"Excentrycy". Na przekór ponurej rzeczywistości PRL

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2022 15:00
W cyklu "Literacka sjesta" przypomnieliśmy wydaną w 2007 roku powieść Włodzimierza Kowalewskiego - "Excentrycy", która doczekała się także nakręconej przez Janusza Majewskiego wersji filmowej (2015). Fragmenty książki czytał Marcin Przybylski.
Marcin Przybylski
Marcin PrzybylskiFoto: PR

To opowieść o rozdzielonym przez wojnę rodzeństwie: lwowskiej dentystce Wandzie i jej starszym bracie Fabianie, mieszkającym w Anglii emigrancie wojennym, grającym na transatlantykach puzoniście jazzowym.

Jest jesień 1957 roku, Fabian postanawia wrócić do szarej, smutnej, biednej Polski i spróbować znaleźć tu swoje miejsce. Pomaga mu muzyka, i grupa młodych dziwaków, odmieńców, nazywanych "bikiniarzami", którzy kochają swing, taniec i zabawę…

Na przekór ponurej rzeczywistości chcą żyć jak barwne ptaki…

Dla Programu 2 Polskiego Radia obszerne fragmenty tej powieści nagrał w 2008 roku Marcin Przybylski i właśnie tę wersję prezentowaliśmy w naszym cyklu.

W 2015 roku "Excentryków" zekranizował Janusz Majewski. Jak mówił reżyser w jednym wywiadów dla Polskiego Radia, to opowieść o jego młodości. W latach powojennego PRL jazz był symbolem wolności. - Film "Serenada w Dolinie Słońca", w którym można usłyszeć muzykę orkiestry Glenna Millera, widziałem 11 razy. Zostałem zainfekowany jazzem. Dla nas to był głos lepszego świata. Głos nadziei, że my w końcu też będziemy należeć do świata wolności. Czuliśmy się w Polsce bardzo odcięci - wspominał.

***

Tytuł audycji: Literacka sjesta

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 24.01-16.02.2022

Godzina emisji: 15.00

Czytaj także

101. rocznica urodzin Leopolda Tyrmanda. "Zły" i inne historie

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2021 06:10
Legendarny pisarz, krytyk muzyczny, lider polskiego ruchu jazzowego, ikona Warszawy lat 50., a jednocześnie: kontestator PRL-owskiej rzeczywistości. Przypadająca 15 maja rocznica urodzin Leopolda Tyrmanda to doskonała okazja, by przypomnieć życie i dorobek tego wybitnego twórcy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stanley Tolkin. Nowy Jork, jazz i pierogi

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2022 11:30
- Sprawy muzyczne, kulturowe, historyczne jak w tyglu mieszały się, bulgotały na Lower East Side w knajpach prowadzonych przez Stanleya Tolkina - mówił w "Poranku Dwójki" Jan Błaszczak, dziennikarz, autor biografii słynnego polskiego imigranta, właściciela kultowych nowojorskich klubów.
rozwiń zwiń