Prof. Łukasz Święcicki: nigdy nie uważałem psychiatrii za coś smutnego

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2022 13:13
- Wszyscy lekarze zajmują się cierpieniem i w związku z tym jakoś tam stykają się ze złymi rzeczami. Jako psychiatra poznaję jednak również całe bogactwo różnych ludzkich zachowań. W tym dużo jest jakiejś radości - mówił w audycji "Mazurek słucha" prof. Łukasz Święcicki z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

ZOBACZ WIDEO:

[YouTube Dwójka Polskie Radio]

Obalanie mitów

Prof. Łukasz Święcicki jest specjalistą w dziedzinie choroby afektywnej dwubiegunowej. Jak sam przyznał, ludzie często boją się psychiatrów i chorób psychicznych. Tymczasem choroby te - podkreślał - są uleczalne.

- Uleczalne w tym sensie, że można wyleczyć objawy, można spowodować, że pacjent będzie normalnie funkcjonował. Mimo że bierze leki, to nie zmienią go one w taki sposób, że będzie odmieniony, jakby wyłączony, niczym zombie. Owszem, leki często trzeba brać na stałe. Tak samo jest np. przy cukrzycy czy nadciśnieniu. Nie ma co więc robić z tego wielkiej sprawy - tłumaczył gość Dwójki.

Blisko pacjenta

Leczenie farmakologiczne to jednak tylko część zawodu psychiatry. - Próbuję pomóc moim pacjentom także w tym zakresie, żeby mogli ponownie dostosować się do swojego życia zawodowego, rodzinnego. Tak rozumiem swoją funkcję. To nie tylko terapeuci robią, lekarze również. Rozmawiam z pacjentami o różnych rzeczach związanych z ich życiem, o tym, jak ono wygląda w trakcie leczenia, i próbuję jakoś skierować ich w takim kierunku, żeby całkowicie wrócili do tego, co było przed chorobą - opowiadał prof. Łukasz Święcicki.

Swój stosunek do pacjentów psychiatra określił jako ciepły. - Myślę, że to nieuniknione w tym zawodzie, bo ja bardzo długo obcuję ze swoimi pacjentami. Bardzo wielu z nich znam od bardzo wielu lat i z konieczności interesuję się ich życiem w całości. Nie ich nogą, nie ich ręką, nie ich okiem, tylko właśnie nimi samymi, ich życiem. Trudność się wtedy nie przywiązać - wyznał.


Posłuchaj
57:08 2022_07_23 12_00_23_PR2_Mazurek_Slucha.mp3 Rozmowa z prof. Łukaszem Święcickim (Mazurek słucha/Dwójka) 

***

Tytuł audycji: Mazurek słucha

Prowadził: Robert Mazurek

Gość: prof. Łukasz Święcicki (Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie)

Data emisji: 23.07.2022

Godzina emisji: 12.00

pg

Czytaj także

Oswoić strach. Czy powinniśmy bać się bać?

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2021 13:50
Maria Skłodowska-Curie napisała: "W życiu nie ma rzeczy, których należy się bać. Są tylko rzeczy, które trzeba rozumieć". A jak wygląda rzeczywistość? Z czego wynika lęk, który odczuwamy? Czy strach może mobilizować? No i jak radzić sobie z emocjami, które nas paraliżują?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Psychiatra: im więcej bodźców, tym łatwiej zapamiętujemy

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2022 13:34
- Osoby, które znane są z zapamiętywania np. długich, numerycznych ciągów, wyobrażają je sobie często z różnymi kolorami. Oznacza to, że kolory wywołują w nas pewnie emocje. Tak samo zapachy, smaki, dźwięki. One działają właściwie poprzez podobne struktury, co funkcje pamięci. Dlatego utrwalają w nas lepiej różne rzeczy - mówił w radiowej Jedynce prof. Napoleon Waszkiewicz, kierownik Kliniki Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
rozwiń zwiń