Grzegorz Przebinda: parafrazując znany cytat o Miłoszu, Józef Hen jak świat

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 18:16
- Mówię to z pełnym przekonaniem, jako ten, który czyta literaturę rosyjską bez przerwy, orientuję się też jako tako w literaturze polskiej, ale przecież czytam też i literaturę angielską w oryginale -  Józef Hen to jeden z najbardziej wszechstronnych polskich pisarzy XX w. - mówił w Dwójce literaturoznawca, rusycysta i tłumacz.
Józef Hen
Józef HenFoto: Krzysztof Zuczkowski/Forum

Posłuchaj
08:17 Dwójka literackie witaminy 26.05.2021.mp3 Prof. Grzegorz Przebinda o twórczości Józefa Hena (Literackie witaminy/Dwójka) 
józef hen pap 1200.jpg
Józef Hen: rzeczywistość nie daje mi spokoju

Prof. Grzegorz Przebinda przyznał w audycji, że Józefa Hena "pokochał" w późnym wieku. - Słyszałem o nim co prawda bardzo dobre opinie mojego mistrza - Andrzeja Drawicza. Wtedy jeszcze niedużo czytałem. Za sobą miałem lekturę powieści "Kwiecień". Dziś też oceniam ją bardzo wysoko, ale potem porwało mnie życie. Odszedłem znowu do swoich Dostojewskich, Tołstojów i Bułhakowów - wspominał.

Do Józefa Hena prof. Grzegorz Przebinda powrócił w 2016 roku, gdy sięgnął po jego wspomnienia zatytułowane "Nowolipie. Najpiękniejsze lata". - Przeczytałem tę książkę w ciągu dwóch-trzech dni. Tak zawładnęła moim umysłem, że zacząłem ją wszem i wobec polecać - opowiadał. 

Książkę Józefa Hena literaturoznawca uważa za jedne z najważniejszych wspomnień w literaturze polskiej. - To nie jest dziennik, bo takiego dziennika być nie mogło. Józef Hen wtedy nie pisał dzienników, gdy żył na Nowolipiu, w wielokulturowej wtedy Warszawie. A potem z tej Warszawy ucieka i podróżuje, też przymusowo, po Związku Radzieckim i to nazywa najpiękniejszymi latami - tłumaczył.

Prof. Grzegorz Przebinda wymieniał także w audycji tytuły książek Józefa Hena, które dopiero ma zamiar przeczytać.

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Kinga Michalska

Gośćprof. Grzegorz Przebinda (literaturoznawca, rusycysta, historyk idei, tłumacz)

Data emisji: 26.05.2021

Godzina emisji: 16.45

pg

Czytaj także

Józef Hen: rzeczywistość nie daje mi spokoju

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2018 13:33
- Mam tyle przeżyć z czasów wojny i po niej, z czasów stalinowskich, że wystarczyłoby ich na wiele lat pisania. Chciałbym, żeby współczesność była nudna, spokojna - mówił w Dwójce ceniony pisarz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Józef Hen: nie spodziewałem się, że tworzę książkę

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2018 10:30
- Po prostu gdy czytałem coś albo nie mogłem spać, przychodziła mi myśl do głowy, a ja zawsze mam notes koło łóżka i długopis i notuję to - mówił w Dwójce obchodzący 95. urodziny pisarz, który właśnie opublikował kolejny tom dziennika pt. "Ja, deprawator".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Scenarzysta Józef Hen. Przegląd filmów w kinie Iluzjon

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2019 09:00
- Cały ten przegląd wziął się z sympatii czytelniczek - mówiła w Dwójce Monika Wasowska, która zapraszała na warszawski cykl filmowy, w ramach którego prezentowane są filmy inspirowane tekstami Józefa Hena.
rozwiń zwiń