"Marianna". Solowy debiut Marka Pędziwiatra

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2022 11:05
W "Nocnej strefie" świętowaliśmy, i to z dwóch okazji: Światowego Dnia Fortepianu, a także premiery debiutanckiego albumu Marka Pędziwiatra "Marianna", na którym występuje zupełnie sam jako Latarnik w formule piano solo.
Latarnik
LatarnikFoto: H.Misiaczyk

Marek Pędziwiatr jest obecny na scenie już ponad dekadę. Popularność przyniosły mu takie projekty jak EABS i Błoto, za które został dwukrotnie nominowany do Paszportów Polityki. Jednak nigdy nie eksponował swojego nazwiska przez pryzmat tych zespołów, stawiając na pracę kolektywną. Teraz przyszedł czas na debiutancki album pt. Marianna, na którym występuje zupełnie sam jako Latarnik w formule piano solo.

Marianna była Mazurką. Urodziła się w 1898 roku, jeszcze pod zaborem pruskim w rodzinie polsko- i niemieckojęzycznej. Młodość spędziła wśród ewangelików, będąc gorliwą katoliczką, jednocześnie wierząc w pradawne gusła.

Jej historia jest uniwersalna. To opowieść o tożsamości, tułaczce, strachu, traumie wojennej i wiecznym niedoborze. To historia całego pokolenia, do którego przynależała Marianna, znamy ją z opowieści naszych dziadków.

Gościem audycji był sam Latarnik, czyli Marek Pędziwiatr.

Marek Pędziwiatr był również gościem poprzedniej audycji Piotra Metza, w której między innymi zapowiadał swój premierowy album. Sięgnęliśmy wtedy także po płytę EABS "Discipline of Sun Ra", którą artysta współtworzy.

Zobacz też:

Posłuchaj
114:39 [ PR2]PR2 (PCM) 29 marzec 2022 23_00_24.mp3 "Marianna". Solowy debiut Marka Pędziwiatra (Nocna strefa/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadził: Piotr Metz

Data emisji: 29.03.2022

Godzina emisji: 23.00


Czytaj także

Kuba Więcek & Piotr Orzechowski z elementami ukraińskimi [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2022 19:00
W ramach cyklu "Jazz.PL" wystąpiło dwóch czołowych przedstawicieli młodego pokolenia – saksofonista i producent muzyczny Kuba Więcek oraz pianista Piotr Orzechowski. W związku z wydarzeniami za naszą wschodnią granicą artyści postanowili zmodyfikować zaplanowany wcześniej program koncertu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Michał Bąk Quartetto. Jazz inspirowany barokiem [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2022 19:00
- Muzycy jazzowi łączą jazz z gatunkami, które powstały później: z rockiem czy hip-hopem. Michał Bąk patrzy jednak w przeciwnym kierunku, w stronę Muzyki Dawnej. I trudno się dziwić, bo artysta współpracuje m.in. z {oh!} Orkiestrą Historyczną czy Capellą Cracoviensis. I sam przyznaje, że jego serce jest podzielone na pół: kocha i jazz, i barok, łącząc te gatunki w bardzo elegancki sposób - mówił Roch Siciński, zapowiadając koncert trójmiejskiego zespołu Michał Bąk Quartetto.
rozwiń zwiń