Tłusta środa - nowoorleańska parada karnawałowa

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2024 01:00
W Nowym Orleanie podobno cały karnawał jest bardzo intensywny, ale kulminacja zdecydowanie przypada w mardi gras - w przeddzień Środy Popielcowej. To wtedy, we wtorek wieczorem, ulice stolicy Luizjany wypełniają się mnóstwem orkiestr i przebierańców, a całe miasto rozbrzmiewa charakterystycznym second line'owym pulsem.
Brass Federacja w cyklu Jazz.PL
Brass Federacja w cyklu "Jazz.PL"Foto: Cezary Piwowarski/PR

Na tym jazzowo-funkowo-bluesowym pniu wyrosła mała gałązka naszej własnej, Dwójkowej tradycji: co roku na tydzień przed Ostatkami w "Nocnej strefie" Tłusta Środa. Zabrzmiały więc nieokiełznane nowoorleańskie orkiestry. Całkiem współczesne, ale za to z różnych stron świata. Wśród nich między innymi nasze rodzime składy: Ove i Brass Federacja, a także łotewska formacja Very Cool People.

Czytaj także: Brass Federacja - nowoorleańska energia w cyklu "Jazz.PL" [ZOBACZ WIDEO]

***

Zapraszamy do słuchania 2-godzinnego pasma autorskiego, w którym przemierzać będziemy rejony muzycznej awangardy, eksperymentu, jazzu, improwizacji, rocka, nietypowego popu i muzyki z najdalszych zakątków świata.

Będzie to też okazja do sięgnięcia po nagrania (także koncertowe!) z ostatnich miesięcy, na które nie starczyło czasu oraz płyty i zjawiska zapomniane.

W podróż w nieznane zabiorą Państwa dziennikarze bacznie obserwujący współczesną scenę:

Krzysztof Dziuba i Rafał Księżyk (na zmianę, co drugi poniedziałek), Piotr Metz (wtorki), Tomasz Gregorczyk i Janusz Jabłoński (środy), Bartek Chaciński i Jacek Hawryluk (czwartki).


Posłuchaj
119:58 2024_02_07 23_00_00_PR2_Nocna_Strefa.mp3 Tłusta środa – nowoorleańska parada karnawałowa (Nocna strefa/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rozmowy improwizowane w paśmie Nocna strefa

Prowadzili: Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk

Data emisji: 7.02.2024

Godzina emisji: 23.00

mgc/mo


Czytaj także

Dirty Dozen Brass Band – duch Nowego Orleanu

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2022 00:55
Nowoorleański Dirty Dozen Brass Band to orkiestra-instytucja. Działają nieprzerwanie od 1977 roku, jako jedni z pierwszych zaczęli łączyć tradycyjne nowoorleańskie brzmienie z funkowymi rytmami, wyznaczając nowe wzorce, w które dziś zapatrzone są rzesze wdzięcznych brassbandowych naśladowców z całego świata, z laureatami nagrody Grammy Rebirth Brass Band na czele.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rok 2023 w jazzie i muzyce improwizowanej na świecie

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2024 01:00
Pomysł na tę audycję był bardzo prosty - poprosiliśmy grono uznanych krytyków i dziennikarzy o przedstawienie najlepszych ich zdaniem albumów 2023 roku. I tak o najciekawszych wydarzeniach fonograficznych w swoich krajach opowiedzieli: Laima Slepkovaite (Litwa), Ivo Heinloo (Estonia), Matti Komulainen (Finlandia), Kaspars Zavileiskis (Łotwa) i Enrico Bettinello (Włochy).
rozwiń zwiń