze złem

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2022 14:00
- W warunkach wojny figura poety, który przeciwstawia się złu, jest bardzo ważna, jest nam potrzebna - mówił Marcin Gaczkowski, literaturoznawca i tłumacz literatury ukraińskiej, z którym rozmawialiśmy podczas trwającego w Szczebrzeszynie festiwalu Stolica Języka Polskiego.
rozwiń zwiń