Zbigniew Brzeziński - rycerz zimnej wojny cz. 1 i 2.

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2022 18:00
- Dzisiaj przypominamy rycerza zimnej wojny, wybitnego stratega, który inspirował, kształtował przemiany globalnej polityki najpotężniejszego mocarstwa w najtrudniejszych czasach - mówił o Zbigniewie Brzezińskim współprowadzący audycję Andrzej Mietkowski.
Zbigniew Brzeziński
Zbigniew BrzezińskiFoto: PAP/Bendiksby, Terje

Zbigniew Brzeziński (1928-2017) był polsko-amerykańskim politologiem, sowietologiem, profesorem nauk politycznych na Uniwersytecie Columbia oraz Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa. W historii zapisał się również jako geostrateg i dyplomata - był doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego USA za czasów prezydentury Jimmy'ego Cartera.

Zbigniew Brzeziński i jego wpływ na losy świata

"W historii Stanów Zjednoczonych żaden obywatel polskiego pochodzenia nie doszedł tak wysoko" - pisał Jan Nowak-Jeziorański do Zbigniewa Brzezińskiego, gdy dowiedział się o jego nowej funkcji u boku prezydenta Jimmy'ego Cartera. Od 1977 roku "Zbig" kierował Narodową Radą Bezpieczeństwa USA. To oznaczało podejmowanie decyzji, które wpływały na losy świata i kształtowały politykę globalną supermocarstwa.

Jak przekonywał biograf Zbigniew Brzezińskiego Patrick Vaughan, wpływ na poglądy i wybór życiowej drogi wywarł na "Zbiga" jego ojciec. - Był on dyplomatą w trudnych latach 30. w nazistowskich Niemczech i w sowieckiej Rosji, więc Zbigniew Brzeziński poznał oba systemy i odkrył, że są bardzo podobne - mówił.

O jego niezwykłej politycznej karierze mówili w archiwalnych nagraniach również Jan Nowak i Jakub Karpiński. Podczas audycji wyemitowaliśmy również nagrania samego Zbigniewa Brzezińskiego.

W przyszłym tygodniu zaprosimy Państwa na drugą część opowieści o tym wpływowym Polaku.

Posłuchaj
28:32 Dwojka_Slady_pamieci 2022_04_04-17-30-49.mp3 Zbigniew Brzeziński - rycerz zimnej wojny (Ślady pamięci/Dwójka)

 

28:22 Ślady pamięci Dwójka 11 kwiecień 2022 17_27_57.mp3 Zbigniew Brzeziński - rycerz zimnej wojny cz.2. (Ślady pamięci/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Ślady pamięci

Prowadzili: prof. Rafał Habielski i Andrzej Mietkowski

Data emisji: 4.04.2022

Godzina emisji: 17.30

mg

Czytaj także

Jerzy Giedroyc. Niepodległość Ukrainy jako polska racja stanu

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2022 19:00
- Na okrągło na stronach "Kultury" pojawiało się hasło "ULB" i jeszcze "R", czyli program "Ukraina, Litwa, Białoruś + Rosja" - niepodległość tych czterech oddzielnie traktowanych krajów jako polska racja stanu - mówił prowadzący audycję "Ślady pamięci" Andrzej Mietkowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powtórka z historii. Spojrzenie na Rosję sowiecką

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2022 18:00
- Jak się pójdzie za daleko, cały Związek Radziecki może się rozlecieć. Demokracja może być w porządku gdzie indziej, ale w Rosji? Co będzie z Ukrainą, jeśli zanadto liberalnie albo demokratycznie się urządzi? Pod tym względem nacjonalizm rosyjski jest bardzo silną podporą dla reżimów - mówił we wczesnych latach 80. w Radiu Wolna Europa prof. Adam Ulam, urodzony we Lwowie polityk i historyk o naturze władzy w Związku Sowieckim.
rozwiń zwiń