Bruno Schulz. "Sklepy cynamonowe" na 130. rocznicę urodzin autora

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2021 12:55
Od 3 stycznia w "Literackiej sjeście" emitowaliśmy dla Państwa z archiwum Polskiego Radia wybrane fragmenty opowiadań z tomu "Sklepy cynamonowe" Brunona Schulza. Czytał Jerzy Radziwiłowicz.  
Bruno Schulz, Dedykacja - z teki:  Xięga Bałwochwalcza, 1920, Muzeum Narodowe w Krakowie
Bruno Schulz, "Dedykacja" - z teki: " Xięga Bałwochwalcza", 1920, Muzeum Narodowe w KrakowieFoto: Domena publiczna/CC0

Zbiór "Sklepy cynamonowe" został wydany w 1934 roku. Jest to historia rodziny z mitycznego galicyjskiego miasteczka przypominającego rodzinny Drohobycz Schulza, historia opowiedziana w sposób nierealistyczny, wizyjny, zdeformowany, o klimacie przywołującym rzeczywistość, która niebawem przeminie.

***

Pochodzący z Drohobycza Bruno Schulz był wyjątkowym artystą: tworzył niepokojące grafiki i pisał tajemnicze opowiadania. W 2022 roku minie 130. rocznica jego urodzin.

Brunon Schulz urodził się w żydowskiej rodzinie 12 lipca 1892 roku w Drohobyczu - niewielkim mieście położonym w Galicji, niedaleko Lwowa. Jego rodzina utrzymywała się z prowadzenia sklepu tekstylnego. Po ukończeniu z wyróżnieniem miejscowego gimnazjum zaczął studiować architekturę na Politechnice Lwowskiej.

Po roku przerwał studia z powodu słabego zdrowia. Kilka lat później próbował wznowić naukę, jednak plany pokrzyżowała I wojna światowa. Wybuch wojny zbiegł się w czasie z postępującą chorobą ojca i pogorszeniem stanu materialnego rodziny. Schulzowie wyjechali do Wiednia, gdzie Brunon uczęszczał na kursy architektury i rysunku na Akademii Sztuk Pięknych. Ostatecznie nie ukończył żadnych studiów, z czym wiązały się jego późniejsze problemy w życiu zawodowym.

Schulz pozostawił po sobie dwa zbiory opowiadań: "Sklepy cynamonowe" z 1934 roku oraz "Sanatorium pod klepsydrą" z 1937 roku, za które został odznaczony Złotym Wawrzynem Akademickim Polskiej Akademii Literatury. W czasie wojny pracował nad opowiadaniem pt. "Mesjasz", które obecnie ma status zaginionego. Dzięki Jerzemu Ficowskiemu - badaczowi twórczości Schulza - ocalały jego liczne listy i zapiski krytyczne. Przez utwory Schulza przewijają się motywy z tradycji żydowskiej i biblijnej, chociaż sam autor przyznawał, że sięgał też po tradycję pogańską. Szczególnie często pojawiają się dwa motywy zaczerpnięte z tradycji żydowskiej: księgi i mesjanizmu.

19 listopada 1942 roku w żydowskim getcie w Drohobyczu Brunona Schulza, pisarza, malarza, grafika, jednego z najwybitniejszych polskich twórców XX wieku, zastrzelili gestapowcy.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Literacka sjesta

Data emisji: 3-14.01.2022

Godzina emisji: 15.00

Zobacz więcej na temat: Bruno Schulz
Czytaj także

Bruno Schulz. "Wszystko, czego ten pisarz się dotknął, powinno być sygnowane słowem tajemnica"

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2022 06:00
Pochodzący z Drohobycza Bruno Schulz był wyjątkowym artystą: tworzył niepokojące grafiki i pisał tajemnicze opowiadania. Dziś mija 130. rocznica jego urodzin. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Od Berenta przez Herlinga-Grudzińskiego po Gombrowicza, Schulza i Wata

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2021 14:15
Profesor Włodzimierz Bolecki jest teoretykiem i badaczem literatury polskiej, autorem wydań krytycznych najwybitniejszych pisarzy, a także - sam jest pisarzem. I właśnie o jego fascynacjach literackich i zainteresowaniach rozmawiała Magdalena Złotnicka.
rozwiń zwiń