Dariusz Karłowicz: do realizacji tego zadania zaprosiłem wyśmienitych malarzy [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2022 13:00
- Gdyby nawet akcja się nie rozwijała i byłoby to tylko siedem obrazów rocznie, to już za sto lat w diecezji warszawsko-praskiej będzie ich 700. To moim zdaniem sporo - mówił w Dwójce Dariusz Karłowicz, zapraszając na wystawę współczesnych obrazów przedstawiających Jezusa Miłosiernego.
Dariusz Karłowicz
Dariusz KarłowiczFoto: PR2

W Krakowie ma miejsce wystawa 10 prac Jezus Miłosierny namalowanych przez 11 polskich malarzy, której pomysłodawcą jest rozmówca Roberta Mazurka - Dariusz Karłowiczfilozof, wykładowca, publicysta, wydawca książek.

- Mam takie uczucie, że sztuka i każda kultura istotna, każda kultura, która nie umiera, na przestrzeni dziejów zawsze miała jakąś formę sztuki sakralnej. Jeśli cała nie była po prostu sztuką sakralną, to zawsze taka przestrzeń w niej była obecna, i to się skończyło. W sztuce europejskiej tego nie ma - mówił gość Dwójki. - I oczywiście można się zastanawiać nad powodami, jest ich sporo i na poziomie idei i duchowości, i na poziomie społecznym, ale prawda jest taka, że rzeczywiście dzisiaj w Polsce, bo o tym mówić najprościej, Kościół stoi plecami do kultury, a sztuki sakralnej, poza incydentalnymi przypadkami, właściwie nie ma - wyjaśniał Dariusz Karłowicz.

"Od dawna czekali na ten telefon"

Wkrótce planowana jest podobna wystawa w Warszawie. - Wymyśliłem sobie, żeby zaprosić wyśmienitych malarzy do wykonania tego zadania - kontynuował redaktor naczelny rocznika "Teologia Polityczna".

- Irytują mnie takie sytuacje: łatwo się tu wszyscy na to zgodzą, jednym z ulubionych zajęć polskiego inteligenta jest subtelne dowodzenie "dlaczego się nie da". Wielokrotnie słyszałem, dlaczego niemożliwa jest sztuka sakralna w naszej epoce. A to, że artyści by nie zechcieli, a to, że księża się nie zgodzą, a to, że biskupi odstraszą, a to, że wierni wygonią z kościoła. Muszę powiedzieć po roku doświadczeń, że wielcy malarze (mówimy tu o pierwszych pędzlach Rzeczypospolitej) zgodzili się z wielką przyjemnością. Pytałem Jarosława Modzelewskiego, czy to było trudne, czy ktoś odmówił, czy ktoś się nie wahał, a on powiedział, że nie tylko nikt nie odmówił, ale niektórzy zachowywali się tak, jakby od dawna czekali na ten telefon - mówił Dariusz Karłowicz.

Obrazy zawisną w kościołach

Wystawa spotkała się z życzliwością Diecezji Warszawsko-Praskiej. - Zaproponowałem jej, by część obrazów zawisła w kościołach. Już w tej chwili siedem z dziesięciu obrazów jest obstalowanych do kościołów diecezji warszawsko-praskiej - sprecyzował.

Przedsięwzięcie jest w całości sponsorowane z funduszy prywatnych, a nie z podatków czy z dotacji Kościoła, jak podkreślił Dariusz Karłowicz. - Rzecz nie kończy się tylko na namalowaniu dziesięciu obrazów (…). Będziemy przez kolejnych 20 lat malować każdego roku inny temat z 20 tajemnic różańca - zdradził Dariusz Karłowicz.

Czytaj także: 

Posłuchaj
59:09 2022_11_12 12_00_10_Dwojka_Mazurek_slucha.mp3 Dariusz Karłowicz gościem Roberta Mazurka (Mazurek słucha/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Mazurek słucha

Prowadził: Robert Mazurek

Gość: Dariusz Karłowicz (filozof, wykładowca, publicysta, wydawca książek, współzałożyciel i redaktor naczelny rocznika "Teologia Polityczna")

Data emisji: 12.11.2022

Godzina emisji: 12.00

djr/kor

Czytaj także

Dr Piotr Rypson: sztuką zachwyciłem się na wagarach

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2021 14:00
Kurator to takie zajęcie pomiędzy menedżerem a człowiekiem, który umie wbić prosto gwóźdź w ścianę. Tu zdolności praktyczne są bardzo pożądane: trzeba urządzić wystawę tak, by widz się zachwycił - opowiadał w Dwójce znawca sztuki dr Piotr Rypson.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paweł Ukielski: podziwiamy męstwo Ukraińców

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2022 13:30
- Na dużych politycznych klockach wychodzi teraz, że przez 300-350 lat Rosjanom nie udało się zrusyfikować Ukraińców. To wielka zdobycz tożsamości ukraińskiej - mówił w rozmowie z Robertem Mazurkiem politolog i historyk, wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Paweł Ukielski.
rozwiń zwiń