Jazz i improwizacja na świecie – podsumowanie roku 2022

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2023 07:00
W audycji czekało na nas prawdziwie karkołomne zadanie: oto w dwie godziny staraliśmy się opowiedzieć o zagranicznych płytach z datą wydania "2022", które szczególnie zapadły nam w pamięć, a do tego większości z nich posłuchać!
Okładki płyt, które znalazły się w podsumowaniu
Okładki płyt, które znalazły się w podsumowaniuFoto: Mat. pras.

Obok albumów zasłużonych mistrzów, jak John Scofield czy Tim Berne, prezentowaliśmy nagrania świetnych muzyków średniego i młodszego pokolenia, sytuujących się zarówno w samym centrum jazzowego świata, jak i na jego niezwykle interesujących rubieżach - zagrali między innymi: Kaja Draksler i Susana Santos Silva, Cecile McLorin Salvant, Maria Faust, Mary Halvorson, Nate Wooley, Martin Küchen, JD Allen i Der Dritte Reiter.

Staraliśmy się też omówić najważniejsze światowe rankingi, co da nam pojęcie o aktualnych trendach. Zajrzeliśmy na listy radia NPR, magazynów "The Wire" i "New York City Jazz Record" oraz serwisu Free Jazz Collective.


Posłuchaj
111:50 2023_01_18 23_00_01_PR2_Nocna_strefa.mp3 Jazz i improwizacja na świecie – podsumowanie roku 2022 (Nocna strefa/Dwójka) 

Zapraszamy do słuchania 2-godzinnego pasma autorskiego, w którym przemierzać będziemy rejony muzycznej awangardy, eksperymentu, jazzu, improwizacji, rocka, nietypowego popu i muzyki z najdalszych zakątków świata. 

Będzie to też okazja do sięgnięcia po nagrania (także koncertowe!) z ostatnich miesięcy, na które nie starczyło czasu wiosną oraz płyty i zjawiska zapomniane.

W podróż w nieznane zabiorą Państwa dziennikarze bacznie obserwujący współczesną scenę.

***

Tytuł audycji: Rozmowy improwizowane w cyklu Nocna strefa

Prowadzili: Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk

Data emisji: 18.01.2023

Godzina emisji: 23.00

mg/kor

Czytaj także

Novi Singers. "Wymyśliliśmy swój własny język"

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2022 17:15
Jaki zespół mogą założyć skrzypkowie, flecista i realizator dźwięku? Oczywiście jazzowy kwintet wokalny. - Pamiętam, że Helen Shapiro, kiedy przyjechała do Polski, potrzebowała chórku, bo nie przywiozła swojego, i myśmy jej pewne rzeczy podśpiewywali. I zaczęło się tak, że były cztery męskie głosy, jeszcze nie było Ewy (Wanat - red.) - tak o początkach grupy Novi Singers opowiadał jeden z jej twórców Waldemar Parzyński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

2022 rok w polskim jazzie i muzyce improwizowanej

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2023 23:00
2022 w polskim jazzie i muzyce improwizowanej był – na przekór wydarzeniom na świecie – bardzo dobrym rokiem. W naszej pierwszej w nowym roku audycji podsumowaliśmy minione 12 miesięcy.
rozwiń zwiń