Literackie eksperymenty

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021 19:37
- Szukam takich tekstów, w których autorzy nie prowadzą czytelnika, czytelniczki za rękę. Proponują takie teksty, które są dosyć otwarte i które można interpretować na bardzo różne sposoby - mówił w "Literackich witaminach" dr Piotr Marecki - pisarz, redaktor i kulturoznawca.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Phonlamai Photo

Posłuchaj
09:06 Literackie witaminy 2.02.2021.mp3 Rozmowa z Piotrem Mareckim o literaturze eksperymentalnej (Literackie witaminy/Dwójka)

 

Piotr Marecki w ostatnim czasie zyskał na popularności ze względu na publikację książki "Polska przydrożna", jednak jego dorobek naukowy opiera się na badaniach literatury eksperymentalnej, której funkcjonowanie oparte jest na relacji człowieka z nowymi technologiami i mediami społecznościowymi.

- Wydaje mi się, że żyjemy w bardzo ciekawych czasach, kiedy to nasza podmiotowość, sprawczość tekstowa bardzo się rozszerza. Dzisiejsza autorskość rozszerza się na technologię, algorytmy, ale także na zwierzęta, owady. Mamy taki obszar np. biopoezji, który należy do literatury eksperymentalnej - opowiadał gość "Literackich witamin".

Spośród literatury eksperymentalnej badanej i omawianej przez kulturoznawcę wyróżnił on literaturę konceptualną, dla której najważniejszy jest pomysł, idea, albo akt tworzenia.

Przykładem omawianym przez Piotra Mareckiego jest książka "Working on my novel" Cory'ego Arcangela. - To jest książka, która składa się z twittów. Jest to wydrukowany Twitter ze wszystkimi twittami z hasłem "Working on my novel". To jest świetna książka o procesie twórczym, która pokazuje naszą współczesność oraz to, jak bardzo się obnażamy w mediach społecznościowych - tłumaczył badacz.

Inną książką o procesach twórczych są "Wiersze zrozumiałe same przez się" Guya Bennetta. Publikacja prezentuje grę z ideą poznawania poezji, której należy poświęcić czas, a zgłębianie jej jest często trudną pracą. Koncept "Wierszy zrozumiałych przez się" zakłada coś zupełnie odwrotnego, czyli minimum wysiłku w zrozumieniu poezji.

Ostatnią z omawianych lektur było "Between page and screen" autorstwa programisty Brada Bouse'a i pisarki Amaranthy Borsuk.

- To jest książka z tak zwaną rozszerzoną rzeczywistością. Ona istnieje jako obiekt, który można zamówić w księgarni, ale w książce znajdują się jedynie kody i należy mieć ekran wraz z kamerą, który ją przeczyta - mówił Piotr Marecki.

Oprócz nietypowej formy, treść książki realizuje koncept dialogu pomiędzy cywilizacją analogową a cyfrową, w którym aktualnie uczestniczymy.

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Kinga Michalska

Gość: dr Piotr Marecki (pisarz, redaktor, wydawca, kulturoznawca, wykładowca na Uniwersytecie Jagiellońskim)

Data emisji: 2.02.2021

Godzina emisji: 16.45

Czytaj także

"W to, co pisał, wkładał całą duszę". Tomasz Zapert o twórczości Rogera Scrutona

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2021 23:10
- Scruton nie potrafił o niczym pisać bez emocji. Był arcykonserwatystą i jego poglądy są widoczne. Ale nawet jeśli ktoś ma przeciwne zdanie, to koniecznie trzeba przeczytać jego książkę, bo ona otwiera nieznane dla wielu z nas horyzonty - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Zapert.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krystyna Lenkowska: Iwaszkiewicz pisze o muzyce w sposób fascynujący

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021 13:00
- "Ogród rodziny Finzi-Continich", którą napisał Giorgio Bassani dołącza do mojej listy wybitnych powieści - mówiła w "Literackich witaminach" poetka i tłumaczka - Krystyna Lenkowska.
rozwiń zwiń