Mark Dresser: kontrabasista totalny

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2024 10:00
"Nazwać Marka Dressera wirtuozem to jak powiedzieć, że Albert Einstein był dobry w matematyce" - pisał recenzent "San Diego City Times".
Wybitny kontrabasista Mark Dresser
Wybitny kontrabasista Mark DresserFoto: Peter Gannushkin/mat. pras.

Nagrane solo na kontrabasie albumy amerykańskiego basisty - "Unveil", "Guts" i najnowszy "Tines of Change" - to arcydzieła sztuki improwizacji kontrabasowej. A jednocześnie prawdziwe brzmieniowe misteria, owoc długoletniego badania możliwości niestandardowego omikrofonowania instrumentu.

Mark Dresser o tajnikach nagrań

Jak się nagrywa takie albumy? Jak się dochodzi do takiego mistrzostwa i brzmienia? Odkręcane podstrunnice, ręcznie nawijane przetworniki elektromagnetyczne, szalone pomysły z metalowymi prętami mocowanymi do mostka, instrument z 1901 roku projektowany specjalnie dla brytyjskiej armii z hebanowymi gwoźdźmi dla zwiększonej odporności na wilgoć, postać lutnika-idealisty Kenta McLagana - o tym wszystkim opowiadał w wywiadzie Mark Dresser.

Jimi Hendrix - technika gry

Wyjaśniał również, co wspólnego z tymi basowymi eksperymentami ma Jimi Hendrix: "Hendrixa miałem okazję słuchać kilka razy na żywo - mówi Dresser. - To, co robi ze sprzężeniami, bardzo przypominało technikę ponticello, której się uczyłem. Grając tuż przy mostku, uzyskuje się alikwoty bez dźwięku podstawowego. Dzięki Hendrixowi uświadomiłem sobie, że kontrabas może być równie ekspresyjnym instrumentem, jak gitara elektryczna. Że kontrabas to nie tylko belcanto i funkcja rytmiczna".

A o muzyce nagrywanej w większych składach Mark Dresser opowie za tydzień, kiedy zdradzi nam m.in. kulisy współpracy z legendarnym Anthonym Braxtonem.

Oleś, Traczyk, Wójciński, Mazurkiewicz

Po rozmowie nadal pozostaliśmy przy kontrabasie. Płyty nagrane na solo na tym instrumencie wciąż wydaje się nieczęsto. Ale kiedy już to nastąpi, nierzadko są to albumy wybitne. Trudno o lepszą okazję do przypomnienia najciekawszych solowych nagrań polskich kontrabasistów. Słuchaliśmy zatem takich artystów, jak Marcin Oleś, Wojciech Traczyk, Ksawery Wójciński, Jacek Mazurkiewicz.

Nowości płytowe

W audycji nie zabrakło również nowości wydawniczych, m.in. płyty "Mistério in Lisbon" Andrzeja Rejmana i José Lencastre oraz zespołu Ślina i koncertowego nagrania "Live in Kraków" z klubu Re.


Posłuchaj
119:28 2024_01_17 23_00_29_PR2_Nocna_Strefa.mp3 Mark Dresser: kontrabasista totalny (Nocna strefa/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rozmowy improwizowane w paśmie Nocna strefa

Prowadzili: Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk

Data emisji: 17.01.2024

Godz. emisji: 23.00

mgc/pj

Czytaj także

Charles Gayle - bezdomny, legenda, święty

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2023 01:00
W tym wydaniu "Rozmów improwizowanych" wspominaliśmy Charlesa Gayle'a - zmarłego 5 września saksofonistę, którego życie było historią bardziej niesamowitą niż niejeden scenariusz filmowy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mars Williams – wszechstronny i spontaniczny

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2023 11:00
Marsa Williamsa, zmarłego miesiąc temu amerykańskiego saksofonistę, Ken Vandermark nazwał ostatnio mistrzem spontaniczności we wszystkim, a zwłaszcza w muzyce i życiu.
rozwiń zwiń