"Chopin i jego Europa" 2023. Vadym Kholodenko: coraz bardziej interesuje mnie nowa muzyka

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2023 22:15
- Chciałbym wykonywać więcej muzyki współczesnej. Zacząłem dostrzegać wszystkie powiązania między stylem a realiami danej epoki. A ponieważ żyjemy w XXI wieku, epoce polaryzacji, która pewnie właśnie tak zostanie zapisana w przyszłych księgach dotyczących naszej historii, to wydaje mi się, że muzyka, którą obecnie się komponuje jest tego odzwierciedleniem - mówił w Dwójce ukraiński pianista Vadym Kholodenko.
Vadym Kholodenko
Vadym KholodenkoFoto: Archiwum NiFC
  • Za nami kolejna transmisja z XIX Międzynarodowego Festiwalu "Chopin i jego Europa".
  • W Filharmonii Narodowej odbył się koncert ukraińskiego pianisty Vadyma Kholodenki, który wykonał utwory Händla, Haydna, Beethovena i Liszta. 
  • W przerwie z artystą rozmawiał Karol Furtak.

Repertuar kształtuje się z sezonu na sezon

Vadym Kholodenko mówił o swym bardzo rozległym repertuarze. - Oczywiście jest taka muzyka, którą zdecydowanie bardziej lubię i siłą rzeczy chcę wykonywać. Jednocześnie jednak chciałbym docierać do możliwie jak najszerszego grona odbiorców. Wszystko to kształtuje się z sezonu na sezon, podczas programowania kolejnych lat mojego pobytu na estradach koncertowych. Jest to kształtowane również przez gust i zapotrzebowanie osób, które tymi estradami zarządzają - powiedział.

Coraz większe zainteresowanie nową muzyką

Dodał, że chciałby wykonywać więcej muzyki współczesnej. - Powód tego jest bardzo prosty. Zacząłem dostrzegać wszystkie powiązania między stylem a realiami danej epoki. A ponieważ żyjemy w XXI wieku, epoce polaryzacji, która pewnie właśnie tak zostanie zapisana w przyszłych księgach dotyczących naszej historii, to wydaje mi się, że muzyka, którą obecnie się komponuje, jest tego odzwierciedleniem. Jednocześnie odnajdziemy w niej wszystko to, co jest już dla nas historią. I to właśnie muzyka nowa interesuje mnie coraz bardziej w zasadzie z dnia na dzień - przyznał pianista.

Jak muzyka fortepianowa rozwijała się w XVIII i XIX stuleciu

Vadym Kholodenko opowiedział również o idei swojego recitalu. - Z pewnością jest wiele różnic między twórczością Haendla i Haydna. W porównaniu do Adesa jest też wiele podobieństw. Jednak mnie zależało bardziej na tym, by pozwolić słuchaczowi na kontemplację tego, jak muzyka fortepianowa rozwijała się w XVIII i XIX stuleciu. Dlatego też włączyłem do programu także muzykę Beethovena. Dzięki takiemu zestawieniu można zrozumieć, co każdy kolejny z kompozytorów pozostawił po sobie w historii muzyki. To był mój pomysł na ten recital - podkreślił rozmówca Karola Furtaka.


Posłuchaj
18:53 2023_08_24 20_48_52_Dwojka_Letnia_promenada.mp3 "Chopin i jego Europa" 2023. Vadym Kholodenko: coraz bardziej interesuje mnie nowa muzyka (Letnia promenada/Dwójka)

 

Program:

Georg Friedrich Händel Suita B-dur (HWV 434); Joseph Haydn Sonata fortepianowa cis-moll (Hob. XVI:36); Ludwig van Beethoven Sonata fortepianowa e-moll op. 90 nr 27; Thomas Adès Traced Overhead op. 15; Ferenc Liszt Années de pèlerinage II (Italy) S 161 nr 7: Après une lecture du Dante; Années de pèlerinage II (Italy) S 162 nr 3: Tarantella da Guillaume Louis Cottrau

Wykonawca: Vadym Kholodenko - fortepian

Międzynarodowy Festiwal "Chopin i jego Europa" - transmisja recitalu Vadyma Kholodenki z Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej

W przerwie koncertu Karol Furtak porozmawia z pianistą.

Od klasycyzmu do współczesności

W programie festiwalu: Wirtuozi fortepianu, znakomita kameralistyka, koncerty symfoniczne i "nie po raz pierwszy" opera w wersji koncertowej. Muzyka polska od klasycyzmu do współczesności, wersje oryginalne utworów, ale również ich transkrypcje. Wykonawstwo historyczne i współczesne na najwyższym poziomie, artyści wybitni, ale też kontrowersyjni: Ivo Pogorelic, Bruce Liu, Dang Thai Son, Vadym Kholodenko, Kate Liu, Alena Baeva, Anne Sofie von Otter… i wielu innych.

Prawie wszystkie koncerty na antenie Dwójki

W tym roku w antenowej ofercie Programu 2 Polskiego Radia znajdzie się aż 21 z 24 koncertów festiwalu, z czego na żywo nadanych zostanie dziewięć wydarzeń. Do 1 września na antenie radiowej Dwójki będzie można usłyszeć aż 15 koncertów.

Organizatorem 19. Festiwalu "Chopin i jego Europa" jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Współorganizatorem festiwalu jest Program 2 Polskiego Radia, a Polskie Radio i Polskie Radio Chopin są patronami medialnymi wydarzenia. Szczegółowy program festiwalu znajduje się na stronie festiwal.nifc.pl.

. 

***

Tytuł audycji: Letnia promenada

Prowadziła: Róża Światczyńska

Rozmawiał: Karol Furtak

Data emisji: 24.08.2023

Godzina emisji: 20.50

mo

Czytaj także

"Chopin i jego Europa" 2023. Stanisław Leszczyński: wokół festiwalu powstała artystyczna rodzina

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2023 18:00
- Próbujemy pochylić się nad mniej znaną muzyką europejską i polską. Od lat interpretują ją u nas wybitni artyści z wielu stron Europy - mówił w Dwójce Stanisław Leszczyński, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń
Czytaj także

19. Międzynarodowy Festiwal "Chopin i jego Europa" na antenie Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2023 09:17
Zakończył się 19. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Chopin i jego Europa". Jak co roku, radiowa Dwójka zapraszała na transmisje z wydarzenia. Współorganizatorem Festiwalu był Program 2 Polskiego Radia, a Polskie Radio i Polskie Radio Chopin - patronami medialnymi wydarzenia.
rozwiń zwiń