REKLAMA

Cätlin Mägi - mistrzyni dud i drumli

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2022 10:59
Cätlin Mägi jest mistrzynią estońskich dud torupill i wirtuozką drumli. Nie zamyka jednak swoich tradycyjnych instrumentów w dawnym repertuarze i tradycyjnych technikach gry. 
Ctlin Mgi
Cätlin MägiFoto: Siiri Padar

Jak sprawić, żeby godzinny solowy koncert na drumli był atrakcyjny dla zwykłego słuchacza? Jakie są różnice między szkockimi, sycylijskimi i estońskim dudami? Dlaczego elektronikę najlepiej obsługuje się na bosaka?

Mägi o wszystkim opowiadała słuchaczom Dwójki w rozmowie przeprowadzonej po jej koncercie na festiwalu Jazzkaar w Tallinie.

- Badałam tradycję drumli – mówi artystka – ale chciałam też pokazać ludziom, co można na nim zrobić. Niewielu słuchaczy chciałoby jednak słuchać drumli solo. Musiałam być sprytna i pokazałam publiczności coś, co ją przyciągnęło. Elektronika i loopery przybliżają zwykłych odbiorców do mojego instrumentu.


Posłuchaj
114:32 nocna strefa 15.06.mp3 Cätlin Mägi - mistrzyni dud i drumli (Nocna strefa/Dwójka) 

Po wywiadzie podsumowanie czternastego (!) sezonu "Rozmów improwizowanych" i przypomnienie najciekawszych fragmenty wszystkich 20 wywiadów, od październikowej rozmowy z Joshuą Abramsem począwszy.

A w dziale z nowościami m.in.: Emil Miszk & The Sonic Syndicate "Scratches For 8 Musicians. Live At Polish Radio", Artur Małecki & The Creature "Widoki", Lara Süß "Unterwasser", Mikołaj Trzaska, Mark Tokar, Balazs Pandii "Mala Pardubicka Vol. 4".

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadzili: Tomasz Gregorczyk i Janusz Jabłoński

Data emisji: 15.06.2022

Godzina emisji: 23.00

Czytaj także

Te gałeckie śpiewy... O śpiewie ludowym na Radomszczyźnie

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2020 16:56
O tym, jaka moc kryje się w muzyce tradycyjnej, o recepcie na zdrowie i młodość opowiadała Kubie Borysiakowi Barbara Kietlińska - śpiewaczka i tancerka z Gałek k. Rusinowa. Ponadto ciepły powiew (na koniec) lata - muzyka z brazylijskiego regionu Bahia!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dźwięki gajd ze słowackiej Orawy

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2022 16:00
„Każdy budowniczy gajd tworzy je na swój sposób” – zauważa Lubomir Tatarka, słowacki Gajdosz, budowniczy dud, pierwszy cechmajster Cechu Slovenských Gajdošov. We czwartkowych „Źródłach” zapraszamy na słowacką Orawę, by wsłuchać się w dźwięki gajd i pasterskich fujar.
rozwiń zwiń