Antonio Vivaldi i "Cztery pory roku". Wyjdźmy na spotkanie wiośnie [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2022 16:00
- Zapraszam na podróż przez "Wiosnę" Vivaldiego. Okaże się, że kryje się w niej mnóstwo niespodzianek, o których do tej pory być może jeszcze nie wiedzieliśmy - zapowiadał swoją audycję Waldemar Malicki.
Wiosna z Czterech pór roku Vivaldiego
"Wiosna" z "Czterech pór roku" Vivaldiego Foto: Pixabay.com

ZOBACZ WIDEO

[YouTube Programu 2 Polskiego Radia]

Audycja była spotkaniem z jednym z największych hitów szeroko rozumianej muzyki klasycznej. To "Cztery pory roku" Antonia Vivaldiego, a my - inspirując się aktualną aurą - skupimy się na "Wiośnie".

- Do dzisiaj utwór ten wykonywany jest przez wszystkich skrzypków na świecie i nagrywany setki razy. Na każdym koncercie publiczność marzy, żeby został wykonany - przekonywał autor audycji.

***

Sam autor o swojej audycji pisze tak:

Całą istniejącą muzykę da się podzielić na najróżniejsze sposoby: instrumentalna/wokalna, poważna/rozrywkowa, dobra/zła. Ale może najistotniejszym podziałem jest ten na muzykę obecną, komponowaną dla nas przez współczesnych nam twórców, oraz na muzykę dawniejszą, pisaną dla ludzi, których już nie ma?

Kontekst tej pierwszej jest nam z natury rzeczy bardziej lub mniej znany, zupełnie inaczej ma się sprawa z muzyką dawniejszą.

Mamy prawo jej nie rozumieć. Kiedy ją tworzono, wszystko było inne. Sale były inne, instrumenty były inne, nawet powozy nie miały jeszcze klimatyzacji. Jeżeli spróbujemy ją odczuć, ufając wyłącznie naszej wrażliwości, wiele istotnych szczegółów może nam umknąć. A szkoda, bo mogliśmy już ponieść pewne koszty: bilet, fryzjer, abonament na Mezzo.

Dlatego zapraszamy Państwa do audycji, w której postaramy się wspólnie te szczegóły zauważyć. A potem z satysfakcją stwierdzić: Wiem, więc słyszę.


Posłuchaj
118:14 2022_03_19 10_00_40_PR2_Upior_w_Eterze.mp3 Antonio Vivaldi i "Cztery pory roku" (Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show

Prowadził: Waldemar Malicki

Data emisji: 19.03.2022

Godzina emisji: 10.00

Czytaj także

Festiwal Muzyki Barokowej: cztery oblicza Vivaldiego na Zamku Królewskim

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 18:05
- Chcemy przedstawić słuchaczom Vivaldiego od innej strony. Zależy mi, żeby to, czego słuchacze są świadkami w sali wieczorową porą, było czymś innym, nietypowym, rzadkim - mówiła w Programie 2 Polskiego Radia Aleksandra Buszta-Bąk, kuratorka Festiwalu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jadwiga Kotnowska: muzyka Vivaldiego ma w sobie dynamit

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 19:00
- Zawsze mnie pociągało granie troszeczkę inaczej utworów, które są już rozpoznawalne przez publiczność. Właśnie akurat tego wieczoru gramy bardzo znane koncerty Antonia Vivaldiego i dla mnie jest to wspaniała możliwość, aby je pokazać w zupełnie inny sposób - mówiła flecistka Jadwiga Kotnowska podczas Festiwalu Muzyki Barokowej na Zamku Królewskim w Warszawie.
rozwiń zwiń