Literackie słabości Doroty Kozińskiej

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 21:11
- W czasach trudnych, w czasach złych, kryzysowych, a takie w tej chwili przeżywamy wszyscy, uciekam się do tej niewinnej słabości i na moim stoliku nocnym zawsze jest jakiś kryminał - mówiła Dorota Kozińska, krytyczka muzyki, recenzentka, tłumaczka, redaktorka Programu 2. Polskiego Radia.
Katedra we Florencji
Katedra we Florencji Foto: Pixabay/domena publiczna

Posłuchaj
09:28 _PR2_AAC 2021_04_21-16-45-49.mp3 Literackie słabości Doroty Kozińskiej (Literackie witaminy/Dwójka)

 

Dorota Kozińska od dziecka jest zapaloną czytelniczką kryminałów. Ojciec zabierał ją, gdy była małą dziewczynką, do Domu Pracy Twórczej, w którym znajdowała się wspaniała biblioteka, a w niej książki fachowe i kryminały.

- Jako dziewięciolatka miałam za sobą całą klasykę literatury amerykańskiej i brytyjskiej, łącznie z powieściami Agathy Christie i opowieściami o Sherlocku Holmesie - wspominała. To uzależnienie od kryminału zostało jej na całe życie.

Kryminał podróżniczy

- Zawsze chciałam przetłumaczyć kryminał - mówiła Kozińska, która właśnie przekłada jedną z książek brytyjskiej pisarki Magdalen Nabb.

Dorota Kozińska: w życiu nie miałam takiej radości pracy nad utworem
802ce729-5d1a-415d-98f0-ff5f70b14d27.jpg

Jak podkreślała tłumaczka, całe życie Magdalen Nabb związane było z Florencją. Głównym bohaterem jej prozy jest zatem właśnie to miasto. - Bohaterem tych książek jest Florencja, oddana przez Magdalen Nabb z niesłychaną czułością i z niesłychaną wnikliwością obserwacji - opowiadała Dorota Kozińska.

- Kryminały też bywają literaturą niesłychanie poważną, świetnie napisaną - mówiła. Aktualnie na jej stoliku nocnym leży Intrigo Håkana Nessera - znakomitego szwedzkiego pisarza, którego - jak twierdzi Kozińska - aż głupio nazywać twórcą kryminałów, gdyż jego pisarstwo doskonałe jest pod każdym względem.

Intrigo to zbiór krótkich nowel. - Są to opowieści niesamowicie mroczne, nie o przestępcach, nie o złoczyńcach, ale o mrocznej stronie duszy każdego z nas i o tym dokąd ta mroczna strona duszy może nas zaprowadzić - opowiadała.

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl.

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: Dorota Kozińska (krytyczka muzyki, tłumaczka, redaktorka Programu 2 Polskiego Radia)

Data emisji: 21.04.2021

Godzina emisji: 16.45

ag

Czytaj także

Maciej Słomczyński: cechą pisarza jest absolutna samotność

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2015 08:00
– Choć pisanie książek jest faktem publicznym i społecznym, to jest to rozmowa twórcy ze sobą – mówił w archiwalnym nagraniu pisarz i tłumacz Maciej Słomczyński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Julia Różewicz: literatura czeska ma w Polsce dobrą reputację

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2021 17:31
Literatura czeska w naszym kraju nieustannie rozkwita. Wciąż sięgamy zarówno po pozycje klasyczne, jak i świeże. - Interesuje nas w niej, i to, co sztampowe, i to, co nowe - mówiła w Programie 2 Polskiego Radia Julia Różewicz, bohemistka, tłumaczka i wydawczyni.
rozwiń zwiń