REKLAMA

Radio Wolna Europa. Stan wojenny na falach rozgłośni

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2022 18:00
W stanie wojennym jedynie radia zachodnie informowały o wydarzeniach w Polsce i na świecie. W kraju pączkowały podziemne struktury oporu.
Stan wojenny - milicja na ulicach miast
Stan wojenny - milicja na ulicach miastFoto: Tomasz Bidermann/shutterstock.com

Radio Wolna Europa zbierało doniesienia od wyjeżdżających z kraju i od korespondentów zachodnich w Warszawie. W akcie zemsty dyrektorowi tej stacji zaocznie wymierzono najwyższy wymiar kary - KS - za rzekome szpiegostwo.

Stan wojenny - zobacz SERWIS SPECJALNY >>>

Władza wymierzała ciosy na oślep, ginęli niewinni ludzie – w Lubinie, w Nowej Hucie, w Warszawie. Po śmierci Grzegorza Przemyka mocno przemówił ksiądz Jerzy Popiełuszko, który sam zginął kilkanaście miesięcy później. W 1983 papież Jan Paweł II przybył nad Wisłę z pielgrzymką, której hasłem przewodnim były słowa "Pokój Tobie, Polsko, Ojczyzno moja".

Zapraszamy do wysłuchania materiału pt. "Stan wojenny w Radiu Wolna Europa - część IV".

***

40 lat temu 13 grudnia wypadał w niedzielę. Tego dnia o godzinie 6 rano Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował on o wprowadzeniu na terenie całego kraju stanu wojennego.

W tysiącach domów tamta noc była nieprzespana. Władze komunistyczne jeszcze przed północą rozpoczęły zatrzymywanie działaczy opozycji i Solidarności. W ciągu kilku dni w 49 ośrodkach internowania umieszczono około 5 tys. osób. W ogromnej operacji policyjno-wojskowej użyto w sumie 80 tys. żołnierzy, 30 tys. milicjantów, 1750 czołgów, 1900 wozów bojowych i 9 tys. samochodów.

Posłuchaj
30:07 2022_01_03 17_30_06_PR2_Slady_pamieci.mp3 Stan wojenny w Radiu Wolna Europa - część IV (Ślady pamięci/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Ślady pamięci

Prowadzili: prof. Rafał Habielski i Andrzej Mietkowski

Data emisji: 3.01.2022

Godzina emisji: 17.30


Czytaj także

Stan wojenny we wspomnieniach świadków

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2021 13:00
- Spodziewaliśmy się jakiegoś uderzenia, ale myślę, że mało kto z nas spodziewał się go w takim wymiarze - mówił we wspomnieniach ze stanu wojennego Krzysztof Turkowski, współpracownik KOR-u, działacz Studenckiego Komitetu "Solidarności" we Wrocławiu, świadek pacyfikacji na Politechnice Wrocławskiej w grudniu 1981 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pacyfikacja kopalni "Wujek". Kulisy decyzji o użyciu broni

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2021 12:00
- Zapasy węgla w elektrowniach, elektrociepłowniach mogły wystarczyć na 3-7 dni, góra 10. Trzeba było za wszelką cenę stłumić strajki - mówił w Dwójce dr Grzegorz Majchrzak z IPN.
rozwiń zwiń