8. Dni Muzyki Ukraińskiej [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2022 07:00
8. Dni Muzyki Ukraińskiej w Warszawie mają na celu uzupełnienie polskiej przestrzeni publicznej o ukraińską kulturę wysoką. Podczas koncertu usłyszeliśmy kompozycje Ołeksandra Szymki, Zoltana Almasziego oraz Bohdany Frolak. Zapraszamy do słuchania i oglądania.
Hubert Zapiór podczas koncertu w ramach 8. Dni Muzyki Ukraińskiej
Hubert Zapiór podczas koncertu w ramach 8. Dni Muzyki Ukraińskiej Foto: PR2

ZOBACZ WIDEO

[YouTube Dwójki]

Program:

Ołeksandr Szymko Uwertura "Triumf" (polskie prawykonanie), Zoltan Almaszi Oddziaływania (polskie prawykonanie) na wiolonczelę i orkiestrę symfoniczną, Bohdana Frolak Duszo sprawiedliwa (polskie prawykonanie) na solistów, chór i orkiestrę symfoniczną, do wierszy Tarasa Szewczenki

wyk. Bartosz Koziak – wiolonczela, Tamara Kalinkina – sopran, Natalka Polovynka – mezzosopran, Hubert Zapiór – baryton, Chór i Orkiestra Filharmonii Narodowej, dyr. Roman Rewakowicz

Dni Muzyki Ukraińskiej – transmisja z Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej (od godz. 19.00)

Posłuchaj
09:48 Roman Rewakowicz 8 wrzesień 2022 19_54_18.mp3 Rozmowa z maestro Romanem Rewakowiczem (Letnia promenada/Dwójka)

09:51 Bohdana Frolak 8 wrzesień 2022 20_04_26.mp3 Rozmowa z kompozytorką Bohdaną Frolak (Letnia promenada/Dwójka)

  

***

4, 6 i 8 września 2022 w Warszawie odbywają się 8. Dni Muzyki Ukraińskiej. Festiwal, organizowany przez Fundację "Pro Musica Viva" od 1999 roku, promuje kulturę ukraińską – wcześniej mniej obecną w polskich instytucjach kultury.

W tym roku wydarzenie ma szczególny charakter ze względu na trwającą za naszą wschodnią granicą wojnę. Tym bardziej warto poznawać współczesną muzykę ukraińską, jej dokonania i nurty. W obecnej sytuacji jest to także wyrazem wsparcia dla narodu ukraińskiego.

Patronem wydarzenia jest Program 2 Polskiego Radia.

***

Koncert transmitowaliśmy w audycji "Letnia promenada" w czwartek (8.09) w godz. 19.00-21.30. 

Czytaj także

Roman Rewakowicz: twórzmy mosty polsko-ukraińskie

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2022 11:00
- Wyspecjalizowałem się w budowaniu mostów polsko-ukraińskich. Widząc rolę festiwalu "Warszawska Jesień" we wzmacnianiu rangi polskiej muzyki na świecie, chciałem zainspirować ukraińskich kolegów do podobnych działań - mówił na antenie Dwójki Roman Rewakowicz, dyrygent, chórmistrz i kompozytor, organizator Dni Muzyki Ukraińskiej w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nad zbrodniami rosyjskimi na Ukrainie nie może zapanować cisza"

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2022 10:40
- Nasze zadanie polega na tym, żeby tą pamięć zapisać w taki sposób, żeby była ona aktywna wtedy, gdy o tych zbrodniach nie będzie można mówić. Kiedy ruszą te wszystkie procedury prokuratorskie, śledcze, związane z oskarżeniem Rosji o dokonane zbrodnie, będą one objęte klauzulą tajności - mówiła w "Poranku Dwójki" o pracy Centrum Lemkina Instytutu Pileckiego Barbara Konarska, rzecznik tej instytucji.
rozwiń zwiń