REKLAMA

Ben Dwyer po gaelicku o prawdziwej Irlandii

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2022 09:45
"Oszukujemy samych siebie, pokazując światu fałszywą wizję Irlandii" - to słowa Benjamina Dwyera, który będzie gościem "Rozmów improwizowanych". Irlandzki gitarzysta (klasyczny i flamenco), kompozytor i improwizator to jeden z ciekawszych głosów w zespołach Barry’ego Guya. 
Benjamin Dwyer to jeden z ciekawszych głosów w zespołach Barryego Guya
Benjamin Dwyer to jeden z ciekawszych głosów w zespołach Barry’ego GuyaFoto: mat. prasowe

Od dziesięciu lat Dwyer pracuje nad projektem Sacrum profanum, w którym po raz pierwszy w swojej karierze sięga po tradycyjną muzykę irlandzką. Muzykę, której - jak twierdzi - prawie nie ma.

- Dziś jedynie 2 proc. populacji Irlandii mówi po gaelicku. Wszystkie rodzime struktury społeczne upadły. Mieliśmy własną arystokrację, własną poezję i muzykę - to wszystko zostało w zasadzie zniszczone. Rozbite na kawałki. Szkody wyrządzone Irlandii przez angielski, a następnie brytyjski kolonializm są potworne - mówi Ben Dwyer.

- Nie ma więc sposobu, abym mógł celebrować prawdziwą muzykę gaelicką bez jednoczesnego wykorzystania estetyki zniszczenia. I jestem pewien, że wielu ludziom nie spodoba się to, co napisałem w mojej godzinnej kompozycji. Muzyka irlandzka jest dziś przecież fetowana. Tyle że zwykle w okropny sposób, w wielu produkcjach w ogóle nie potrafię doszukać się muzyki irlandzkiej! Oszukujemy samych siebie, pokazując światu jakąś fałszywą wizję tego, czym jest Irlandia.


Posłuchaj
114:57 2022_03_20 23_01_51_PR2_Nocna_strefa.mp3 Ben Dwyer po gaelicku o prawdziwej Irlandii (Nocna strefa/Dwójka) 

Po rozmowie słuchaliśmy w audycji nowych płyt. Zagrali między innymi: Szymon Mika, O.N.E., Wojciech Jachna, Jakub Bryndal, Toruńska Orkiestra Improwizowana i Litterjug.

Benjamin Dwyer w The National Concert Hall Benjamin Dwyer w The National Concert Hall

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadzili: Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk

Data emisji: 23.03.2022

Godzina emisji: 23.00

Czytaj także

"Sonata wiolonczelowa g-moll" Fryderyka Chopina. Utwór dla przyjaciela

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2022 20:00
Podczas audycji przysłuchiwaliśmy wykonaniom "Sonaty wiolonczelowej g-moll", której autorem jest Chopin. Dzieło to powstało z myślą o przyjacielu Fryderyka, którym był francuski wiolonczelista i kompozytor Auguste Franchomme. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Yasuaki Shimizu. "Kiren" po 38 latach

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2022 19:23
Słuchanie jego muzyki jest jak zaglądanie do zakamarków podświadomości. Gościem "Nocnej Strefy" był Yasuaki Shimizu!
rozwiń zwiń