Paweł Ukielski: podziwiamy męstwo Ukraińców

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2022 13:30
- Na dużych politycznych klockach wychodzi teraz, że przez 300-350 lat Rosjanom nie udało się zrusyfikować Ukraińców. To wielka zdobycz tożsamości ukraińskiej - mówił w rozmowie z Robertem Mazurkiem politolog i historyk, wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Paweł Ukielski.

Zobacz wideo:

(You Tube Polskiego Radia)

Paweł Ukielski jest politologiem i historykiem, adiunktem w Zakładzie Europy Środkowo-Wschodniej Instytutu Studiów Politycznych PAN, wykładowcą Collegium Civitas. W latach 2014-2016 był wiceprezesem Instytutu Pamięci Narodowej. Naukowo zajmuje się współczesnymi przemianami w Europie Środkowej po 1989 r., środkowoeuropejską współpracą regionalną, podziałem Czechosłowacji i relacjami czesko-słowackimi oraz polityką historyczną.

Co łączy Europę Środkowo-Wschodnią?

Europa Środkowo-Wschodnia jest mieszaniną etniczną, religijną i kulturową. Co zatem łączy Węgrów z Rumunami, Bułgarów z Polakami, prawosławnych z katolikami i protestantami? Czy tylko wspólna okupacja sowiecka?

Od mniej więcej tysiąca lat, kiedy ten region się ukształtował, tradycje się przenikały i wzajemnie determinowały. Relacje są zatem silne i skomplikowane. - Przez bliskość geograficzną, nawet jeżeli etnicznie czy religijnie jesteśmy różni, bardzo na siebie wzajemnie wpływaliśmy - tłumaczył Paweł Ukielski. 

- Prawosławie europejskie, bez wpływów azjatyckich, jest zupełnie inne niż prawosławie Moskwy. To jest coraz bardziej fundamentalna różnica - podkreślił historyk. - Przez 350 lat Moskwa próbowała zlikwidować jakiekolwiek różnice między Rosją a Ukrainą i proszę: tak długo to trwało i się nie udało.


Posłuchaj
59:56 2022_05_28 11_59_59_PR2_Mazurek_Slucha.mp3 Paweł Ukielski: podziwiamy męstwo Ukraińców (Mazurek słucha/Dwójka)

 

Czesko-słowacki z uśmiechem

Podążając za swoimi zainteresowaniami naukowymi, nasz gość nauczył się języka czeskiego i słowackiego, choć jak twierdzi, jest to raczej język "czesko-słowacki", a wśród Czechów i Słowaków wywołuje uśmiech. - Zazwyczaj zaczynam bardziej po czesku, a jak już nie jestem skoncentrowany, to się miesza - żartował. - W czasie, kiedy uczyłem się tych jeżyków, miałem więcej kontaktu ze Słowakami, więcej z nimi rozmawiałem. I tak wyszło.

Z sympatią i podziwem dla Ukraińców

Paweł Ukielski podjął także wątek polsko-ukraińskiego zbliżenia w ostatnich miesiącach, którego źródłem, jak uważa, jest liczna emigracja zarobkowa. - Z Ukraińcami żyjemy od lat i te relacje co do zasady są bardzo dobre - podkreślił. - To zbudowało podglebie pod to, jak traktujemy Ukraińców. Bardzo silne jest też poczucie podziwu dla ich męstwa i dzielności. Pamiętamy, że przez ostatnie 250 lat to my byliśmy w sytuacji, w której są dziś Ukraińcy, i doskonale to rozumiemy.

***

Tytuł audycji: Mazurek słucha

Prowadził: Robert Mazurek

Gość: Paweł Ukielski (politolog i historyk, wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego)

Data emisji: 28.05.2022

Godzina emisji: 12.00

uk

Czytaj także

Jolanta Dygoś: tożsamość środkowoeuropejska to coś, co nas silnie wiąże

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 11:00
- Jest to przede wszystkim przegląd filmowy. Będzie około 150 filmów w różnych cyklach i różnych retrospektywach. Odbędzie się też dyskusja o polskim kinie "Quo Vadis polskie kino" - mówiła w Dwójce Jolanta Dygoś, dyrektorka 23. Przeglądu Filmowego "Kino na Granicy".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Grzegorz Motyka: naturalnie sympatyzujemy z Ukraińcami [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2022 13:05
- Jest w polskim kodzie bardzo głęboko zapisane, że jeżeli słyszymy, że ktoś się broni, że robi powstanie, to w sposób naturalny z nim sympatyzujemy. Nie bardzo nawet wgłębiając się kto, przeciwko komu i dlaczego. Wiele osób w Polsce z tego powodu się zżyma, a ja przyznam szczerze, że bardzo lubię ten fragment naszego polskiego etosu - stwierdził w rozmowie z Robertem Mazurkiem prof. Grzegorz Motyka, historyk specjalizujący się w XX-wiecznych dziejach Ukrainy.
rozwiń zwiń