"Chopin i jego Europa". Julius Drake: dzięki festiwalowi wracamy do życia i tego, co kochamy

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2020 14:35
- Trzy miesiące wymuszonej przerwy zrobiły mi dobrze, ale jednocześnie pozwoliły zrozumieć, że z pewnością nie jestem jeszcze gotowy, by przejść na emeryturę! Korzystając z okazji, gratuluję i dziękuję organizatorom festiwalu w Warszawie, bo dzięki nim wracamy do życia i tego, co kochamy - mówił w Programie 2 Polskiego Radia angielski pianista.
Julius Drake
Julius DrakeFoto: Marco-Borggreve/materiały prom.

Posłuchaj
08:41 Dwójka Letnia promenada 31.08.2020 drake pregardien.mp3 Christoph Pregardien i Julius Drake o programie wspólnego recitalu na Festiwalu "Chopin i jego Europa" oraz o swojej współpracy (Letnia promenada/Dwójka)

 

Julius Drake wystąpił w niedzielę (30.08) wraz z niemieckim tenorem Christophem Pregardienem na Festiwalu "Chopin i jego Europa". W programie ich recitalu znalazły się m.in. utwory Ludwiga van Beethovena "Do dalekiej ukochanej" i Franciszka Schuberta "Łabędzi śpiew".

- "Do dalekiej ukochanej" Beethovena uchodzi za pierwszy cykl lieder w historii. Schubert, który również żył i tworzył w Wiedniu, był wielkim miłośnikiem muzyki starego mistrza. Cykl Beethovena opowiada o niespełnionej, nieszczęśliwej miłości w stonowany i pogodny sposób. To nie jest smutny cykl. Tymczasem "Schwanengesang" Schuberta to jego przeciwieństwo – pod każdym kątem to muzyka głęboko przejmująca, a zarazem bardzo ascetyczna. Wykonywałem go już niejednokrotnie, ale z przyjemnością śpiewam go ponownie dla polskiej publiczności - podkreślał przed koncertem Christoph Pregardien.

Obaj artyści znakomicie się rozumieją. Na scenie pojawiają się razem już od 10 lat. - Niezmiernie się cieszę, że Christophe zaprosił mnie do współpracy. Już wcześniej bardzo wysoko go ceniłem, przecież specjalizuję się w akompaniowaniu wykonawcom pieśni. Kiedy nadarzyła się okazja, by występować razem, nie wahałem się ani chwili - tłumaczył Julius Drake.

Niemiecki śpiewak i angielski pianista planują nagrać wspólnie płytę, o czym opowiedzieli w dalszej części audycji.

***

Tytuł audycji: Letnia promenada

Prowadzi: Klaudia Baranowska

Goście: Christoph Pregardien (śpiewak), Julius Drake (pianista)

Data emisji: 30.08.2020

Godzina emisji: 21.40

Czytaj także

Matthias Goerne: Beethoven był absolutnym geniuszem

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2020 18:16
- Każdy jego utwór to arcydzieło: kwartety smyczkowe, jedyna opera, sonaty fortepianowe, msze, symfonie. Ale co do pieśni pojawiają się wątpliwości, czy rzeczywiście są dobre i jak to możliwe, że geniusz nie odniósł sukcesu w tym jednym gatunku. Tymczasem ja jestem pewny, że Beethoven nie zawiódł nas także jako autor pieśni - mówił w Dwójce znakomity niemiecki baryton.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kevin Kenner: jestem nierozłącznie związany z waszym krajem

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2020 13:00
- Przyjechałem tu w sierpniu 1980 roku, zamieszkałem w Krakowie i zobaczyłem wydarzenia na ulicach: transparenty z napisem "Solidarność", strajki, kłopoty z żywnością i papierem toaletowym. Tak zaczął się mój romans z Polską - wspominał pierwszą wizytę w Polsce pianista Kevin Kenner, gość audycji Cafe "Muza".
rozwiń zwiń