Historia kłamstwa katyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 19:00
Kłamstwo katyńskie było fundamentem sowieckiej polityki w powojennej Europie. Winston Churchill nie miał złudzeń: "Wiem do czego bolszewicy są zdolni – są jednak rzeczy, które chociaż prawdziwe, nie nadają się do głoszenia publicznie".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Alexander Kobelyatskiy

katyn.jpg
Katyń - zobacz serwis specjalny Polskiego Radia

Posłuchaj
27:50 PR2_AAC 2021_01_11-17-30-39.mp3 Historia zbrodni katyńskiej (Ślady pamięci/Dwójka)

 

W 1951 roku Kongres USA uznał, że czas już najwyższy na wyjaśnienie okoliczności masakry w lesie katyńskim. Powołano specjalną komisję kongresu, zwrócono się o pomoc do Niemiec, Wielkiej Brytanii oraz PRL i Związku Sowieckiego. Dwa ostatnie kraje nie odpowiedziały na zaproszenie, co nikogo nie dziwiło. Zorganizowano przesłuchania prawie 300 świadków. Jednym z przesłuchiwanych był Józef Czapski. Komisja katyńska obradowała 9 miesięcy. 


1200_Katyń_PAP.png
"Nowa jakość" w kwestii negowania zbrodni katyńskiej. Rosyjska gazeta ostrzega

- Pamięć o tej zbrodni żyła i układała się w kłamstwo. Takie osoby, jak Czapski, dawały świadectwo tego, że to nie Niemcy, ale Sowieci tego dokonali - mówił Rafał Habielski. - Badając pełen zakłamań raport sowiecki posiłkowano się także zeznaniami Józefa Mackiewicza - dodał Andrzej Mietkowski. 

Raport komisji amerykańskiej

Pod koniec 1952 roku ukazał się raport komisji amerykańskiej, w którym wzywano do powołania trybunału, który miałby osądzić tę zbrodnię. Do tego nigdy nie doszło, choć raport określał zbrodnię katyńską, jako jedną z najbardziej barbarzyńskich w historii zbrodni międzynarodowych. Trzy miesiące po opublikowaniu raportu zmarł Józef Stalin i zmieniły się stosunki między mocarstwami, a sprawę zaczęto wyciszać. - Mamy do czynienia z wieloletnim oficjalnym kłamstwem - mówił Rafał Habielski. 

Cele ekspansji komunistycznej

W 1953 roku Kongres amerykański podjął kolejne dochodzenie, aby ujawnić światu plany, metody i cele ekspansji komunistycznej, kierowanej przez rząd sowiecki. Wszyscy świadkowie niemal jednogłośnie opisywali naturę systemu sowieckiego. Media na całym świecie pisały o tym, że praktyka sowiecka jest zupełnie inna od tego, jak Sowieci przedstawiają swoje działania na arenie międzynarodowej.

- Pisano o tym, że mamy do czynienia z praktykami zalegalizowanej agresji, imperializmu, który ma na celu powiększanie wpływu Związku Sowieckiego w świecie - komentował Rafał Habielski.

Czytaj także:

Przesłuchania trwały i zakończyły się. Społeczeństwo i rząd USA, a także cały świat poznały prawdę. I co dalej? - Z punktu widzenia polityki międzynarodowej to oczywiście nic. Nie ma bezpośredniego przełożenia na stosunki amerykańsko-sowieckie, a zwłaszcza na sytuację w Związku Sowieckim. Ale można mówić o jakiejś doniosłości, bo to jest przykład zwiększania aktywności amerykańskiej i szukania narzędzia przy pomocy których można naruszać Związek Sowiecki - mówił Rafał Habielski. 

Końcowe raporty Maddena i Kerstena zostały opublikowane drukiem w latach 50. w Waszyngtonie. W okresie PRL były zakazane w Polsce. Po polsku oficjalnie ukazały się dopiero po 1989 roku.

***

Tytuł audycji: Ślady pamięci  

Prowadzili: prof. Rafał Habielski i Andrzej Mietkowski

Data emisji: 11.01.2021

Godzina emisji: 17.30

Czytaj także

80. rocznica zbrodni w Katyniu. Robert Kostro: nadal wielu rzeczy nie wiemy

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2020 10:51
- Miejmy nadzieję, że te tajemnice zostaną prędzej czy później rozwikłane - mówił w "Poranku Dwójki" Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mord katyński i katastrofa smoleńska. Wspólna pamięć

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2020 18:00
10 kwietnia obchodzimy dwie tragiczne rocznice w historii Polski – osiemdziesiątą mordu katyńskiego oraz dziesiątą katastrofy smoleńskiej. W Programie 2 Polskiego Radia odbyła się audycja specjalna poświęcona tym wydarzeniom.
rozwiń zwiń