Stanisław Skrowaczewski. Lwowianin na scenach całego świata

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2023 17:00
- Miał wtedy może 7 lat, gdy w swoim mieszkaniu we Lwowie usłyszał VII Symfonię Brucknera. Mały chłopczyk nie wiedział co to jest, ale tak się zachwycił tą muzyką, że nie odszedł od okna. W końcu zszedł na dół do sąsiadów, żeby zapytać, co to była za piękna muzyka. Gdy już się dowiedział, postanowił, że będzie kompozytorem, żeby takie wspaniałe rzeczy pisać. A może też dyrygentem… - mówiła w Dwójce Joanna Wnuk Nazarowa. Na kilka dni przed 100. rocznicą urodzin Stanisława Skrowaczewskiego przypomnieliśmy poświęconą mu audycję "Dwie do setki". 
Dyrygent Stanisław Skrowaczewski podczas jednego z koncertów
Dyrygent Stanisław Skrowaczewski podczas jednego z koncertówFoto: Eugeniusz Helbert/Forum

Emigrant-patriota

Po studiach w Krakowie i Paryżu oraz kilkuletniej pracy z polskimi orkiestrami, wygrał w 1956 roku międzynarodowy konkurs dyrygencki w Rzymie i wyruszył do USA. Cztery lata później na stałe przeniósł się za ocean. Stanął na czele orkiestry w Minneapolis, której szefował przez blisko 20 lat. Budując swoją międzynarodowa karierę artystyczną, nie zapominał o zespołach w ojczyźnie.

W 2009 roku Stanisław Skrowaczewski uhonorowany został Diamentową Batutą, nagrodą indywidualną przyznawana przez Zarząd Polskiego Radia za "wybitne kreacje artystyczne, rozsławianie muzyki polskiej w kraju i za granicą oraz przybliżanie jej milionom słuchaczy Polskiego Radia". Nagroda ta została wręczona po raz pierwszy w 1995 roku. Jej laureatami wcześniej zostali Stefan Rachoń i Jan Krenz. 

3 października 1923 roku urodził się Stanisław Skrowaczewski, lwowianin, ale i obywatel świata:

Powroty do Polski

O życiu i sukcesach Stanisława Skrowaczewskiego, jego kontaktach z Polską, z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia i nie tylko, w audycji opowiadali: Joanna Wnuk Nazarowa – wieloletnia dyrektorka NOSPR, Ewa Marczyk - wieloletnia koncertmistrzyni Filharmonii Narodowej w Warszawie, maestro Antoni Wit – także laureat Diamentowej Batuty i Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz, autorka książki "Byłem w niebie. Rozmowy ze Stanisławem Skrowaczewskim".

Sięgnęliśmy także do bogatych zbiorów Archiwum Polskiego Radia, aby przypomnieć wypowiedzi samego Stanisława Skrowaczewskiego i zaprezentować nagrania muzyczne tego wyjątkowego artysty.


Posłuchaj
104:41 2023_09_30 15_15_26_Dwojka_Dwie_do_setki.mp3 Stanisław Skrowaczewski. Lwowianin na scenach całego świata (Dwie do setki/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Dwie do setki

Prowadzili: Monika Zając i Jakub Kukla

Data emisji: 30.09.2023 (powtórka z 5.03.2022)

Godzina emisji: 15.15

mgc/mo

Czytaj także

Zmarł dyrygent i kompozytor Stanisław Skrowaczewski

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2017 11:30
Stanisław Skrowaczewski odszedł w wieku 93 lat. 22 lutego wspominać go będziemy na antenie Dwójki, a już teraz zapraszamy do wysłuchania archiwalnych wywiadów z wybitnym artystą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Diamentowa Batuta. Polskie Radio i mistrzowie dyrygentury

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2021 05:45
14 listopada 2021 roku Polskie Radio wręczy Agnieszce Duczmal Diamentową Batutę za wybitne osiągnięcia w dziedzinie dyrygentury. To dobra okazja, by przypomnieć sylwetki oraz radiowe nagrania dotychczasowych laureatów tej szczególnej nagrody.
rozwiń zwiń