Słowo klucz - mantra

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2022 10:00
Trilok Gurtu, Michał Barański i Grzegorz Ziółek ze swoim kwartetem - muzyka tych twórców wypełniła ostatnią audycję, a hasłem, które połączyło tych twórców była mantra.
Jak brzmi tatrzańska mantra zagrana na fortepianie? Tego dowiedzą się Państwo podczas audycji
Jak brzmi tatrzańska mantra zagrana na fortepianie? Tego dowiedzą się Państwo podczas audycjiFoto: Shutterstock/marekuliasz

Trzeba przyznać, że zapowiadając dzisiejszą audycję, Piotr Metz był dość tajemniczy i nie zdradził zbyt wielu szczegółów, choć fanom jazzu już same nazwiska twórców powiedzą wiele.

- Mantra znad Gangesu, Masovian Mantra i Tatra Mantra. Trilok Gurtu, Michał Barański i kwartet Grzegorza Ziółka, który przed chwilą tatrzańską mantrę zagrał na tym fortepianie - mówił, siedząc przy instrumencie, prowadzący.

Zapraszamy na to muzyczne spotkanie.

Posłuchaj
116:53 2022_10_04 22-59-24_PR2_Nocna_strefa.mp3 Słowo klucz - mantra (Nocna strefa/Dwójka)

 

***

"Nocna strefa" to 2-godzinne pasmo autorskie, w którym przemierzać będziemy rejony muzycznej awangardy, eksperymentu, jazzu, improwizacji, rocka, nietypowego popu i muzyki z najdalszych zakątków świata.

Będzie to też okazja do sięgnięcia po nagrania (także koncertowe!) z ostatnich miesięcy, na które nie starczyło czasu wiosną oraz płyty i zjawiska zapomniane.

W podróż w nieznane zabiorą Państwa dziennikarze bacznie obserwujący współczesną scenę.

Piotr Metz - jeden z najbardziej rozpoznawalnych dziennikarzy muzycznych w Polsce, do radia trafił dzięki miłości do Beatlesów. Po pisemnym teście do "Wielkiej gry", która miała być poświęcona jego ukochanemu zespołowi z Liverpoolu, poznał Wojciecha Manna, jurora w konkursie. Dzięki niemu rozpoczął pracę w Programie Pierwszym Polskiego Radia. Od 1982 roku wraz z Mannem prowadził "Zapraszamy do Trójki" poświęcone Beatlesom. Po kilku latach odszedł z Polskiego Radia, do Trójki powrócił w 2005 roku.

Prowadził wiele audycji o charakterze muzycznym, np. "Moje miasto nocą", "Rock&Roll historia powszechna", "W studiu i na scenie", "Akademia muzyczna Trójki", "Zjednoczone Królestwo". W soboty o 19.00 prowadzi "Listę osobistą".

Jest jednym z założycieli radia RMF FM, które powstało w 1990 roku. Pracował także w spółce Eurozet, radiu Eska oraz polskiej MTV. Był redaktorem naczelnym magazynu "Machina".

W 2007 roku został nagrodzony Złotem Mikrofonem Polskiego Radia "za osobowość radiową i nowe formy popularyzacji muzyki rozrywkowej".

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadził: Piotr Metz

Data emisji: 5.10.2022

Godzina emisji: 23.00

mg

Czytaj także

WP #297. Jazz Wayne'a Shortera i grupy Weather Report

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2022 07:15
W ostatniej audycji z cyklu "Wieczór płytowy" rządził jazz zza oceanu. Sięgnęliśmy po albumy "Speak No Evil" saksofonisty Wayne'a Shortera oraz "Heavy Weather" zespołu Weather Report.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ewa Bem 55 lat na scenie. Zaczęło się od projektu "Bluesełka"

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2022 18:15
- Nagrana jakimś sumptem msza czarnoskórych katolików, gdzieś w jakimś kościółku w Stanach, została przywieziona tutaj. Do tych wszystkich przewspaniałych pieśni został dopisany polski tekst pana Bogusława Choińskiego - wspominała w Dwójce swoje muzyczne początki królowa polskiego jazzu, wokalistka Ewa Bem. Artystka udzieliła wywiadu przed koncertem, który odbędzie się w piątek, 30 września, w ramach naszego radiowego cyklu "Jazz.PL".
rozwiń zwiń