Zbigniew Dmitroca: poezja Szałamowa wróciła do mnie niespodziewanie

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2021 22:14
- Wśród moich lektur znalazłem wiersze z listów i korespondencji Warłama Szałamowa. Zacząłem go czytać myśląc, że może te wiersze nie są tej klasy, co jego proza. Na próbę przełożyłem i opublikowałem jeden z nich i zdumiało mnie, że ten wiersz się wielu ludziom spodobał - opowiadał w Dwójce poeta, tłumacz i dramaturg Zbigniew Dmitroca.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Unsplash/Haidan

Posłuchaj
09:01 Literackie witaminy 13.04.2021.mp3 Ulubione lektury Zbigniewa Dmitrocy (Literackie witaminy/Dwójka)

Zbigniew Dmitroca przyznał, że w ostatnim czasie coraz częściej robi czytelniczy remanent, sięgając przede wszystkim po książki zapomniane lub zagubione. Wśród nich znalazł się tom wierszy mało znanej baskijskiej poetki Carmen Castellote. 

- Przeczytałem go ze względu na przedziwną biografię tej pani. Urodziła się w Bilbao, w 1937 roku wraz z czterystoma dziećmi została ewakuowana z Hiszpanii do Związku Radzieckiego. Tam mieszkała w domu dziecka aż do wybuchu wojny, kiedy przeniesiono ją na zachodnią Syberię. Studiowała w Moskwie, gdzie poznała Polaka, za którego wyszła za mąż. Przez jakiś czas mieszkała w Polsce, aż wreszcie wyjechała do Meksyku. Trzeba przyznać, że to przedziwna biografia - podkreślił gość "Literackich witamin".

Czytaj też:

Wśród lektur Zbigniewa Dmitrocy znajdują się jednak nie tylko tomy poetyckie. Tłumacz przyznał, że po latach przerwy wrócił do argentyńskiego pisarza Jorge Luisa Borgesa. Nie był to jednak powrót przypadkowy.

- Półtora roku temu wydałem miniatury prozatorskie i chciałem we wstępie przywołać pewne opowiadanie Borgesa. Nie mogąc go znaleźć, kupiłem "Alefa" w przekładzie Andrzeja Sobola-Jurczykowskiego. Muszę przyznać, że już dawno lektura nie sprawiła mi takiej przyjemności - opowiadał.

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl.

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Kinga Michalska

Gość: Zbigniew Dmitroca (tłumacz, poeta, satyryk, dramaturg)

Data emisji: 13.04.2021

Godzina emisji: 16.45

am

Czytaj także

Filip Łobodziński: literatura daje nam odpowiedź na pytanie "kim jesteśmy"

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2020 17:00
- Jestem uzależniony od czytania, nigdy nie zrezygnowałem z literatury. Pandemia zmieniła tylko to, że zintensyfikowała się we mnie potrzeba czytania - mówił w "Literackich witaminach" Filip Łobodziński, dziennikarz i tłumacz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Robert Mielhorski: w liryce Romana Honeta pojawia się problem braku

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 17:00
- Roman Honet daje nam do zrozumienia, że w gruncie rzeczy poezja nie jest instrumentem służącym do poznawania rzeczywistości - mówił Robert Mielhorski, poeta i krytyk literacki.
rozwiń zwiń