Zapomniany koncert skrzypcowy Maxa Regera

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2023 17:00
Zapraszamy na kolejne spotkanie z muzyką symfoniczną na skrzypce. Tym razem słuchaliśmy pewnego wielkiego dzieła Maxa Regera, które - mimo że imponujące - nie jest w dzisiejszych czasach zbyt popularne.
Zapraszamy na kolejną audycję, w której pierwsze skrzypce grają... skrzypce
Zapraszamy na kolejną audycję, w której pierwsze skrzypce grają... skrzypce!Foto: Shutterstock/KRIACHKO OLEKSII

Prowadzący Łukasz Borowicz swoją kolejną audycję zapowiadał tak:

- Schönberg uważał go za geniusza, a Hindemith określił go jako ostatniego wielkiego kompozytora. Mówię o Maxie Regerze, którego twórczość orkiestrową, twórczość symfoniczną, trzymam w tym małym pudełeczku - mówił, pokazując płytę. - Znajduje się tutaj także koncert skrzypcowy; olbrzymi, epicki utwór, który trwa bez mała 55 minut. Ten oto właśnie zapomniany koncert skrzypcowy wielkiego kompozytora Maxa Regera będzie bohaterem najbliższego "Karnawału instrumentów".

Czytaj także:

***

Dlaczego utwory jednych kompozytorów brzmią lepiej od utworów innych twórców? Czym jest i na czym polega instrumentacja?

W audycji "Karnawał instrumentów" przyglądamy się tajnikom sztuki pisania na instrumenty, a punktem wyjścia są opowieści o wszystkich instrumentach orkiestry symfonicznej - opowieści słowne i czysto muzyczne.

Do świata Glucka, Berlioza, Straussa i wielu innych mistrzów instrumentacji zaprasza Łukasz Borowicz. Do usłyszenia!


Posłuchaj
58:57 2023_01_20 22_00_02_PR2_Karnawal_instrumentow.mp3 Karnawał instrumentów 20 stycznia godz. 22:00

 

Zobacz zapowiedź:

[Facebook Dwójki]

***

Tytuł audycji: Karnawał instrumentów

Prowadził: Łukasz Borowicz

Data emisji: 20.01.2023

Godzina emisji: 22.00

mg

Czytaj także

Martyna Pastuszka: trzeba zacząć zbliżać te światy

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2022 21:05
- Gdy słucham naszych nagrań, muszę powiedzieć, że widać w nas wciąż poszukiwania. Te poszukiwania i marzenia były od początku. Są to poszukiwania instynktownej taneczności, której czasem brakuje (...), po drugie, pragnienie frazy do końca zdania z kropką i zrozumieniem (…) i ostatnia rzecz to poetyckość i czar niedopowiedzeń - mówiła Martyna Pastuszka na antenie Dwójki.  
rozwiń zwiń