Eric Lu: odczuwam łączność z kompozytorami

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2021 13:55
- W kategoriach czysto pianistycznych gram najczęściej Mozarta, Schuberta i Chopina. Z tymi trzema kompozytorami czuje się najbardziej związany i to także na poziomie osobistym - mówił w Dwójce Eric Lu, amerykański pianista, laureat XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, znakomity artysta, którego mogliśmy słuchać podczas festiwalu "Chopin i jego Europa". 
Eric Lu
Eric LuFoto: Grzegorz Śledź

Posłuchaj
14:44 Eric Lu Dwójka ChijE 22 sierpień 2021 20_48_24.mp3 Eric Lu, laureat XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w Dwójce (Letnia promenada/Dwójka)

 

Urodzony w 1997 roku Eric Lu uważany jest za jednego z czołowych pianistów młodej generacji. Jak sam zaznacza, wpływ na jego rozwój w dużym stopniu mieli nauczyciele. Wymienia wśród nich: Dang Thai Sona, Jonathana Bissa i Roberta McDonalda. 

Alena Baeva 1200.jpg
Alena Baeva i Sinfonia Varsovia na Festiwalu Chopin i jego Europa [ZOBACZ WIDEO]

Szczególnie ważny dla młodego artysty, także jako człowiek, jest ten ostatni. - Robert McDonald to jeden z najlepszych ludzi jakich poznałem, z pewnością jeden z najznakomitszych pedagogów na świecie - przyznał. - Nigdy nie doszedłbym do tego, gdzie jestem dzisiaj bez niego.

Czytaj także:

Muzyk czerpie inspiracje również od innych pianistów. - Radu Lupu, on jest zdecydowanie na topie tej listy, także Grigorij Sokołow - wymieniał. - Mitsuko Uchida, którą mam przyjemność znać osobiście. 

- Z nieżyjących pianistów muszę wymienić Emila Gilelsa, którego gra ogromnie na mnie wpłynęła. Ostatnio zaś odkryłem dla siebie i coraz bardziej uwielbiam Arkadija Volodosa - opowiadał Eric Lu. - Słuchałem go w Wiedniu i było to jedno z największych przeżyć koncertowych w moim życiu. To prawdziwy geniusz, bez dwóch zdań.

Festiwal "Chopin i jego Europa" odbywa się pod patronatem Programu 2 Polskiego Radia.

A jak laureat XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie wspomina pamiętny rok 2015? - Ten konkurs był jednym z najważniejszych wydarzeń w moim życiu - podkreślił. - Byłem wtedy bardzo młody, nie odczuwałem więc tak wielkiej presji, jaką - muszę przyznać - czuję teraz.

 - Byłem bardzo naiwny. Po prostu chciałem zagrać Chopina w Warszawie, przed tą wspierającą publicznością na sali i widzami, którzy oglądali mnie w internecie - opowiadał. - Pewnie już nigdy w życiu nie będę miał tak wielkiej widowni, jak ta, która wówczas śledziła mój występ na konkursie i w sieci. 

***

Tytuł audycji: Letnia promenada

Prowadziła: Róża Światczyńska

Gość: Eric Lu (pianista)

Data emisji: 22.08.2021

Godzina emisji: 21.30

Mecenas Mecenas

Czytaj także

Chopin i jego Europa. Koncert {oh!} Orkiestry Historycznej [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2021 19:00
{oh!} Orkiestra Historyczna pod dyrekcją Dirka Vermeulena - to kolejni wykonawcy Festiwalu Chopin i jego Europa. Towarzyszyli im muzycy: Lorenzo Coppola na klarnecie oraz Janusz Olejniczak na fortepianie. Zapraszamy do oglądania wideo!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Antonio Pompa-Baldi: muzyka musi mieć narrację

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2021 07:00
– Muzyka nowoczesna zależy od osobistych upodobań. Sam nie przepadam za muzyką serialną ani dodekafoniczną, za taką, która nie kładzie większego nacisku na wartość melodyczną. Bo muzyka musi skupiać się na obrazach i kolorach, w przeciwnym razie, jeśli to tylko matematyka, nie ma dla mnie dużej wartości – mówił w Dwójce Antonio Pompa-Baldi, amerykańsko-włoski pianista, który wystąpił podczas tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Karol Szymanowski wciąż pozostaje niedocenionym kompozytorem"

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2021 17:14
- Uwielbiam wykonywać obydwa koncerty Szymanowskiego, choć są zupełnie różne, obydwa darzę wielką miłością. Nie mogłabym powiedzieć, że któryś z nich wolę bardziej, łączy mnie z nimi po prostu dłuższa zażyłość. Uwielbiam do nich wracać i obserwować jak, wykonując je z różnymi orkiestrami, za każdym razem zmienia się moja interpretacja tych utworów - mówiła w Dwójce Alena Baeva.
rozwiń zwiń