Jacek Galiński: mnie fikcja nie pociąga

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021 17:30
- Najbardziej lubię książki, w których autor opisuje otaczającą go rzeczywistość. To też dostarcza mi pożywki, bo to co czytam związane będzie z tym, co piszę - mówił Jacek Galiński, pisarz, scenarzysta, autor powieści.
Warszawa, 25.05.2019. Warszawskie Targi Ksiazki; nz Jacek Galinski.
Warszawa, 25.05.2019. Warszawskie Targi Ksiazki; n/z Jacek Galinski.Foto: Forum/Mateusz Wlodarczyk

Posłuchaj

07:25 _PR2_AAC 2021_02_19-16-48-37.mp3 Jacek Galiński o zanurzeniu się w warstwie językowej książki (Literackie witaminy/Dwójka)

Pisze kryminały, których główną bohaterką jest Zofia Wilkońska - żądna rozwiązywania przestępczych zagadek emerytka, która szybko staje się gwiazdą warszawskiego półświatka. Co kreator tejże nietuzinkowej postaci czyta w wolnym czasie?

Fabuła

- Interesują mnie biografie i autobiografie - mówi pisarz. - Po przeczytaniu książki Z głowy Janusza Głowackiego kilkanaście lat temu, byłem zafascynowany tym, jak autor obserwując otaczającą go rzeczywistość, znalazł się w obcym dla niego świecie - opowiadał Galiński.

a1ac0fe4-e15d-4a84-adfb-c2187245759e.jpg
Barbara Klicka: pandemia była czasem systematycznej lektury Petera Handkego

Scenarzysta opowiadał również o książce Sztuka powieści. Zbiór ten to antologia wywiadów z The Paris Review, w której o tajemnicach swojego warsztatu opowiedzieli między innymi nobliści William Faulkner, Gabriel Garcia Marquez i Ernest Hemingway, a także najbardziej cenieni współcześni autorzy, jak Michel Houellebecq czy Jonathan Franzen.

Językowe uwodzenie

Za fascynującą książkę gość audycji uważa Zdrój Barbary Klickiej, prozatorski debiut poetki. - Książka ta ma swój rytm, melodię, uwodzicielski tekst - mówił Galiński.

Największą głębię odnajduje on jednak w prozie Jerzego Pilcha. - Czytając jego książki, jestem całkowicie owładnięty, nie analizuję tego, daję się temu uwieść i oszukać. Podoba mi się bliskość autora, prawda, która z jego książek wynika - tłumaczył Galiński. - Przeczytałbym każdą jego książkę, nawet jakby była o niczym, tylko dla warstwy językowej - dodał.

Medialność

- Bardzo do mnie trafia Jakub Żulczyk - opowiadał gość audycji. - Jest to ciekawy reprezentant młodego pokolenia, które odmienia wizerunek twórcy i pisarza. Kiedyś pisanie było utożsamiane ze starszym panem, który jest ukryty, nie nadaje się na idola dla młodych ludzi - mówił Galiński.

Zdaniem scenarzysty to właśnie grupa młodych twórców, takich jak Szczepan Twardoch czy Jakub Małecki, pokazuje, że pisarz może być atrakcyjnym medialnie człowiekiem. A fakt ten z kolei przyczynia się do popularyzacji czytelnictwa.

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Kinga Michalska

Gość: Jacek Galiński (pisarz, scenarzysta, autor powieści kryminalnych)

Data emisji: 19.02.2021

Godzina emisji: 16.45

Czytaj także

Autobiografia to bardzo podejrzana sprawa

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2015 21:00
– Małgorzata Halber deklarowała, że pisze literaturę, ale trudno jej książkę oceniać tylko w kategoriach literackich – mówił krytyk literacki Jakub Zgierski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Pilch w sensie ścisłym". Życiorys otwarty

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2016 21:03
Jak pisze się biografię żyjącego człowieka? Szczerą opowieść o kimś, kto jest moim przyjacielem? Jak opisać jego nałogi, upadki, zdrady? I nie stracić przy tym jego przyjaźni?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Literatura spełnionej apokalipsy

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2019 11:28
W audycji "Strefa Literatury" przypadającej w 80. rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej rozmawialiśmy o twórczości pisarzy, dla których była ona przełomowym wydarzeniem determinującym ich twórczość.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Bojarski: bardzo lubię prozę Szczepana Twardocha

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2020 18:15
- Wcześniej czytałem "Morfinę", "Króla", "Królestwo", natomiast nigdy nie przeczytałem "Dracha", a wiedziałem, że to jest bardzo ważna książka w twórczości Twardocha. Dzięki temu, że było więcej możliwości pracy w domu, wygospodarowałem czas, żeby te zaległości nadrobić - mówił w Dwójce pisarz.
rozwiń zwiń