Muzyka na Wielką Sobotę - Jarosław Thiel [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2021 15:01
– Spotkamy się w szczególny wieczór, wieczór Wielkiej Soboty, kiedy wszyscy stajemy przed wielkimi pytaniami, dlatego szukaliśmy repertuaru podkreślającego atmosferę tego wyjątkowego dnia – mówił Jarosław Thiel, gospodarz kolejnej "Domówki z Dwójką".
Andrzej Bauer 1200.jpg
Andrzej Bauer: w tej chwili mamy w muzyce wieżę Babel

Jarosław Thiel (wiolonczela)
Aleksandra Turalska (sopran)
Aleksandra Rupocińska (klawesyn, organy)
Zbigniew Pilch (skrzypce)


Repertuar:
Antonio Vivaldi – Sonata na wiolonczelę i basso continuo g-moll RV 42
Preludio: Largo

Antonio Vivaldi – Sonata na wiolonczelę i basso continuo g-moll RV 42
Allemanda: Andante

Antonio Vivaldi – Sonata na wiolonczelę i basso continuo g-moll RV 42
Sarabanda: Largo

Antonio Vivaldi – Sonata na wiolonczelę i basso continuo g-moll RV 42
Gigue: Allegro

Antonio Caldara – Aria "Pompe inutili" z oratorium "Maddalena ai piedi di Cristo"

Georg Friedrich Händel – Salve Regina HWV 241

***


FOTO Jarosław Thiel fot. Łukasz Rajchert.jpg
Jarosław Thiel: Domówka będzie połączeniem wiolonczeli z tematyką pasyjną

Wiolonczelista i dyrygent Jarosław Thiel jest absolwentem poznańskiej Szkoły Talentów. Studiował grę na wiolonczeli w akademiach muzycznych w Poznaniu i Łodzi, ponadto ukończył studia podyplomowe na Universität der Künste w Berlinie w klasie wiolonczeli barokowej. W swojej działalności artystycznej skupia się przede wszystkim na problematyce historycznych praktyk wykonawczych.

Zobacz wszystkie koncerty z cyku "Domówka z Dwójką" >>>

Występuje regularnie jako solista i kameralista. Współpracował z najważniejszymi polskimi zespołami wykonującymi muzykę barokową. Przez kilkanaście lat był pierwszym wiolonczelistą Dresdner Barockorchester, a od 2006 roku jest członkiem FestspielOrchester Göttingen. W tym samym roku został dyrektorem artystycznym Wrocławskiej Orkiestry Barokowej, a od 2017 roku pełni funkcję zastępcy dyrektora ds. programowych w Narodowym Forum Muzyki. Jarosław Thiel jest profesorem Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, gdzie prowadzi klasę wiolonczeli historycznej. 

– Nie mogę zaprosić Państwa do własnego domu, ponieważ brakuje mi instrumentów potrzebnych do wykonania repertuaru, jaki dla Państwa przygotowaliśmy. Spotkamy się w gościnnych murach Narodowego Forum Muzyki, z którym jestem związany od wielu lat. Z tą instytucją współpracują również muzycy, których zaprosiłem do udziału w nagraniu – mówił Jarosław Thiel. 

Doborowe wsparcie

Wraz z wiolonczelistą wystąpili: Aleksandra Turalska (sopran), Aleksandra Rupocińska (klawesyn, organy) oraz Zbigniew Pilch (skrzypce). 

Aleksandra Turalska ukończyła Akademię Muzyczną im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy na Wydziale Wokalno-Aktorskim, otrzymując dyplom z wyróżnieniem. Współpracuje z prestiżowymi europejskimi zespołami, takimi jak Collegium Vocale Gent, Collegium 1704 w Pradze, Gli Angeli Genève, a w Polsce z zespołem Wrocław Baroque Ensemble oraz Ars Cantus. W 2012 roku dołączyła do grona Śpiewaków Chóru Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu prowadzonego przez Agnieszkę Franków-Żelazny.

Czytaj także:

Z kolei Aleksandra Rupocińska jest absolwentką Akademii Muzycznej we Wrocławiu i Konserwatorium Królewskiego w Brukseli. Współpracuje z Wrocławską Orkiestrą Barokową oraz zespołami i orkiestrami kameralnymi. Zajmuje się również pracą dydaktyczną we wrocławskiej Akademii Muzycznej.

Natomiast Zbigniew Pilch to jeden z najwybitniejszych skrzypków barokowych. Od początku działalności Wrocławskiej Orkiestry Barokowej pełni funkcję jej koncertmistrza. Wykłada w akademiach muzycznych we Wrocławiu i Krakowie, gdzie prowadzi klasy skrzypiec barokowych i altówki barokowej, a od roku akademickiego 2020/2021 piastuje funkcję Kierownika Katedry Muzyki Dawnej w Akademii Muzycznej w Krakowie.

Maria i Maria

– Pomyślałem, że poza prezentacją wiolonczeli, na której gram, przedstawimy również kompozycje poświęcone dwóm Mariom: Marii Magdalenie i Maryi Matce Bożej – zapowiadał Jarosław Thiel.

Do wysłuchania i obejrzenia "Domówki z Dwójką" zapraszaliśmy 3 kwietnia (sobota) o godz. 19.00 – transmisja na antenie PR2, stronie dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku Dwójki i kanale YouTube Polskiego Radia.

Zobacz więcej na temat: wiolonczela Domówka w Dwójce

Czytaj także

"Granie Brahmsa jest jak uprawianie sportów drużynowych"

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2020 17:13
- Ten koncert jest jak rozmowa pomiędzy dwojgiem solistów, a także pomiędzy nimi i orkiestrą. Wszyscy wymieniamy się tematami jak opiniami podczas rozmowy - mówiła wiolonczelistka Amanda Forsyth o "Koncercie podwójnym a-moll", ostatnim utworze symfonicznym Brahmsa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polish Chamber Music Channel - wspólnie promujemy muzykę polską"

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2020 11:02
- Chcielibyśmy, żeby ten kanał rozwinął się i zapraszamy do współpracy naszych kolegów - artystów promujących muzykę polską, mało znaną, ale również tę powszechnie rozpoznawalną - mówił w "Poranku Dwójki" wiolonczelista Krzysztof Karpeta, współtwórca kanału Youtube "Polish Chamber Music Channel".
rozwiń zwiń