"Ucieczka na srebrny glob". Kuba Mikurda: to jest jak historia pierwszej miłości

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2021 10:00
- Do dzisiaj zastanawiamy się, "co by było, gdyby". To wraca w filmach, będących próbą podsumowania. Ten film jest też opowieścią o Andrzeju Żuławskim, o jego relacjach rodzinnych i pewnym całościowym sposobie jego funkcjonowania - mówił w Dwójce Kuba Mikurda, reżyser dokumentu "Ucieczka na srebrny glob".
Kadr z filmu Na srebrnym globie Andrzeja Żuławskiego (1988)
Kadr z filmu "Na srebrnym globie" Andrzeja Żuławskiego (1988)Foto: Film Stills/Forum

Posłuchaj
17:15 2021_10_03 09_31_53_PR2_Magazyn_Filmowy.mp3 "Ucieczka na srebrny glob" i "Gagarin" (Magazyn filmowy/Dwójka)

"Ucieczka na srebrny glob" to film dokumentalny w reżyserii Kuby Mikurdy. Sięga do 1975 roku, kiedy Andrzej Żuławski podejmuje się tytanicznego zadania realizacji największego filmu w historii polskiej kinematografii – eposu science fiction "Na Srebrnym Globie". To również opowieść o porażce tej realizacji – produkcja została bowiem wstrzymana przez władze PRL.

- Pamiętam, że kiedy byłem dzieckiem, oglądałem dużo kina science fiction. Wpadł mi wtedy w ręce numer Fantastyki z jakimiś dziwnymi, szalenie niepokojącymi obrazami na okładce. Te obrazy weszły mi pod skórę - mówił Kuba Mikurda o swoim pierwszym spotkaniu z filmem Żuławskiego. - Dopiero wiele lat później połączyłem kropki. Okazało się, że było to właśnie "Na srebrnym globie", a dokładnie niesamowita procesja z proporcem i twarzą Jerzego Treli.

Reżyser dodał, że proces przygotowania opowieści o filmie trwał przez 3 lata. - Ten czas wydłużyła pandemia, ale tak naprawdę dzięki temu dość swobodnie mogliśmy skupić się na montażu. Podstawową kwestią było ustalenie, jaki profil ma mieć ten film. Początkowo myślałem, że będzie to film o filmie. Tak do tego podchodziłem. Natomiast już po pierwszym spotkaniu z członkami ekipy okazało się, że emocje wokół tego filmu są wciąż tak duże i żywe, że musimy poszukać szerzej.

Twórca historii o nieukończonej produkcji dodał, że "Ucieczka na srebrny glob" to opowieść o prywatnych relacjach – również między Xawerym Żuławskim a Andrzejem Żuławskim. - Niesamowicie poruszała mnie historia relacji ojcowskiej i synowskiej. To był dla mnie sposób na zbliżenie się do Andrzeja Żuławskiego od strony prywatnej. Oczywiście, można podchodzić do niego z różnych stron, ale on się ciągle wymyka. I ta relacja ojca z synem to było coś, co pozwoliło zmapować całą tę historię emocjonalnie i formalnie.

Zobacz zwiastun filmu:

[YouTube Milenium Docs Against Gravity]

W "Magazynie filmowym" opowiadaliśmy również o paryskim kompleksie mieszkaniowym Gagarine Towers. W filmie "Gagarine" Fanny Litard oraz Jeremmy'ego Trouilha obserwujemy 16-letniego Youriego, który spędził całe życie w rozległym paryskim kompleksie mieszkaniowym, będącym architektoniczną pozostałością po dawnej fascynacji komunizmem.

Kiedy plany rozbiórki bloku i eksmisji jego społeczności stają się rzeczywistością, Youri postanawia stawić temu opór. Wraz ze swoimi przyjaciółmi, Dianą i Houssamem, rozpoczyna misję uratowania Gagarine – ich cennego, pełnego wspólnych przeżyć azylu – przekształcając go we własny "statek kosmiczny".

Zwiastun filmu "Gagarine"

[Źródło: YouTube Madman Films/Gagarine - Official Trailer]

***

Tytuł audycji: Magazyn filmowy

Prowadziła: Beata Kwiatkowska

Data emisji: 3.10.2021

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

Nowy Bond wybrany? Niekoniecznie. Co dotychczasowe filmy mówią o czasach, w których powstały?

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2024 05:00
Ekranowe przygody Agenta 007 mówią wiele o aktualnych w danym czasie lękach ludzkości i trendach kulturowych. W ekranizacjach można znaleźć zarówno zimnowojenny strach przed atomową zagładą, jak i gonitwę za... sukcesem "Gwiezdnych wojen". W chwili, gdy świat obiegają plotki o nowym odtwórcy roli Jamesa Bonda, warto rzucić okiem na tło historyczne tego cyklu filmowego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Opowiada o drodze do wolności Polski i innych krajów". Gołębiewski o Festiwalu Filmowym NNW

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2021 13:45
- XIII Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" w Gdyni opowiada nie tylko o polskiej drodze do wolności, ale też o drogach do wolności innych krajów - powiedział dyrektor festiwalu Arkadiusz Gołębiewski. Podczas rozpoczętej w środę w Gdyni imprezy pokazanych zostanie blisko 100 filmów o tematyce historycznej.
rozwiń zwiń